Powszechnie to zielona herbata jest kojarzona jako ta wyjątkowo zdrowa. I jest tak w istocie, ale nie oznacza to, że inne rodzaje tego napoju są pozbawione podobnych, cennych dla organizmu właściwości. Dziś przedstawiamy, jakie korzyści wiążą się z regularnym piciem popularnej herbaty czarnej. Zapraszamy!

Data dodania: 2020-09-17

Wyświetleń: 631

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Właściwości prozdrowotne czarnej herbaty, o których warto wiedzieć

Polifenole

To jedne z najcenniejszych związków, których dostarcza ten herbaciany napar. Jedna filiżanka napoju może zawierać ich nawet do 200 mg. Polifenole działają przeciwzapalne i przeciwutleniająco, przyczyniając się do zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i nowotworowych. 

Flawonoidy

To kolejne wartościowe związki, które zawiera czarna herbata. Charakteryzują się m.in. właściwościami:

  • Przeciwutleniającymi,
  • Przeciwzapalnymi,
  • Rozkurczowymi,
  • Moczopędnymi.

Ponadto pomagają obniżyć poziom tzw. złego cholesterolu, a także wpływają pozytywnie na elastyczność i szczelność ścian naczyń krwionośnych oraz zapobiegają zakrzepom. Z tego powodu regularne picie czarnej herbaty może być dobrym uzupełnieniem profilaktyki przeciwmiażdżycowej.

Tanina

Ten garbnik obecny w naparze z herbacianego suszu to substancja skutecznie wiążąca toksyny. To sprawia, że herbata czarna jest napojem, którego popijanie może przynieść ulgę podczas zmagań z zatruciami pokarmowymi.

Fluor

Czarna herbata jest ponadto bogata we fluor – w 1 g jej suszu znajduje się ok. 100 mikrogramów tego pierwiastka. Wpływa on korzystnie na zdrowie jamy ustnej: wzmacnia szkliwo, ogranicza rozwój bakterii i hamuje powstawanie płytki nazębnej.

Przeciwwskazania

Obecne w herbacie czarnej związki fenolowe ograniczają wchłanianie białka oraz żelaza zawartego w pożywieniu. Z tego powodu lepiej zrezygnować z popijania jej do posiłków. Należy też pamiętać, że herbata zawiera spore ilości kofeiny, dlatego sięganie po nią wieczorem może przyczynić do problemów ze snem. Z tego samego powodu mocnego naparu nie powinno się podawać dzieciom.

Bogaty wybór herbat różnych rodzajów, w tym herbat czarnych, znajdziesz w sklepie Big-Active.pl. Zaopatrz się w zapas aromatycznego suszu bez wychodzenia z domu!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena