Pościel dla dziecka to jeden z bardzo wymagających wyborów dla świadomego rodzica. Już od narodzin maluch bardzo dużo czasu spędza wśród "tkanin". Co warto wiedzieć o tkaninach "naturalnych"? O tym w artykule.

Data dodania: 2019-12-02

Wyświetleń: 297

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena
Pobierz artykul

Licencja: Creative Commons

Jaka pościel dla dziecka?

Bardzo często, poruszając się po internetowych forach trafiam na powyższe pytanie. Rynek w tym momencie przepełniony jest pościelą o niezliczonych barwach, wzorach oraz rodzajach materiału. Zrozumiałym jest, że można „zgłupieć” i ostatecznie mieć problem z wyborem. Pierwszym pytaniem jakie sobie zadajemy, wybierając materiał jest jego pochodzenie - naturalne, czy sztuczne? Czym się różnią i czy faktycznie „sztuczne” jest takie straszne? 

Narodziny dziecka to dla każdego jeden z najważniejszych momentów w życiu, czekamy z jednej strony przepełnieni euforią i radością, z drugiej zaś pełni obaw. Czy wszystko pójdzie jak należy? Czy będę dobrą matką? Czy damy sobie radę? To całkiem normalne pytania jakie zadaje sobie każdy rodzic przed przyjściem na świat nowego „życia”. Nasz mały skarb, chcemy dla niego jak najlepiej, dlatego często gęsto dość natarczywie szukamy „dziury w całym” i wnikamy w szczegóły. Od czego w takim razie zacząć, wybierając pościel dla noworodka? Ja przede wszystkim zalecam, aby zacząć od „wywiadu środowiskowego”, przemyśl w jakich warunkach będzie bytowało dziecko, jakie panują temperatury w domu czy mieszkaniu. W jakim sezonie roku będą narodziny, czy będziesz wychodzić z dzieckiem na dwór? Jeśli tak to w jakich warunkach? Każdy z omawianych materiałów będzie miał swoje wady i zalety, dla danego „klimatu” i warunków, w jakich to Ty wychowasz swoje maleństwo. 

Pościele dziecięce są tak samo ważne jak ubranka dla dzieci. To produkt, który zawsze ma bezpośredni kontakt z dzieckiem, i które to spędza w nim bardzo dużo czas od dnia swoich narodzin. Najpopularniejsze z dostępnych na rynku materiałów to bawełna oraz minky, a zaraz za nimi wiodąca coraz większy prym tkanina bambusowa oraz velvet czy aksamit. Zarówno pierwsza jak i druga grupa dzieli się na materiały pochodzenia naturalnego - bawełna i tkanina bambusowa - oraz pochodzenia syntetycznego minky i velvet. W tym artykule skupię się na tkaninach „naturalnego” pochodzenia. Teraz należy zastanowić się nad pewnym fenomenem, jakim jest pochodzenie tych materiałów. Na pewno każda mama zauważyła, że bawełnę można kupić w „każdej cenie”, dlaczego?

 

Pościel dla dzieci z bawełny, natura czy bzdura?

 

Bawełna stała się tak popularna i stworzył się na nią tak ogromny popyt, że jej pochodzenie często gęsto jest kompletnie niezgodne z naszymi wizjami. Wydaje nam się, że kupujemy produkt „naturalny”, w końcu to roślina, ale … wielkość popytu determinuje sposób hodowli. Żeby zachować tempo wzrostu, powstrzymać rozwój szkodników oraz wszelkie plagi związane z jej pozyskaniem, używane są związki chemiczne oraz nawozy zapewniające efektywność jej upraw. Pomijamy tu fakt hodowli bawełny organicznej, ta faktycznie uprawiana jest tak, żeby zbliżyć ją jak najbardziej do „naturalnej”. Dodatkowo bawełna z uwagi na jakość włókien jest bardzo delikatna, szybko się zużywa i bardzo szybko blaknie. Nawet po kilku praniach zaczynamy zauważać blaknięcie, a często nawet kurczenie się materiału. Produkty bawełniane dodatkowo są delikatnie szorstkie, ciężko o produkt delikatny i aksamitnie miły w dotyku.

 

Tkanina bambusowa i pościel dziecięca

 

Kolejną naturalną tkaniną, która weźmiemy na „ruszt” jest coraz częściej poszukiwana i wzbudzająca zainteresowanie tkanina bambusowa. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz produktów dostępnych właśnie z tkaniny bambusowej. Pościel bambusowa z wypełnieniem, otulacze bambusowe, dziane kocyki bambusowe i poduszki dla dzieci to tylko część tych najpopularniejszych produktów z „bambusa”. Tkanina bambusa cechuje się zdecydowanie ( moim zdaniem ) lepszymi właściwościami aniżeli wspomniana wyżej bawełna. Z punktu widzenia ekologii również, bambus to trawa, rośnie samopas nawet do jednego metra dziennie! Do wzrostu nie potrzebuje żadnej chemii, a właściwości antybakteryjne ma w swoich „genach” i potrafi bronić się sam. Pościel dla niemowlaka w bambusa jest jednym z najlepszych wyborów jakich możesz dokonać po narodzinach swojego dziecka pod tym kątem. Jest jedwabiście miękka i delikatna dla skóry. Jest bardzo trwała i wytrzymała. Włókna bambusowe są naprawdę mocne, dzięki temu rownież sam nadruk utrzymuje się na nich zdecydowanie dłużej. Dzięki właściwościom antyalergicznym nie powoduje podrażnień skóry, jest antybakteryjny jak już wspomniałem, co sprawia, że doskonale radzi sobie z bakteriami już w niskich temperaturach. Przedtem broniąc się sam, zanim wrzucisz go do pralki. Jego właściwości termoregulacyjne sprawiają, że sprawdza się idealnie w ciepłych sezonach roku oraz często przegrzewanych domach i mieszkaniach. Jest bardzo przewiewną tkaniną o właściwościach delikatnie chłodzących, zapobiega poceniu się dziecka, dając poczucie komfortu. Pościel bambusowa doskonale sprawdza się jako pościel do wózka, chroniąc maleństwo również przed promieniami UV.

 

Jaką pościel kupić dla dziecka?

Odpowiednią ilość informacji już masz, teraz od Ciebie zależy co z tym zrobisz. Wybór jest zależny od wielu czynników, które znasz tylko Ty. Z mojego punktu widzenia, warto zainwestować w pościel bambusową i cieszyć się nią po prostu dłużej. Ma wiele znakomitych dla dziecka właściwości, które dla jego dobra warto wziąć pod uwagę. Na pewno znajdzie się ktoś kto wie, po co przepłacać? Tak jak znajdują się tacy, którzy pytają po co tracić czas na dbanie o zdrowie, jak i tak kiedyś umrzemy. Jak sam/a widzisz natura, naturze nie równa i czasem dla samej świadomości warto wiedzieć z czym mamy do czynienia.

Licencja: Creative Commons