Czarny bez to roślina, która słynie ze swoich zdrowotnych właściwości. Najczęściej wykorzystywane są jego kwiaty oraz owoce ze względu na najwyższe stężenie cennych związków, ale wszystkie części czarnego bzu mają dobroczynne działanie. Jakie są właściwości i zastosowanie tej wyjątkowej rośliny?

Data dodania: 2018-08-25

Wyświetleń: 1181

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czarny Bez - jakie ma właściwości?

Czarny bez – cechy charakterystyczne

Czarny bez, znany także pod nazwą bez pospolity, lekarski lub dziki, to krzew, którego wysokość sięga nawet 10 metrów. Spotkać go można najczęściej w lasach, na polach, przy drogach, w parkach czy ogródkach. Krzew ten znany jest od wieków – wykorzystywany był w medycynie ludowej jako wyjątkowa roślina o cennych właściwościach, przez niektórych nazywana antybiotykiem. Czarny bez odnalazł swoje zastosowanie w kosmetologii i lecznictwie. Zwłaszcza jego kwiaty i owoce są szczególnie bogate w aktywne biologiczne związki, które odpowiadają za wyjątkowe właściwości rośliny.

Czarny bez kwitnie na biało na przełomie wiosny i lata (maj/czerwiec). Kwiaty zebrane są w tzw. baldachy i mają nieprzyjemny zapach. Jego owce, mięsiste o kolorze ciemnego fioletu, najlepiej jest zbierać na przełomie sierpnia i września, o ile pogoda dopisuje.

Właściwości czarnego bzu

Kwiaty i owoce czarnego bzu są zdecydowanie najczęściej wykorzystywanymi częściami tego krzewu. Kwiaty są bogatym źródłem kwasów fenolowych, kwasów organicznych, flawonoidów, zawierają także garbniki, sterole, śluzy, olejek i sole mineralne. Owoce z kolei to skarbnica cukrów, pektyn, garbników, kwasów organicznych, rutyny i witaminy C, prowitaminy A, witamin z grupy B, a także sodu, wapnia, żelaza, potasu i glinu.

Z uwagi na różnorodny skład zarówno owoce jak i kwiaty czarnego bzu słynął ze swoich różnych właściwości. Kwiaty czarnego bzu działają moczopędnie, rozrzedzają wydzielinę np. w nosie oraz w płucach, wpływają na obniżenie temperatury ciała, oczyszczają organizm z toksyn, działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie, a także antywirusowo, dodatkowo przyspieszają przemianę materii. Ta część rośliny jest więc często wykorzystywana do walki z katarem, astmą, różyczką, zapaleniem oskrzeli, pęcherza moczowego, przy chorobach nerek, do zbijania gorączki. Łagodzą również ból głowy, a także mają działanie przeciwcukrzycowe. Owoce czarnego bzu natomiast uspokajają, poprawiają procesy trawienne w organizmie, a także działają przeczyszczająco, wzmacniają cały organizm, łagodzą objawy kaszlu i wspomagają pracę całego układu oddechowego. Podobnie jak kwiaty – są moczopędne, działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i antywirusowo. Owoce tego krzewu odnalazły swoje zastosowanie w walce z wszelkimi problemami żołądka i niestrawnością, zgagą, zaparciami, wzdęciami, biegunkami, są polecane osobom chorującym na żółtaczkę, kamicę moczową czy nerwicę.

Zastosowanie czarnego bzu

Z czarnego bzu przygotowuje się specjalny syrop, który jest doskonały na tzw. kaca, łagodzi bóle głowy i wzmacnia organizm. Płukanki z kwitów czarnego bzu polecane są przy chorobach gardła, a okłady złagodzą stany zapalne spojówek, podrażnioną skórę, a także ze skłonnościami do trądziku. Napar z kwiatów lub owoców tego krzewu pomoże w problemach trawiennych, złagodzi wzdęcia, a także zgagę, dodatkowo obniży gorączkę i pomoże w walce z przeziębieniem. Świeże kwiaty można również stosować jako dodatek do potraw, a z owoców przygotować dżem lub sok. Co ciekawe olejek z czarnego bzu ma działanie antycellulitowe – warto więc dodawać go do kąpieli oraz masować nim ciało. - farmaceutka Monika Kowalczyk

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena