0 głosów

Na temat pożyczek oferowanych przez Provident można usłyszeć wiele opinii. Jedni chwalą sobie Provident za szybkość, wygodę i łatwość w otrzymaniu pożyczki. Inni zaś oskarżają Provident o lichwę, oszustwa itp. Postaram się wyjaśnić jak naprawdę wyglądają pożyczki Provident.

Czy pożyczki oferowane przez Provident są drogie?
Tak. W porównaniu z pożyczkami udzielanymi przez banki pożyczki Provident są droższe. Bierze się to stąd, że w Providencie jest bardzo łatwo otrzymać pożyczkę. Dlatego wysokie koszty udzielanych pożyczek są w pewnym sensie zabezpieczeniem firmy przed nieuczciwymi klientami.

Czy Provident sprawdza przyszłych pożyczkobiorców w BIK?
Nie. Provident nie sprawdza swoich przyszłych klientów w Biurze Informacji Kredytowej. Aby stwierdzić czy tak jest naprawdę zapytałem o to u źródeł czyli bezpośrednio w BIK. "Informuję, iż z systemu BIK mogą korzystać podmioty, które z ustawy mogą udzielać kredytów. (Ustawa Prawo Bankowe, Ustawa o SPÓŁDZIELCZYCH KASACH OSZĘCZDNOŚCIOWO-KREDYTOWYCH) Instytucje takie jak Provident udzielaja pożyczek zgodnie z Kodeksem Cywilnym, a takie instytucje nie mogą korzystać z naszych zasobów." - wyjaśnił Maciej Brędel z BIK

Czy aby otrzymać pożyczkę Provident konieczne są odwiedziny przedstawiciela tej firmy w miejscu zamieszkania klienta?
Nie. Pożyczki oferowane przez Provident dostępnie SA w dwóch wariantach. Pierwszy wariant jest taki, że przedstawiciel firmy przynosi gotówkę klientowi do domu i później zgłasza się po odbiór kolejnych rat. Drugi wariant polega na tym, że Provident przelewa środki bezpośrednio na konto bankowe klienta. W tym wariancie klient sam wpłaca kolejne raty pożyczki na konto Providenta. Wybierając drugi sposób klient ponosi niższe koszty pożyczki.

Czy to prawda, że przedstawiciele Providenta na początku są mili a gdy klient ma jakieś problemy ze spłatą rat nachodzą go w mieszkaniu „razem z drzwiami”?
Nie. Wiele kobiet jest przedstawicielkami Providenta i mogłyby mieć poważne problemy z wyłamaniem drzwi. W przypadku gdy klient ma problemy ze spłatą pożyczki zawsze może się zwrócić do Providenta o zmianę terminu płatności. Jeśli klient pomimo wezwań nie spłaca swego zobowiązania wtedy sprawa jest przekazywana do firmy windykacyjnej, która zajmuje się egzekwowaniem należności zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Z podobnych firm korzystają banki.

Czy jest możliwa wcześniejsza spłata pożyczki?
Tak. Wystarczy zadzwonić na infolinię?

Czy aby otrzymać pożyczkę klient musi przedstawić zaświadczenie o zarobkach?
Raczej nie. Provident tylko w nielicznych przypadkach żąda okazania takiego zaświadczenia.Czy zatem warto korzystać z usług Providenta? To zależy od sytuacji. Kiedy możemy otrzymać pożyczkę w banku, zaciąganie pożyczki w Providencie jest nieopłacalne. Jeśli zaś mamy złą historię kredytową, lub nie możemy udokumentować dochodów zgodnie z wymogami banków, a potrzebujemy niewielkiej kwoty na dość krótki okres, warto zastanowić się nad Providentem. Niezależnie od tego czy korzystamy z banku czy Providenta nigdy nie należy tracić zdrowego rozsądku, zastanowić się przed podjęciem decyzji i dokładnie czytać to co podpisujemy. Tylko wtedy unikniemy przykrych rozczarowań i będziemy mogli powiedzieć że jesteśmy zadowoleni z udzielonej nam pożyczki.

Licencja: Creative Commons