Wybór interkomu motocyklowego nie jest wcale prosty. Opisy udostępnione przez producentów bywają niepełne, a poza tym osoba, która szuka sprzętu dla siebie po raz pierwszy, może jeszcze nie wiedzieć, jakie kryteria są naprawdę ważne, a jakie schodzą na dalszy plan.

Data dodania: 2019-05-17

Wyświetleń: 1169

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Interkom motocyklowy: jak wybrać idealny dla siebie?

Ponieważ na forach internetowych można często jedynie przeczytać o polecanych lub odradzanych modelach, poniżej prezentujemy ogólniejsze omówienie cech dobrych interkomów.

Połączenie z innymi

Kluczowa kwestia to sposób połączenia interkomu i ilość połączeń, jakie w ogóle może on obsłużyć. Najprostszy wariant to dwa interkomy przewodowe, które pozwolą tylko na utrzymanie łączności z osobą jadącą z tyłu. Plusem będzie w tym przypadku niska cena, ale w praktyce dziś naprawdę niewielu motocyklistów uznaje, że to im wystarcza.

Większą swobodę dają interkomy bezprzewodowe, które można połączyć z telefonem (warto zwrócić uwagę na to, jakie systemy operacyjne będą obsługiwane) i równocześnie z drugim interkomem. Takie zestawy często są sprzedawane parami, więc łatwiej będzie zdobyć sprawnie działający komplet.

Dla osób jeżdżących w grupie ważne będzie nie tylko połączenie z drugim interkomem i telefonem, ale też możliwość utrzymania aktywnego połączenia z innymi urządzeniami członków grupy. To zdecydowanie usprawnia komunikację, ale trzeba liczyć się ze zdecydowanie wyższą ceną sprzętu.

Szybki dostęp

Ważną funkcją jest szybki dostęp do wybranych funkcji. I pod tym względem różnorodność dostępnych rozwiązań jest naprawdę olbrzymia:

  • niektóre interkomy obsługują komendy głosowe, dzięki czemu można je obsłużyć bez odrywania się od jazdy;
  • wybrane modele pozwalają z poziomu interkomu obsługiwać wybrane funkcje telefonu (na przykład uruchomionej na nim nawigacji albo połączenia przychodzące);
  • nawet modele ze średniej półki pozwalają na zapisanie trzech numerów w pamięci, więc abstrahując od bardziej złożonych możliwości kontroli telefonu, pozwolą przynajmniej na wybranie numeru.

Wygoda

Planując nawet kilkudziesięciominutową jazdę, nie wspominając o kilkudniowej wyprawie, warto pomyśleć o wygodzie. Podstawowe interkomy mogą być dość duże i przez to mało komfortowe, ale to nie jedyna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę.

  • Niektóre kaski są przystosowane do zamontowania interkomów konkretnego typu. Jeśli masz taki kask, dobrze będzie poszukać dedykowanego interkomu. Zapewne będzie nieco droższy od innych modeli, ale zapewni nieporównywalnie większy komfort.
  • Gigantyczny wpływ na wygodę korzystania z interkomu będzie miała pojemność jego baterii. Niestety niektóre tego typu urządzenia mają żałośnie krótki czas pracy i wtedy jedyne, co wynika z zamontowania takiego interkomu, to mniej miejsca w kasku.
  • Warto poszukać interkomu, który będzie wodoodporny. Nie jest to standardem, a choć takie wymaganie wydaje się czasem nieco na wyrost, to każdy, kto wie, w jak nieprzewidywalnych warunkach odbywają się niektóre jazdy, doceni fakt, że urządzenie przetrwa kontakt z wodą.

Cena

Najtańsze urządzenia sprzedawane jako interkomy kosztują niecałe 200 złotych za zestaw. Trudno powiedzieć, co może skusić do zakupu urządzeń o tak niskiej, zerowej wręcz funkcjonalności. Najtańsze interkomy, które spełnią oczekiwania osób używających takiego sprzętu niezbyt często i raczej na krótkich trasach, to wydatek rzędu 400-500 złotych. Średniej klasy interkomy można kupić na Moto-Tour.com.pl za mniej więcej 1000 złotych, ale jeśli interkom ma trwałością wyznaczać najwyższy standard użyteczności, to trzeba sięgnąć do portfela głębiej – po 1800-2500 złotych. Jest to wydatek, który opłaci się w przypadku użytkowników jeżdżących na dalekie wyprawy, potrzebujących ponadprzeciętnego komfortu i naprawdę niezawodnego sprzętu.

Czy marka ma znaczenie?

Sama marka producenta nie świadczy jeszcze o sprzęcie ani dobrze, ani źle. Można jednak śmiało założyć, że producent, który w swojej ofercie ma wszystko: interkomy motocyklowe, odkurzacze przemysłowe i młynki do kawy, nie będzie w stanie zaoferować maksymalnej jakości. W tej branży liczą się przede wszystkim marki specjalizujące się w akcesoriach motocyklowych, na przykład Cardo, a także producenci sprzętu audio. O ile więc nie warto dopłacać za samą markę, to już na widok logo można odgadnąć w ciemno przynajmniej część zalet i wad danego sprzętu.

Co jest ważne z parametrów techniczny?

Poza wspomnianą wyżej wodoodpornością warto zwrócić uwagę na temperaturę pracy i przechowywania, wagę całego zestawu, długość wysięgnika mikrofonu, zasięg sygnału (wszystko poniżej 150-200 metrów to sprzęt o bardzo ograniczonej przydatności) i typ akumulatora. Najlepiej spiszą się litowo-polimerowe i takich też warto szukać. Istotny jest też standard połączenia Bluetooth. Najtańsze modele wciąż pracują w standardzie 2.0, który kompletnie się w tym zastosowaniu nie sprawdza. 3.0 to rozsądne minimum ze względu i na funkcje, i na oszczędność baterii, która przy dążeniu do jak najmniejszej wagi interkomu naprawdę nie może mieć wielkiej pojemności.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena