Młodzi ludzi w klasie maturalnej stają przed dylematem, jakie wybrać studia. Niewielu uczniów w wieku dziewiętnastu lat ma już jasno sprecyzowane swoje plany zawodowe, wytyczoną ścieżkę dalszej nauki, wie co chce robić w swoim dorosłym życiu zawodowym. 

Data dodania: 2019-08-02

Wyświetleń: 922

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Automatyka i robotyka - zawód z przyszłością

Niestety młodzież często kieruje się nie własnymi zainteresowaniami i możliwościami, ale aktualnie panującą modą na kierunki studiów, tym gdzie wybierają się koledzy z klasy. Podstawowym kryterium decydującym o wyborze zawodu powinny być przede wszystkim własne umiejętności, zainteresowania. Nie bez znaczenia jest także aktualny rynek pracy, bo istotne jest abyśmy po skończeniu studiów mogli zdobyć pracę w wyuczonym zawodzie. Osoby, które mają zdolności w przedmiotach ścisłych, interesują się programowaniem, techniką powinny zastanowić się nad jednym z kierunków na uczelniach politechnicznych, tj. automatyką i robotyką. Są to studia, na których zdobywa się dużo wiedzy teoretycznej, ale także bardzo dożo praktyki w różnego rodzaju warsztatach i laboratoriach.

Czego nauczą się studenci automatyki i robotyki?

Przede wszystkim programowania, mechatroniki, systemów operacyjnych, elektroniki, mechaniki, baz danych, itp. Bardzo duży nacisk kładzie się na znajomość języków obcych, głównie języka angielskiego, bez znajomości którego obecnie nie ma możliwości komunikowania się w obszarze informatycznym.

Co daje ukończenie studiów o kierunku automatyka i robotyka?

Absolwenci takiego kierunku bez problemu znajdą ciekawą pracę nie tylko w kraju, ale także mają otwartą drogę do zatrudnienia poza granicami Polski. Jeżeli wpiszemy w wyszukiwarkę hasło "automatyka przemysłowa" i nazwę interesującego nas miasta, na przykład: "automatyka przemysłowa we Wrocławiu" to znajdziemy bardzo dużo firm z tej branży. 
Absolwenci automatyki i robotyki mogą być zatrudnieni w ośrodkach badawczo-rozwojowych, biurach technologicznych, w laboratoriach, które zajmują się wdrażaniem najnowszych technologii, w firmach, które produkują informatyczne systemy zarządzania. Najlepsi studenci często dostają propozycje zatrudnienia u pracodawców, u których odbywali praktyki czy staże zawodowe.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena