Telewizory projekcyjne to jedno z najnowszych odkryć w dziedzinie elektroniki uzytkowej ostatnich lat. Choć opinie o dbiornikach DLP, jak inaczej nazywa się telewizory projekcyjne, nakazują sporą dozę sceptycyzmu, to jednak czołowi producenci sprzętu rtv mocno stawiają na nową technologię.

Data dodania: 2008-09-26

Wyświetleń: 4959

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Samsung przekonywał o wyższości telewizorów projekcyjnych nad plazmowymi czy LCD już w 2006 roku kiedy podczas targów CES (Consumer Electronics Show) w 2006 zaprezentował swój sztandarowy model telewizora: HL-55679W. Kolejne modele (Samsung SP50L7HX czy Samsung SP-67L6HV ) choć pozostawiają wiele do życzenia stanowia krok milowy w historii technologii DLP. Marka Sony nie zostaje w tyle. Świadczy o tym sukces takich modeli jak Sony KDF-E50A11E czy Sony KDF-E42A11 Przyjrzyjmy się zatem tej nowości na rynku rtv i zobaczmy czy giganci elektroniki uzytkowej słusznie stawiają na technologię DLP?

Co wyróżnia telewizory projekcyjne?

Telewizory projekcyjne to nic innego jak pokaz z projektora, umieszczonego z tyłu telewizora . Projektor wysyła promień światła, który jest następnie odbijany jest przez system miniaturowych lustereczek co powoduje powstawanie obrazu. Konstrukcja nie jest zatem skomplikowana. Duży rozmiar odbiorników sprawia jednak, że telewizory projekcyjne nie zawsze znajdują zastosowanie w naszych, często kompaktowych, mieszkaniach. Jakość obrazu z bliska pozostawia bowiem wiele do życzenia. Jest to główny powód, dla którego polscy internauci są tak sceptyczni i często krytykują te telewizory. Projekcyjne metody odtwarzania obrazu w Polsce nie cieszą się więc ogromną popularnością.

Telewizory projekcyjne
a troska o wzrok.

Warto jednak zwrócić uwagę, że telewizory projekcyjne nie są tak szkodliwe dla naszych oczu jak telewizory innego typu. Dzieje się tak dzięki wspomnianym już lusterkom, tzw. technologii DLP (Digital Light Processing). W porównaniu z "klasycznymi" telewizorami CRT, czy z telewizorami plazmowymi - telewizory projekcyjne zdecydowanie dominują. Działanie kineskopów CRT można bowiem porównać do ogromnej żarówki, a ciemne obrazy z plazmy silnie nadwyrężają nasze oczy.
Jeśli zatem masz spore mieszkanie i dbasz o swój wzrok, telewizory projekcyjne, mogą okazać się dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że jeśli zainwestujesz w najlepsze technologie jakość obrazu nie powinna ustępować jakości telewizorów plazmowych i LCD. Ewentualnie warto pomyśleć o zwykłym projektorze i rzutniku. Metoda ta ma wielu zwolenników i jest zdecydowanie tańsza.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena