Elektrolity do picia pozwalają lepiej nawodnić organizm. Zawierają między innymi potas, wapń, magnez i sód - niezbędne do życia pierwiastki. Sprawdź, kiedy warto sięgać po elektrolity.

Data dodania: 2020-12-22

Wyświetleń: 559

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Elektrolity dla dorosłych – kiedy warto po nie sięgać?

Po co nam elektrolity?

Niepozorne elektrolity mają ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przede wszystkim wspomagają utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej. Ich właściwy poziom ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego nawodnienia organizmu, poprawiając zdolność wchłaniania wody. To właśnie elektrolity usprawniają przepływ wody między najdrobniejszymi komórkami organizmu.

Elektrolity są substancjami, które rozpuszczają się w płynach ustrojowych. Są niezbędne dla prawidłowej pracy mózgu człowieka. Mają bezpośredni wpływ na przewodzenie impulsów nerwowych między neuronami. Dzięki właściwej podaży elektrolitów w mózgu zachodzą prawidłowe procesy poznawcze, a konieczność koncentracji nie stanowi żadnego problemu. Mózg zachowuje zdolność do logicznego myślenia oraz krótki czas reakcji.

Związki te są niezwykle ważne także dla prawidłowej pracy wszystkich mięśni w organizmie, bo dzięki nim dochodzi do ich kurczenia i rozkurczania. To ma ogromne znaczenie w przypadku serca, które jest najważniejszym mięśniem w ciele człowieka, bo to ono pompuje krew i dostarcza tlen do każdej komórki organizmu.

Dbaj o prawidłowy poziom elektrolitów

Najczęściej elektrolity znikają z organizmu wraz z potem i moczem. Pocimy się głównie podczas aktywności fizycznej, która w umiarkowanym wymiarze jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ale także podczas upałów, gdy organizm reguluje swoją temperaturę poprzez nadmierne oddawanie wody. Wraz z potem z naszego organizmu ucieka ważny pierwiastek - sód.

W przyspieszonym tempie elektrolity „wyparowują” z organizmu wraz z alkoholem, którego zdarza się czasem wypić nieco więcej. Kolejną przyczyną elektrolitowych niedostatków jest nieprawidłowa dieta, w której króluje jedzenie typu fast food, produkty wysoko przetworzone i słodycze.

Aby nie dopuścić do obniżenia poziomu tych związków, należy zadbać o to, by w jadłospisie nie brakowało zdrowych produktów, bogatych w różne mikroelementy. Niech więc na talerzach nie zabraknie warzyw i owoców. Jak najczęściej sięgać należy po banany, ziemniaki, awokado czy kiwi. Serwujmy sobie kasze, płatki owsiane, a także rośliny strączkowe. Orzechy, migdały czy pestki dyni powinny zastąpić niezdrowe przekąski, a gdy zatęsknimy za słodyczami, to sięgajmy po suszone morele i figi.

Trzeba też pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Nie rozstawajmy się więc z butelką wody mineralnej i sięgajmy po elektrolity dla dorosłych. To szczególnie ważne, gdy aktywnie spędzamy czas, i to zarówno wtedy, gdy ćwiczymy w domu, jak i wówczas, gdy biegamy czy spacerujemy w plenerze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena