Siedzący tryb życia i mała aktywność ruchowa doprowadziły społeczeństwo do takiego stanu, że coraz częściej wiele osób uskarża się na problemy z układem krążenia. Poza objawami związanymi z sercem bardzo popularne są też mniej poważne schorzenia, takie jak żylaki. 

Data dodania: 2020-01-07

Wyświetleń: 3678

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak długo nosić pończochy uciskowe po skleroterapii?

Jedną z metod ich leczenia jest skleroterapia, jednak wymaga ona rekonwalescencji, stąd często pojawia się pytanie o to, jak długo nosić pończochy uciskowe po skleroterapii. Jest to bardzo istotne pytanie, gdyż potencjalne powikłania po skleroterapii, które mogą być następstwem nieprawidłowego spędzenia czasu rekonwalescencji, mogą być bardzo poważne. Wśród nich wyróżnia się martwicę tkanek lub nawet utratę kończyny. Są to jednak skrajne przypadki. Sam zabieg jest dość bezpieczny i nie niesie za sobą dużego ryzyka, jeśli jest przeprowadzony prawidłowo, a po zabiegu pacjent stosuje się do zaleceń lekarza. Pończochy uciskowe mają na celu między innymi niedoprowadzenie do powstania zakrzepicy żył głębokich i zapalenia w obrębie żył.

Na czym polega skleroterapia?

Chcąc zrozumieć, dlaczego należy nosić rajstopy uciskowe, trzeba najpierw dowiedzieć się, na czym polega zabieg skleroterapii. Jej założeniem jest wpuszczenie do żył specjalnych preparatów chemicznych, które spowodują pojawienie się stanu zapalnego, a następnie jego zagojenie. Doprowadzi to do zamknięcia światła naczynka krwionośnego, przez co problem zostanie usunięty. Przeważnie preparaty wprowadza się za pomocą iniekcji. Pończochy uciskowe nosi się między innymi po to, aby nie doprowadzać do powstania silnej opuchlizny, która by mogła doprowadzić do zbyt dużego obrzęku naczyń krwionośnych, co w skrajnym przypadku doprowadziłoby do ich popękania. Rajstopy uciskowe są jednym z elementów prewencji. Inne zalecenia dotyczą wszystkich aktywności, które mogłyby doprowadzić do nagromadzenia się w kończynach zbyt dużej ilości krwi. Należą do nich na przykład kąpiele, które są definitywnie zabronione. Gorąca woda powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych, co jest w okresie rekonwalescencji niedopuszczalne. Pozostaje pytanie o to, jak długo nosić pończochy uciskowe po skleroterapii. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż zależy to od dokładnego stanu pacjenta i tego, jak duże były żylaki. W przypadku mniejszych naczyń krwionośnych i małego obszaru, który był poddawany zabiegowi ten proces będzie krótszy. Duże znaczenie ma także ogólny stan organizmu, który wpływa na szybkość regenerowania się tkanek. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz na podstawie badania przeprowadzonego na USG.

Przeważnie okres ten nie wynosi więcej niż sześć miesięcy. Należy zaznaczyć, że rajstopy uciskowe należy nosić ciągle. Jednym z zaleceń po zabiegu skleroterapii jest wykonywanie regularnych, codziennych spacerów, które trwają co najmniej godzinę, a także unikanie zbyt długiego siedzenia. Podczas aktywności należy unikać dopuszczania do powstawania obrzęku, czemu pomagają pończochy uciskowe i pilnowanie, czy wszystko jest z nimi w porządku.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena