Chmury obliczeniowe stanowią rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej małych i dużych firm. Na rynku dostępnych jest kilka modeli tego typu usług. Różnią się one zakresem obowiązków związanych z funkcjonowaniem i utrzymywaniem chmury przez dostawcę. Często nazywane są one stosem, gdyż wzajemnie rozszerzają swoje możliwości. Na czym polegają zatem modele chmur obliczeniowych?

Data dodania: 2020-10-26

Wyświetleń: 767

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

IaaS, PaaS, SaaS ¬¬– na czym polegają różne typy usług w chmurach obliczeniowych?

IaaS (Infrastructure as a Service)

Model IaaS stanowi najprostszy z możliwych wariant, w którym dostawca oferuje klientowi dostęp do infrastruktury informatycznej – serwerów, maszyn, magazynów, sieci i systemów operacyjnych – idealnie dostosowany do potrzeb firmy. Dostarczana usługa ma zdefiniowaną przez klienta moc obliczeniową, dzięki czemu płaci on za wsparcie zgodne z rzeczywistym zużyciem. Może on również zainstalować na zwirtualizowanym sprzęcie własne, wybrane dowolnie narzędzia. Model IaaS nie daje jednak możliwości bezpośredniej kontroli infrastruktury i sieci, a także wymaga samodzielnego zarządzania systemem operacyjnym.

PaaS (Platform as a Service)

Wariant ten zapewnia klientom dostęp do pełnej platformy systemowej, na której mogą pracować różne aplikacje. W ramach tej usługi dostarczane jest kompletne wirtualne środowisko pracy, w którym możliwa jest instalacja dowolnych programów niezbędnych dla użytkowników. Od modelu IaaS różni się tym, że to dostawca jest odpowiedzialny za zbudowanie z maszyn i systemów operacyjnych platformy, która zapewni potrzebną w danej chwili moc obliczeniową. Po stronie klienta pozostaje jedynie zarządzanie danymi aplikacji, bez konieczności zajmowania się konfigurowaniem oraz obsługą infrastruktury IT.

SaaS (Software as a Service)

SaaS stanowi najpopularniejsze z dostępnych rozwiązań. W ramach tej usługi dostawcy udostępniają gotowe oprogramowania i aplikacje. Klienci mogą zwykle wykupić dostęp do potrzebnych programów w formie subskrypcji. Obsługa informatyczna systemów leży wówczas całkowicie po stronie dostawcy. Jest to dzięki temu model najprostszy do użytkowania, ale jednocześnie jest on najmniej elastyczny. Daje on bowiem dostęp do konkretnych narzędzi bez możliwości ich modyfikacji. 

Wybór odpowiedniego modelu chmur obliczeniowych jest zależny od potrzeb i wymagań klientów. Warto jednak pamiętać o tym, że poszczególne typy można dowolnie ze sobą łączyć, co daje bardzo duże możliwości dostosowania usług do własnego biznesu. Szczegółowe dane na temat różnych wariantów chmur obliczeniowych można znaleźć na stronie dostawcy CloudFerro.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena