Jeszcze chwila dla estetyki
Warto zacząć od uściślenia pewnych kwestii związanych z estetyką. Można przecież kupić panele, które wyglądają doskonale, a czasem nawet dość wiernie udają drewno. Problem polega na tym, że ich estetyka ucierpi, jeśli nie w ciągu dwóch czy pięciu lat, to już na pewno po dekadzie. Oczywiście – drewniane podłogi też się zmieniają, nawet jeśli są doskonale zabezpieczone przed uszkodzeniem, jednak drewno, starzejąc się, nabiera szlachetności. Technicznie rzecz biorąc, dębowej podłodze można przywrócić pierwotny wygląd, ale prawie nikt tego nie robi – starzejący się dąb wygląda według wielu osób nawet lepiej niż „świeży”. Podłogi drewniane się nie starzeją – one dojrzewają.
Ciepło autentyczne
W porównaniu z innymi materiałami na podłogi drewno jest w mikroskali zdecydowanie bardziej chropowate. Sprawia to, że jest ono przyjemne i ciepłe w dotyku niezależnie od sposobu wykończenia czy zabezpieczenia. To jednak nie wszystko. Wewnętrzna struktura desek podłogowych sprawia, że stanowią one również realną warstwę termoizolacyjną. Jest to istotne na przykład przy podłogach układanych na parterze podpiwniczonych domów. Ma to duże znaczenie, ponieważ dzięki temu sama podłoga już zdecydowanie podnosi komfort.
Niełatwo o uszkodzenia
Drewno, a z rodzimych gatunków szczególnie dąb, to materiał bardzo trwały. Dębową podłogę trudno uszkodzić – to, co wydaje się koniecznością w przypadku delikatnych paneli, czyli miękkie kapcie, które ubiera się nie w trosce o stopy, ale właśnie o podłogę, w przypadku podłogi drewnianej nie ma żadnego znaczenia. Nawet surowe drewno jest bardzo odpornym materiałem, a po odpowiedniej obróbce i zabezpieczeniu podłogę bardzo trudno jest przypadkowo uszkodzić. Mało tego – gdyby już do tego doszło, pewne mikrouszkodzenia na drewnianej podłodze nie tylko są niewidoczne, ale też w żaden sposób nie przekładają się na funkcjonalność. Nawet intensywnie eksploatowane podłogi drewniane po wielu latach nie noszą zbyt wielkich śladów zużycia.
Imponująca uniwersalność
Ze względu na walory estetyczne drewniane podłogi bardzo często są przedstawiane jako rozwiązanie raczej do klasycznych wnętrz. Warto jednak w tym momencie zdać sobie sprawę z kilku ważnych aspektów. Przede wszystkim dzięki odpowiednim technikom obróbki i wykończenia drewna, można tak zmienić jego wygląd, że przy zachowaniu wszystkich korzystnych właściwości, będzie się ono komponowało znakomicie nawet z najbardziej awangardowymi projektami wnętrz. Po drugie, drewno samo w sobie, a szczególnie deski dwu lub trzywarstwowe, jest materiałem zapewniającym odpowiednią użyteczność, by wpasować się w nowoczesne wnętrza. Nie trzeba żadnych dodatkowych zabiegów, aby takie deski podłogowe wykorzystać nad ogrzewaniem podłogowym, dobrze znoszą one również wysoki poziom wilgotności i zmienne temperatury, więc niektóre modele desek dębowych można układać nawet na podłogach w łazience.
Dobre dla zdrowia
Warstwowe podłogowe deski drewniane są dziś jednym z najzdrowszych wykończeń, jakie można znaleźć. Konkurować z nimi mogą chyba tylko płytki ceramiczne, ale już na pewno nie panele. Wszystko dlatego, że w ich konstrukcji pojawiają się tylko elementy niezawierające na przykład toksycznego formaldehydu, który powoli, ale jednak uwalniany jest z wielu tańszych wykończeń innego typu. Odpowiednio zabezpieczone drewno i sklejki wykorzystywane jako niższe warstwy desek warstwowych są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i nawet po wielu latach nie wydzielają do otoczenia żadnych szkodliwych substancji. Bezpieczne są także oleje, utwardzacze i kleje wykorzystywane w całym procesie produkcji drewnianych desek podłogowych. Ma to duże znaczenie, ponieważ w całym „cyklu życiowym” takiej deski, od ścięcia drzewa, aż po utylizację zdemontowanej podłogi, stanowi ona minimalne obciążenie dla środowiska naturalnego.
Są warunki i jedna wada
Aby wszystkie wskazane wyżej zalety w pełni się uwidoczniły, trzeba kupić najlepszą deskę podłogową. I tu pojawia się pierwsza i jedyna wada – jest nią cena. W porównaniu z innymi typami wykończeń może się wydawać wysoka, jednak jeśli oceniać ją przez pryzmat trwałości dębowej podłogi, okazuje się, że w wielu przypadkach będzie to najbardziej uzasadnione ekonomicznie rozwiązanie. Co zaś się tyczy jakości, warto zwracać na nią uwagę. Deski warstwowe muszą być produkowane ze starannie dobranego surowca i łączone odpowiednimi środkami. W przeciwnym razie ani estetyka, ani trwałość nie będą zadowalające.