Jeżeli zależy nam na wybudowaniu idealnego domu, musimy zdefiniować przede wszystkim swoje potrzeby i mieć na uwadze własne możliwości. Jak wybudować idealny dom za pierwszym razem?

Data dodania: 2020-07-20

Wyświetleń: 593

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

5 cech idealnego domu przyszłości - Jak wybudować idealny dom za pierwszym razem?

Dom dopasowany do działki budowlanej

Pierwszą i najważniejszą kwestią podczas budowy domu jest dopasowanie projektu do działki budowlanej. Musimy pamiętać przede wszystkim o sprawdzeniu planu zagospodarowania przestrzennego, ukształtowania terenu. Dzięki informacjom, które możemy otrzymać w gminie, będziemy w stanie określić również potencjalne parametry budynku. Chodzi tu przede wszystkim o: wysokość, szerokość, kąt nachylenia dachu, a także odległości, jakie należy zachować pomiędzy zabudowaniami. Warto upewnić się, czy nasz teren nie podlega specjalnej ochronie. W takim przypadku możemy spotkać się z większymi ograniczeniami, które wpłyną również na wygląd domu. Jak widać, przed zakupem działki powinniśmy dobrze przeanalizować wszystkie za i przeciw. Pamiętajmy, że idealny dom ma nam służyć przez długie lata.

Jeżeli nasza działka ma nietypowy kształt, warto zapoznać się z ofertą dostępną na stronie www.DomoweKlimaty.pl. Znajdziemy w niej między innymi projekty dopasowane na wąskie działki.

Idealna wielkość powierzchni użytkowej

Kolejną kwestią, która będzie miała ogromne znaczenie w przypadku idealnych domów przyszłości, jest wielkość powierzchni użytkowej. Powinniśmy określić, jakie pomieszczenia będą dla nas wystarczające. Warto wziąć pod uwagę nie tylko ich szerokość i długość, ale również wysokość. Wszystko to będzie miało w przyszłości również wpływ na koszty utrzymania. Idealny projekt powinien zakładać podział na strefę: dzienną, nocną oraz gospodarczą. Niezbędne jest przede wszystkim oszacowanie wielkości konkretnych pomieszczeń. Musimy zdecydować, czy będą nam potrzebne pokoje gościnne, gabinet. Powinniśmy przemyśleć, czy wolimy salon połączony z jadalnią, a może kuchnię z dużym stołem i krzesłami. 

Pamiętajmy również, aby dom był funkcjonalny i zapewnił każdemu domownikowi odpowiednią przestrzeń.

 

Idealny dom z wydzieloną strefą prywatną

Jak już zostało wspomniane, idealny dom powinien mieć wydzieloną strefę nocną, czyli prywatną. W tym przypadku musimy pomyśleć, ile sypialni potrzebujemy. Musimy spojrzeć w przyszłość i przemyśleć, ile osób będzie zamieszkiwało dom. Warto również pamiętać, że pokój dla dziecka lub nastolatka powinien być przestronny z wydzieloną strefą do nauki. Jeżeli często przyjmujemy gości, idealnym rozwiązaniem mogą być dwie łazienki oraz dodatkowy pokój gościnny. Dzięki temu każdy będzie się czuł komfortowo. Gotowe projekty domów z poddaszem lub piętrem zakładają często ulokowanie dodatkowego pomieszczenia gościnnego na parterze. W ten sposób nadal mamy do dyspozycji prywatną strefę nocną domowników.

 

Dom z garażem czy bez?

Ważną kwestią jest również podjęcie decyzji o ulokowaniu garażu w projekcie domu. Jeżeli dysponujemy więcej niż jednym samochodem, warto pomyśleć o większej przestrzeni. Innym rozwiązaniem może być również postawienie wiaty lub garażu wolnostojącego na podwórku. W takiej sytuacji jednak ograniczamy przestrzeń, którą możemy zagospodarować na piękny ogród. Bez wątpienia są to decyzje, które należy podjąć już na etapie projektowania.

 

Pamiętaj o adaptacji projektu domu!

Na koniec warto wspomnieć o kwestii, jaką jest adaptacja projektu. To niezbędne działanie, które polega na dostosowaniu gotowego projektu do kształtu działki, gruntów, strefy klimatycznej. Jest to również odpowiedni czas na wprowadzenie ewentualnych zmian, które pozwolą nam dopasować budynek do indywidualnych potrzeb naszej rodziny. Na tym etapie należy również wykonać projekt zagospodarowania działki. Pamiętajmy przy tym, że potencjalne zmiany będą wiązały się z dodatkowymi opłatami. Nie wiesz, jaka działka będzie dla Ciebie idealna? Sprawdź artykuł: "Jak wybrać najlepszą działkę pod projekt nowoczesnego domu?"

Licencja: Creative Commons
0 Ocena