Migomaty nie są tanie, ale ze względu na duże możliwości coraz częściej są wybierane nie tylko dozastosowań profesjonalnych, ale również hobbystycznych. W obu przypadkach trzeba jednak sporo uwagipoświęcić ich najważniejszym parametrom, aby zakup okazał się udany.

Data dodania: 2020-07-24

Wyświetleń: 461

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Migomat – jak wybrać najlepszy

Różnica między migomatem profesjonalnym a hobbystycznym

 

Nazwanie migomatu urządzeniem typowo hobbystycznym jest już pewnym nadużyciem – to sprzęt dla osób, które zamierzają spawać nieco częściej niż przeciętny majsterkowicz i chcą robić to naprawdę dobrze. Podstawowa różnica polega na tym, że po pierwsze zwykle w takich przypadkach będzie chodziło o materiały o mniejszej grubości, a po drugie – taki migomat o wiele lepiej położy spawy konstrukcyjne niż estetyczne. To wynika z dwóch ograniczeń:

  • migomaty paton z prostownikami diodowymi i tyrystorowymi mają mniej możliwości regulacji od tych z prostownikami inwertorowymi;

  • mniejszy migomaty może być zasilany z sieci 230 V, natomiast sprzęt wyższej klasy raczej będzie pracował na 400 V, co nie wszędzie może być zrealizowane. I to bezpośrednio przekłada się także na maksymalną moc spawania, a więc i grubość drutu i łączonych materiałów.

 

Cykle pracy: czym są i jak je rozszyfrować?

 

Każdy migomat może pracować w cyklach, na które składa się okres pracy i „odpoczynku”. Jest to podawane zwykle łącznie z mocą i na przykład zapis 250 A 40% oznacza, że urządzenie może pracować przez 4 minuty, a później przez sześć będzie chłodzić. Jednocześnie ten sam migomat może pracować w cyklu 170 A 100%. Dlatego tak ważne jest, aby kupować tylko te migomaty, których cykl pracy jest znany i dokładnie określony.

Regulacje: które są potrzebne, a z których można zrezygnować?

 

Tu wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Zasadniczo migomat mógłby nie mieć żadnej regulacji, ale wtedy były wybitnie nieuniwersalny. Warto więc przed zakupem zastanowić się, jakie konkretne prace będą do wykonania i jakie w związku z  tym zakresy poszczególnych parametrów powinny być dostępne.

  • Napięcie łuku – może być regulowane skokowo lub płynnie. Im mniej skoków, tym gorsze dopasowanie do pracy, ale regulacja płynna często wiąże się ze znacznie wyższą ceną urządzenia i nie zawsze jest konieczna.

  • Regulacja prędkości podawania drutu – o ile zawsze jest płynna, o tyle ważne będą granice przedziału. Tak naprawdę w tym zakresie większość migomatów jest skonstruowana dość podobnie i nie należy spodziewać się szczególnych różnic.

  • Regulacja prądu spawania – w przypadku migomatów ten parametr nie jest dostępny bezpośrednio. Zastępują go obie wspomniane wyżej wartości, ale nie tylko: istotny będzie też gaz osłonowy (warto upewnić się, z jakimi migomat może pracować) czy grubość drutu (tu też pojawiają się ograniczenia).

To nie tak, że im więcej regulacji, tym bardziej warto kupić taki sprzęt. Trzeba jeszcze zbilansować to z rozsądną w danym przypadku ceną. O ile bowiem większy zakres regulacji faktycznie przekłada się na większe możliwości, to nie ma sensu za to dopłacać, jeśli można z góry określić, że pewne funkcje nie będą wykorzystywane.

Funkcje lepszych migomatów

 

Warto wspomnieć o dwóch funkcjach, które pojawiają się od klasy średniej w górę. To spawanie pulsacyjne i sterowanie synergiczne. Pierwsza technologia pozwala – poprzez odpowiednie kształtowanie natężenia – na tworzenie czystszych, trwalszych spawów w trudnych materiałach, natomiast synergia umożliwia kontrolę parametrów jednym pokrętłem. Ustawia się tylko prąd, natomiast pozostałe parametry są dostosowywane automatycznie po podaniu założeń wstępnych. To bardzo wygodne, ale też precyzyjne rozwiązanie, dzięki któremu pracuje się szybciej i pewniej.

Podsumowanie

 

Migomaty mogą być mniej lub bardziej skomplikowane – w zależności od ich szczegółowych parametrów różne będą też ceny. Najprostsze i najtańsze urządzenia dadzą sobie świetnie radę w zastosowaniach zaawansowanych hobbystów, natomiast profesjonaliści będą musieli poszukać sprzętu, który zapewni lepszą kontrolę parametrów spawania i da możliwość pracy z mniej typowymi materiałami.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena