Cesarskie cięcie może być zaplanowane, co wynika z wielu wskazań medycznych. W związku z tym, że taki poród traktowany jest jako operacja, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Sprawdź, o czym należy pamiętać.

Data dodania: 2019-04-24

Wyświetleń: 932

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak przygotować się do cesarskiego cięcia?

Istnieje kilka wskazań medycznych do przeprowadzenia cięcia cesarskiego. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, zalicza się do nich m.in.:

  • nieprawidłowe ułożenie płodu, np. ułożenie pośladkowe,
  • cienka blizna macicy poniżej 2 mm (w przypadku wcześniejszych porodów),
  • niewspółmierność płodowo-miednicza, np. makrosomia powyżej 4500 g, wady anatomiczne miednicy,
  • wskazania niepołożnicze, np. choroby serca, niektóre wady wzroku, choroby hematologiczne, choroby ortopedyczne.

Decyzję o konieczności przeprowadzenia cięcia cesarskiego przeprowadza doświadczony położnik. Zdarza się, że jest ona podejmowana dopiero, gdy wybije 36. tydzień ciąży. Wtedy też można bowiem ocenić ułożenie płodu czy szacowaną jego masę ciała.

Planowane cięcie cesarskie – przygotowania

Jeżeli poród ma się odbyć przez planowane cesarskie cięcie, wówczas kobieta powinna się odpowiednio przygotować do takiej operacji.

  • Badania laboratoryjne

W związku z tym, że cesarka – z chirurgicznego punktu widzenia – jest operacją, kobieta ciężarna powinna poddać się odpowiednim badaniom laboratoryjnym. Około 36. tygodnia ciąży zaleca się wykonanie badania na krzepliwość krwi oraz oznaczenie poziomu elektrolitów.

  • Dieta

Dzień przed planowanym cesarskim cięciem trzeba przejść na dietę lekkostrawną. Należy zatem unikać smażonych dań, warto pić sporą ilość wody niegazowanej.

Uwaga! Jeśli pacjentka do szpitala musi zgłosić się w dniu planowanej operacji, w domu nie powinna nic jeść ani pić – przez co najmniej 6 godzin poprzedzających zabieg. Ważne jest bowiem, aby cesarskie cięcie przeprowadzić na czczo.

  • Szpitalna wyprawka

Szykując się do planowanego cięcia cesarskiego, trzeba skompletować szpitalną wyprawkę – dla siebie oraz dziecka. W związku z tym, że po operacji pobyt w szpitalu jest zwykle dłuższy, należy spakować nieco więcej rzeczy.

Jeżeli cesarskie cięcie jest planowane, wówczas operacja z pewnością przebiegnie bez żadnych komplikacji. Warto przy tym pamiętać, aby jak najwcześniej wstać z łóżka (zgodnie z zaleceniami lekarza) – pozwoli to znacznie szybciej dojść do siebie. Po znieczuleniu zewnątrzoponowym można odczuwać bóle głowy, ból pleców oraz drętwienie i mrowienie nóg – w pierwszych dniach po porodzie.

Należy mieć świadomość, że połóg po cesarskim cięciu jest nieco dłuższy w porównaniu do porodu siłami natury. Z jednej strony narządy wewnętrzne wracają do stanu sprzed ciąży, z drugiej – wymagana jest rekonwalescencja po operacji. Trzeba o tym pamiętać i przez okres połogu prowadzić oszczędzający tryb życia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena