Być może wiele razy zastanawiałeś się, jak bukmacherzy zarabiają pieniądze. Rywalizacja z nimi jest bardzo trudna. Mają przewagę nad graczami przynajmniej z dwóch powodów: ich marża wliczona jest w kursy, a poza tym zwykle mają też więcej wiedzy niż gracze. 

Data dodania: 2020-12-10

Wyświetleń: 662

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Marża bukmacherów

Autorką tekstu jest specjalistka z branży Irenka Zając.

Możesz jednak z bukmacherami wygrać. Nie jest to łatwe, ale jak pokazuje doświadczenie bardziej doświadczonych graczy, odpowiednio korzystając z różnych narzędzi, można zacząć zarabiać na zakładach. To oznacza, że trzeba w jakiś sposób wyrównać przewagę bukmacherów i osiągnąć coś więcej. Pozwól nam wyjaśnić, czym jest marża bukmachera i jak stawia Cię na korzystniejszej pozycji. Zrobimy to, omawiając cztery kluczowe tematy.

  • Jaka jest marża bukmachera?
  • Kalkulator kursów i marży
  • Zakłady wartościowe
  • Oprogramowanie do zakładów sportowych

Co to jest marża bukmacherska?

Marża to zysk, jaki zdobędzie bukmacher. Jest wliczona w procentowe szanse zdarzeń do obstawienia. I tak na przykład w meczu tenisowym szanse na wygraną zawodników są równe, czyli od 50% do 50%, a kursy powinny wynosić 2,00 i 2,00. Ale to nie jest opłacalne dla bukmachera. Wyobraź sobie, że 1000 złotych jest przeznaczone na zwycięstwo pierwszego gracza i 1000 złotych za zwycięstwo drugiego. Pierwszy zakład wygrywa, a bukmacher wypłaca wygrywającym graczom pieniądze, które zostały postawione w na zwycięzcę. Saldo bukmachera pozostaje zerowe – nie zarabia on ani grosza.

I tutaj pojawia się marża, która w pewnym stopniu tłumaczy istnienie różnic kursowych (aczkolwiek oczywiście nie jest ich jedyną przyczyną). W tym samym meczu tenisowym bukmacherzy nie zaoferują kursów 2,00 tylko na przykład po 1,95 na każdego z zawodników. Jeśli przełożymy to na prawdopodobieństwo, to daje to 51,28% i 51,28%. Suma wynosi 102,56%, co jest oczywiście matematycznie niemożliwe, chyba że… Chyba że od 102,56 odejmie się marżę: 2,56.

Zwróć uwagę, że zamiast na kurs 2,00, stawiasz na 1,95. Szanse wygranej w świecie rzeczywistym nadal wynoszą jednak 50%. Jeżeli takich meczów odbędzie się 100, a na każdy postawisz 1 dolara, to statystycznie wygrasz tylko $47,5 (50 wygranych zdarzeń) i przegrasz $50 (50 przegranych zdarzeń). Prawdopodobieństwo rzeczywiste jest w tym przypadku wyższe niż prawdopodobieństwo wyrażone w kursach.

Najlepsze strategie

Jeśli masz stawiać pieniądze, to podstawową strategią jest ich postawienie na zdarzenia niedoszacowane przez bukmachera. Ta strategia nazywa się Value Bet i jest stosowana przez graczy odnoszących największe sukcesy. Wyobraźmy sobie, że zwycięstwo drużyny A w meczu z drużyną B otrzymuje współczynnik 1,50. To się opłaca? Po przestudiowaniu wszystkiego określiliśmy prawdopodobieństwo tego wyniku i zdecydowaliśmy, że prawdopodobieństwo wygranej Drużyny A wynosi 70%. Teraz przeliczamy szanse na prawdopodobieństwo i otrzymujemy: 100/ 1,50 = 66,7%.

Jeśli tak, to oszacowane prawdopodobieństwo zwycięstwa Drużyny A jest większe niż to, które założył bukmacher w swojej tabeli kursowej. Oczywiście w tych obliczeniach pośrednio uwzględniona została też marża. To oczywiste. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co stanie się, jeśli kurs zostanie określony przez bukmachera na 1,40. W tym przypadku 100/1,40=71,4 (%). To wartość większa niż prawdopodobieństwa oszacowanego we własnej analizie. Czy warto dalej grać? Raczej nie.

Jakie metody płatności wybrać?

W walce o jak największe zyski z zakładów sportowych warto wziąć też pod uwagę metody płatności. Niby nie mają one wpływu na poszczególne zdarzenia, ale czasem zyski są relatywnie niewielkie i na pewno warto się postarać, żeby nie pożarły ich opłaty za wpłaty i wypłaty pieniędzy. Warto na przykład poszukać serwisu, w którym wśród wymienionych metod płatności jest też bukmacher paypal. To lider całkowicie cyfrowego systemu zbierania płatności, który – choć nieprzychylnie patrzy na firmy bukmacherskie – świadczy usługi dla niektórych z nich. A ponieważ prowizje na PayPalu są dość niskie, to w wielu przypadkach właśnie ta metoda jest najbardziej opłacalna.

Poza tym PayPal umożliwia płatności bez konieczności udostępniania danych bankowych i z poziomu telefonu komórkowego, ponieważ nie tylko działa niezależnie od systemu operacyjnego (ma responsywną stronę internetową, a nie wyłącznie aplikację), jest prosty i dzięki powiązaniu z kartami płatniczymi pozwala naprawdę błyskawicznie finalizować transakcje.

Inną metodą jest tak zwany portfel elektroniczny (czasem zwany portmonetką elektroniczną). W kasynach online i u bukmacherów dominuje Skrill. Skrill jest niezwykle praktyczny, ponieważ otwarcie konta zajmuje bardzo mało czasu i jest całkowicie bezpłatne. Dzięki ponad 40 dostępnym walutom i ochronie danych jest to idealna opcja dla tych, którzy nie mają pewności co do korzystania ze swojej karty bezpośrednio na internetowej platformie bukmacherskiej.

Przydatne usługi i aplikacje

Trudne obliczenia na papierze to już historia. Dzisiejszy rynek oferuje zautomatyzowane oprogramowanie i usługi. Zadaniem tego ostatniego jest dostarczanie kompleksowych statystyk do analizy danych o wydarzeniach sportowych z przeszłości i śledzenia wydarzeń na żywo (często za pomocą transmisji wideo). Wiele tego typu programów pozwala na bieżąco kontrolować wahania kursowe lub wskazuje pewne konkretne scenariusze, na które warto postawić, żeby wygrać.

Na podstawie danych uzyskanych z serwisów internetowych prywatni programiści i firmy tworzą algorytmy do obliczania opłat online i prawdopodobieństwa wyników dla określonych zdarzeń. Pomagają w analizie i przewidują prawdopodobne wyniki, ale nie gwarantują 100% trafności – to w sporcie nigdy nie będzie możliwe. Twoją korzyścią jest ułatwienie pracy i oszczędność czasu. Oprogramowanie do porównywania opłat i szukania możliwości zarobienia działa niezależnie od bukmacherów. Kursy zawsze zawierają marżę bukmachera, ale istnieje możliwość, że wydarzenie zostanie źle wycenione, gdy bukmacher nie doceni kursów.

Korzystając z oprogramowania analitycznego, możesz zwrócić uwagę na detale, które przy analizie wstępnej Ci umykają. Prawidłowe wykorzystanie tego typu programów pozwala zwiększyć swoje szanse na wygraną. Czy to znaczy, że odtąd czeka cię już tylko pasmo sukcesów? Na pewno nie. Pamiętaj jednak, że żeby długofalowo wygrywać, wystarczy tak naprawdę minimalny margines – zyski w bukmacherce nie muszą pojawiać się z dnia na dzień. Nie tak spektakularne korzyści odnoszone częściej będą się kumulowały.

Uwaga: Hazard jest niebezepieczny i może szkodzić, ponieważ istnieje ryzyko uzależnienia się i strat finansowych. Pamiętaj, że każda gra wiąże się z możliwością utraty pieniędzy i z wywołaniem szkodliwych dla psychiki skutków. Bądź odpowiedzialny!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena