Kiedy na zewnątrz temperatura sięga 35°C, szukamy azylu, w którym moglibyśmy się ukryć. Pierwszym miejscem przychodzącym każdemu z nas na myśl jest dom – to w nim czujemy się bowiem najbardziej komfortowo. Jeśli więc w domowym wnętrzu, zamiast przyjemnego chłodu panują tropikalne upały, trzeba temu zaradzić. Jak zrobić to skutecznie?

Data dodania: 2016-10-27

Wyświetleń: 719

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

W sieci dostępnych jest wiele poradników, w których można przeczytać o kreatywnych sposobach na obniżenie temperatury w domu. Mokre ręczniki, elektryczne wiatraki, a nawet klimatyzatory nie są jednak tak skuteczne jak rolety zewnętrzne. Zadaniem tych pierwszych jest bowiem przeciwdziałanie w już zaistniałej sytuacji, rolety zewnętrzne natomiast zapobiegają nagrzaniu się danego wnętrza.

Promieniowanie UV

Rolety montowane przed szybą okienną odbijają promienie słoneczne zanim te do niej dotrą. W ten sposób szyba się nie nagrzewa, a emitowane przez Słońce promieniowanie UV nie wpada do pomieszczenia. To bardzo dobra informacja, bowiem wspomniane promieniowanie jest szkodliwe nie tylko dla ludzi, ale również dla przedmiotów znajdujących się w danym wnętrzu – wypłowiałe meble czy ściany to efekt, który można dość często zaobserwować.

Raz nagrzane pomieszczenie bardzo trudno ochłodzić. Warto więc pamiętać, że na wysoką temperaturę w pomieszczeniu mają również wpływ włączone sprzęty elektryczne. Tym samym jedno z najpowszechniej stosowanych rozwiązań w czasie upałów – wiatrak elektryczny – daje jedynie efekt doraźny, na dłuższą jednak metę się nie sprawdza, niosąc ze sobą negatywne skutki.

Zapobiegać, a nie łagodzić skutki

Jeśli latem w mieszkaniu panuje upał, dobrze jest zamontować osłony okien. Szczególnej uwadze polecamy rolety zewnętrzne oraz markizy, które są w stanie ochronić pomieszczenie przed nadmiernym nagrzaniem. Dzięki temu, nawet jeśli na zewnątrz temperatura będzie sięgać powyżej 30°C, to w domu będzie ona niższa – nawet o kilka stopni Celsjusza.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Nie planujesz w najbliższym czasie remontu? Wybierz rolety natynkowe. Można je zamontować na murze lub we wnęce okiennej bez konieczności wcześniejszego uwzględnienia tego rozwiązania w projekcie budynku. Możesz pokusić się również o zainstalowanie rolet podtynkowych, które wyglądają bardzo estetycznie, jednak wymagają większej ingerencji budowlanej. Rolety nadstawne to z kolei najczęstszy wybór osób wymieniających stolarkę okienną.

Dobrą izolację cieplną stanowią rolety wypełnione pianką poliuretanową i wykonane z aluminium. Trzeba też pamiętać o stopniu przepuszczalności światła przez osłony. Istnieje między innymi możliwość zaciemnienia pomieszczenia w 100%, co idealnie sprawdza się np. w sypialni lub pokoju telewizyjnym. Taka roleta zapewnia najlepszą izolację termiczną, a jednocześnie stanowi skuteczną izolację akustyczną.

Dlaczego roleta zewnętrzna?

Rolety zewnętrzne stanowią skuteczną ochronę pomieszczeń przed upałem oraz szkodliwym promieniowaniem UV. Po zamontowaniu osłon pomiędzy nimi a szybą okienną tworzy się warstwa izolacyjna, która zapobiega wnikaniu ciepła do chronionego wnętrza. Jakie są dodatkowe zalety rolet zewnętrznych? Po pierwsze – proste w utrzymaniu czystości. Po drugie – izolacja akustyczna. Po trzecie – ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Po czwarte – możliwość kontroli dopływu światła naturalnego do wybranych pomieszczeń. Po piąte – zapewnienie prywatności. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena