0 głosów
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
91 razy czytane
0 przedrukowany
Copyright - zastrzeżona Licencja

Aby dziecko rosło zdrowe, jego dieta musi uwzględniać wszystkie grupy produktów, takie jak węglowodany, białka i tłuszcze. Ponadto jadłospis przedszkolaka powinien być zdrowy i urozmaicony. Jednak czy da się połączyć te dwa aspekty, by dziecko chętnie jadło posiłki?

Img

Produkty zbożowe

Węglowodany stanowią podstawowy materiał energetyczny dla organizmu. Ich zbyt mała podaż może skutkować zaburzeniami koncentracji, wahaniami nastroju, zmęczeniem oraz zaparciami. Węglowodany złożone powinny pochodzić przede wszystkim z produktów z pełnego ziarna, czyli płatków owsianych, jęczmiennych, kaszy jaglanej i gryczanej, makaronów, brązowego ryżu, ciemnego pieczywa oraz z warzyw. W przeciwieństwie do węglowodanów prostych, pochodzących między innymi z jasnego pieczywa, słodyczy czy soków, ich energia uwalniana jest powoli, dając energię na kilka godzin.

 

Niezbędne białko

Białko roślinne i zwierzęce jest niezbędne do prawidłowego rozwoju psychicznego i fizycznego małego dziecka. Warto podawać maluchowi chude mięso w postaci gotowanej lub pieczonej, jajka, ser, wysokiej jakości wędliny, rośliny strączkowe, mleko, przetwory mleczne oraz ryby morskie, bogate w kwasy tłuszczowe, jod, cynk, żelazo i selen. Jeżeli maluch wykazuje niechęć do mięsa, można przygotować mu dania półmięsne, na przykład warzywa faszerowane mięsem lub naleśniki z mięsem i warzywami.

 

Zdrowe tłuszcze

Dieta dziecka powinna być bogata w tłuszcze, które pełnią funkcje energetyczne oraz regulacyjne. Stanowią nośnik witamin D, A, E i K – ich przyswajalność jest ściśle związana z obecnością tłuszczów, jakie spożywamy. Jak w przypadku białka możemy podzielić je na te pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Jednak te ostatnie zawierają głównie niekorzystne dla zdrowia w nadmiarze nasycone kwasy tłuszczowe. Ich źródłem są przede wszystkim masło, smalec i tłuste mięso. Warto postawić na tłuszcze roślinne w jadłospisie dziecka, czyli oliwę z oliwek, oleje roślinne, nasiona, orzechy i ryby morskie.

 

Owoce i warzywa

Warzywa powinna stanowić stały punkt w codziennym jadłospisie dziecka. Najlepiej podawać 3 porcje warzyw i 2 porcje owoców dziennie. Są nieocenioną skarbnicą witamin, składników mineralnych i błonnika. Mogą występować zarówno pod postacią surową, jak i pieczoną lub gotowaną. Zdarza się, że maluchy nie chcą jeść warzyw, dlatego warto je podawać w rozmaitej formie. Dobrym rozwiązaniem będzie przemycanie warzyw na przykład w tortilli z kurczakiem lub pod postacią ludzików na kanapkach. W końcu dzieci jedzą również oczami.

Licencja: Copyright - zastrzeżona