Wraz z posłaniem dziecka do szkoły (nawet jeśli nauka odbywa się zdalnie), dość szybko pojawia się pytanie o to, które ubezpieczenie szkolne wybrać – grupowe, oferowane przez szkołę, czy indywidualne. Wybór ten nie zawsze jest oczywisty i wymaga dokładnego przemyślenia naszych potrzeb i oczekiwań. Co warto wziąć pod uwagę?

Data dodania: 2020-11-26

Wyświetleń: 605

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ubezpieczenie szkolne: co wziąć pod uwagę?

Ubezpieczenie szkolne do wyboru

Ubezpieczenie szkolne można kupić indywidualnie w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym lub skorzystać z oferty szkoły, decydując się na polisę grupową. Pierwsza opcja daje rodzicom uczniów możliwość samodzielnego wyboru zdarzeń od których będzie chronione ich dziecko. Decydując się na tą formę ubezpieczenia, należy oczywiście liczyć się z nieco wyższą kwotą składki ubezpieczeniowej.

Jeśli chcemy zaoszczędzić nieco pieniędzy oraz czasu na samodzielnym szukaniu polisy, jak najbardziej możemy skorzystać z oferty placówki oświatowej. Ubezpieczenie dziecka w szkole jest mniej czasochłonne, bowiem dostajemy tzw. „gotowca”. Zazwyczaj polisa ta chroni ucznia przed najczęstszymi wypadkami i cechuje się niezbyt wysoką wartością sumy gwarancyjnej.  

Ubezpieczenie szkolne co obejmuje

Wszystkie ubezpieczenia nnw dzieci obejmują wypłatę odszkodowania za wystąpienie następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli niespodziewanych zdarzeń, które wywołał jakiś czynnik zewnętrzny. Ubezpieczenie szkolne oferowane przez placówkę obejmuje zazwyczaj najpospolitsze obrażenia, jakim ulegają dzieci, takie jak: złamania, skręcenia, pobyt w szpitalu, uszkodzenia głowy lub ciała.

Dużo rzadziej szkoły oferują bardziej rozbudowane warianty, w których znajdują się oparzenia, porażenia prądem, uszkodzenia narządów zmysłów, pogryzienia i pokąsania czy nawet opieka ambulatoryjna, rehabilitacja dziecka i odbudowa zębów stałych, gdy dojdzie do ich utraty w wypadku. Tak rozbudowane polisy rodzice wykupują zazwyczaj samodzielnie, bez udziału szkoły. 

Na co zwrócić uwagę

Bez względu na to czy wybierzemy ubezpieczenie grupowe czy indywidualne, przed podpisaniem umowy należy zapoznać się z jej warunkami. Koniecznie trzeba sprawdzić czy polisa ważna jest przez cały rok, gwarantuje ochronę poza szkołą (np. podczas nauki zdalnej i wakacji) i czy działa 24h/7 dni w tygodniu. Równie istotna jest wartość sumy gwarancyjnej – im wyższa, tym lepiej.

Wartość odszkodowania jest bardzo ważna, jeśli nasze dziecko będzie wymagać specjalistycznego leczenia, bowiem pokryje ona jego koszty. Rodzice powinni także zwrócić uwagę na wyłączenia (czyli zdarzenia w których ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy) i limity odpowiedzialności (gdzie usługa w ramach polisy może zostać realizowana tylko określoną ilość razy).

Ubezpieczenie szkolne dobrane indywidualnie

Wybór ubezpieczenia nie powinien być ograniczony tylko i wyłącznie do jego finansowej strony, ale przede wszystkim dobrany do potrzeb dziecka. Wypadki zdarzają się co prawda każdemu, ale niektóre dzieci i młodzież są na nie bardziej narażone. Przykładowo, inne ubezpieczenie wykupimy dla dziecka uprawiającego sporty a jeszcze inne dla tego, które najchętniej spędza czas w domu.

Jeśli wiemy, że nasza pociecha jest mniej uważna i skora do bardziej ryzykownych zachowań, również powinniśmy zainwestować w nieco inny pakiet ochronny. Polisa ma przecież chronić nie tylko portfele rodziców, ale także rekompensować ewentualne uszczerbki na zdrowiu uczniów. Dlatego też powinna być dobrana pod kątem ich potrzeb i charakterów.

O czym pamiętać?

Polisy ubezpieczeniowe dla dzieci nie są obowiązkowe. Warto jednak zabezpieczyć się finansowo na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń, aby w sytuacjach kryzysowych nie pozostać bez wsparcia i dodatkowej ochrony. Ubezpieczyciele oferują coraz ciekawsze oferty, obejmujące także choroby dzieci. Warto przyjrzeć im się bliżej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena