W przypadku chęci docieplenia starego budynku przy pomocy rolet zewnętrznych, jak najmniejszym kosztem najlepiej jest zdecydować się na rolety elewacyjne. Czyli montowane na ścianie budynku nad oknem. 

Data dodania: 2019-05-12

Wyświetleń: 868

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jakie rolety wybrać do gotowego budynku - prawoskrętne czy lewoskrętne?

Wiele osób uważa, że nie jest to dobre rozwiązanie ze względu na gromadzący się na kasecie brud. Jednak czyszczenie jej od czasu do czasu powinno uchronić przed pojawieniem się plam na elewacji. Dodatkowo można wybrać rolety prawoskrętne lub lewoskrętne. Taki niepozorny detal może mieć znaczenie, jeśli chce się zwiększyć termoizolację budynku. Rolety lewoskrętne znajdują się blisko okna, a prawoskrętne nieco dalej. Dlatego te drugie mogą być lepszym wyborem w takim przypadku. Zatrzymują bowiem powietrze uciekające z budynku pomiędzy opuszczoną roletą a oknem, co zwiększa komfort termiczny.

Zdarza się, że budynek jest ocieplony jednak jeszcze nieotynkowany. Jeśli już się w nim mieszka można odnotować już pewne zjawiska, które mogą skłonić do zakupu rolet zewnętrznych. Mogą być to porywiste wiatry, czy ulewne deszcze, a przede wszystkim duże nasłonecznienie, które przy wentylacji grawitacyjnej i "stojącym" powietrzu może być naprawdę uciążliwe. Wtedy po prostu nie możliwe jest wietrzenie, a temperatura wewnątrz przy długo trwających upałach może być nawet wyższa niż na zewnątrz. To dlatego rolety zewnętrzne są chętnie wykorzystywane w aranżacji domów w klimacie śródziemnomorskim. W końcu nie każdy może pozwolić sobie na klimatyzację, a rolety mogą obniżyć temperaturę nawet o 10 stopni przez zmniejszenie ilości przenikania światła nawet do poziomu 4%. Również osoby, które posiadają sprawną klimatyzację mogą zdecydować się na takie rozwiązanie, aby zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, bowiem dzięki roletom klimatyzacja będzie mogła pracować bardziej wydajnie. Jeśli budynek jest nieotynkowany jest jeszcze możliwość montażu podtynkowego, który pozwoli ukryć prowadnicę pod tynkiem, co znacznie zwiększy estetykę wykonania.

Cennik rolet - za które rozwiązanie zapłacimy więcej?

Droższą opcją będzie montaż podtynkowy rolet, zatem jeśli chce się oszczędzić lepiej jest zdecydować się na rolety standardowe mocowane na ścianie. Dodatkowo można zastosować nieco mniejszą kasetę, która może być zastosowana również w przypadku montażu na ramie okiennej, gdzie chce się uniknąć zasłonięcia szyby, co może mieć znaczenie w okresie zimowym, kiedy dochodzące promienie słoneczne z zewnątrz również pomagają w ogrzaniu budynku i lepszemu utrzymywaniu ciepła z jego mechanicznego ogrzewania. Oczywiście rolety z polichlorku winylu, podobnie jak w przypadku okien z tego samego materiału są najbardziej korzystną opcją pod względem ekonomicznym. W tej kategorii można znaleźć zarówno rolety termoizolacyjne, standardowe, jak i antywłamaniowe, które rzecz jasna są droższe przy zastosowaniu najwyższej klasy RC3. Rolety pozwolą dowolnie regulować w ciągu dnia ilością światła, według aktualnych potrzeb, co sprawdzi się u osób z małymi dziećmi, które potrzebują jeszcze snu w ciągu dnia, a także osób pracujących w systemie nocnym i odsypiających w ciągu dnia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena