Wciąż pokutuje błędne przekonanie, jakoby szkolenie psa należałoby rozpoczynać dopiero, gdy szczeniak ukończy co najmniej 6 miesiąc życia. Tymczasem najnowsze badania wskazują, że tresurę psa można (i warto) zacząć już na początku. Najważniejsze są szkolenia posłuszeństwa (Pies Towarzyszący).

Data dodania: 2020-05-05

Wyświetleń: 601

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedy i od czego zacząć tresurę psów? Szkoły dla psów dobre także dla szczeniaków

Szkoła dla psów i szkolenie posłuszeństwa – dobre dla dojrzałych, jak i młodych psów

Czy tresura psów powinna odbywać się wyłącznie po osiągnięciu pełnej dojrzałości pupila? Około 6 – 7 tydzień życia to czas, w którym według najnowszych badań pies jest w stanie uczyć się tak samo skutecznie, jak dorosły. Zgodnie z zaleceniami Związku Kynologicznego psy wszystkich ras powinny być kupowane nie wcześniej, niż w 8 tygodniu życia. Wtedy naturalne instynkty ciekawości, poznawania świata, zaczynają się najintensywniej krystalizować. Czas ten zbiega się z możliwościami przyswajania nowych umiejętności oraz nauki zachowania.

W związku z tym szkolenia psów w całej Polsce coraz częściej dedykowane są także szczeniakom i młodym czworonogom. Tresurę psa warto zdecydować się bez względu na jego wiek, pamiętać przy tym o wyborze odpowiedniej formy nauki. Bezwzględnie należy unikać metod awersyjnych (np. szkolenie przez szarpnięcie smyczą, gdy pies nie idzie przy nodze). Jednak takie techniki są negatywnie oceniane bez względu na to, czy dotyczyłyby młodego psa, czy kilkuletniego.

Pies towarzyszący – popularne szkolenia dla psów w całej Polsce

Szkoły dla psów oferują zróżnicowany program tresury. Bardzo istotnym rodzajem nauki jest szkolenie „Pies towarzyszący” („Pies towarzysz”), które ma na celu nauczenie psa posłuszeństwa i koncentracji uwagi na właścicielu. Szkolenia psów odbywają się w wielu ośrodkach w całej Polsce i rekomendowane są także dla młodych czworonogów. Podczas kursu można zbudować lepszą relację z pupilem oraz wyuczyć go podstawowych zasad zachowywania się takich, jak reagowanie na zawołanie, przywoływanie do siebie, pozostawanie w komendzie siad i waruj, chodzenie przy nodze, a także właściwy stosunek względem osób obcych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena