Nadchodzi zima. Ciepły dom to podstawa. Rozwiązania mogą być różnego rodzaju. Poczynając od tradycyjnych metod, typu grzejniki olejowe, tradycyjne kominki, piece, co, termowentylatory, do tych nieco bardziej skomplikowanych. Z pewnością jednak grzejniki były, są i będą najczęściej spotykanym w naszych domach urządzeniem.

Data dodania: 2008-10-29

Wyświetleń: 3842

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Grzejniki w każdym domu.

Era palenia ogniska i spania w nocy z termoforem pod grubą i ciężką pierzyną już przeminęła. Przeminęła również moda na popularne kilkanaście lat temu grzejniki olejowe, choć z pewnością wielu z nas ma je na wszelki wypadek. Grzejniki są w wyposażeniu każdego mieszkania z c.o. Ma je więc każdy, kto mieszka w blokach. Z uwagi na zmieniające się trendy w modzie, zmieniają się również grzejniki. Grzejniki były zwykle podłączane do systemu grzewczego z boku. Dziś jednak coraz popularniejsze stają się grzejniki płytowe z podłączeniem dolnym. Wiąże się to z innym typem systemu rozprowadzania rur. Kiedyś było to rozprowadzanie trójnikowe, dziś – rozdzielczowe. Grzejniki musiały zatem zmodyfikować swój wygląd. Inny system rozprowadzania rur nie jest jednak jedyną przyczyną, dla której grzejniki zmieniają się w swej formie.

Grzejniki w pogoni za nowymi trendami.

Głównym motorem zmian, jakie dotknęły grzejniki była zmiana trendów wystroju wnętrz. Grzejniki muszą być znacznie mniejsze, estetyczniejsze i mniej widoczne. Kiedyś grzejniki zasłonięte były za firanami i zasłonami. Dziś odchodzi się od takich rozwiązań. W oknach mamy żaluzje i firany nam są nie potrzebne. Grzejniki są więc widoczne. Projektanci starają się więc, by stanowiły ozdobę mieszkania, a przynajmniej nie szpeciły. Stąd grzejniki z dolnym podłączeniem. Rurki doprowadzające ciepło są wówczas mniej widoczne. Grzejniki z podłączeniem bocznym odchodzą zatem do lamusa. Czasy, gdy na rurkach, które miały grzejniki, suszyło się skarpetki bezpowrotnie przeminęły.

Termowentylatory – grzejniki i wentylatory w jednym

Dla osób, które lubią kompleksowe rozwiązania – termowentylatory są optymalną opcją. Łączą w sobie grzejniki i wentylatory. Zaletą jest to, że większość z nich daje nam możliwość ustawienia temperatury. Co więcej, wentylatory szybko rozprowadzają ciepło. Termowentylatory są więc efektywniejsze niż grzejniki. Wentylatory mogą również służyć jako klimatyzacja w upalne dni. Wszystko zależy, na jaką temperaturę zaprogramujemy nasze urządzenie. Tak zatem, zamiast wydawania pieniędzy osobno na grzejniki i osobno na wentylatory, być może lepiej kupić wszystko w jednym. Mam tu na myśli termowentylatory.

Piece CO – gdy potrzebujesz ogrzać dom

Coraz większy odsetek naszego społeczeństwa mieszka w domkach. Coraz więcej z nas musi zatem na własną rękę znaleźć rozwiązanie ocieplenia domu. Najpopularniejszym rozwiązaniem są piece CO. Wówczas otrzymujemy efekt podobny do zastosowanego w blokach systemu CO. Piece montowane np. w komórkach rozprowadzają ciepło po całym domu. Piece CO przyrównać można więc do serca domu. Niewidoczne, pulsujące i trzymające go przy życiu. Piece CO stanowią podstawę całego systemu cieplnego. Piece CO różnią się znacząco między sobą. Potrafią mieć diametralnie różne ceny, ale nie tylko. Część z nich jest ogromna, za czym niestety nie idzie moc. Najnowsze piece CO mają dużą moc grzewczą i niewielkie rozmiary. Niestety w parze idzie również cena. Piece CO najnowszej generacji są zazwyczaj bardzo drogie i rzadko przypominają piece w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Bajka o piecu baby Jagi traci więc tu na znaczeniu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena