Kuchnia zwana jest sercem domu i nic w tym dziwnego, to tutaj spędzamy mnóstwo czasu wspólnie z rodziną, przygotowujemy posiłki, rozmawiamy, spędzamy wspólnie czas przy stole, bawimy się czy odrabiamy lekcje z dziećmi. Prawda jest taka,  że kuchnia to pomieszczenie wielofunkcyjne i to właśnie w kuchni bardzo często czujemy się najlepiej. 

Data dodania: 2018-05-07

Wyświetleń: 1189

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oświetlenie kuchni - gdzie zamontować lampy by były funkcjonalne?

Właśnie dlatego pomieszczenie to zasługuje na szczególną uwagę podczas projektowania oświetlenia. Co zrobić, by również Twoja kuchnia była funkcjonalna i przytulna jednocześnie? Mamy kilka wskazówek.

Po pierwsze oświetlenie centralne

To bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy element oświetlenia. Jest to lampa umieszczona w centralnej części pomieszczenia, która ma za zadanie równomierne rozświetlenie kuchni. Bez oświetlenia centralnego kuchnia pozostawałaby w półmroku, co z pewnością nie służyłoby domowej atmosferze. Takie oświetlenie przydaje się podczas wspólnego czasu spędzanego w kuchni, ale także podczas tak prozaicznych czynności, jak chociażby sprzątanie. W dobrze oświetlonej kuchni żadna smuga nie zostanie niezauważona. Do oświetlenia centralnego można wybrać elegancką lampę wiszącą Dayton, Trottola czy Lantern lub praktyczny plafon, na przykład Ivona lub Astero. Wszystko zależy od tego, jak będą prezentowały się pozostałe elementy oświetlenia.

Jeśli w kuchni zamontujesz dodatkową lampę wiszącą bezpośrednio nad stołem czy nad kuchenną wyspą, kolejna lampa wisząca w centrum pomieszczenia mogłaby być już lekką przesadą. W takim przypadku lepiej postawić na elegancki, ale minimalistyczny plafon, który rozświetli przestrzeń, ale nie przyćmi aranżacji. Jeśli jednak stawiasz na minimalizm oświetlenia dodatkowego i będą to oczka wpuszczane w sufit, takie jak ShieldLED lub taśmy ledowe zamontowane w szafkach, przy wyborze światła centralnego możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Wybierz lampę wiszącą, która nie tylko rozświetli kuchnię, ale będzie też jego dekoracją.

Po drugie światło punktowe

Światło centralne jest ważne, ale równie istotne jest oświetlenie punktowe. Zazwyczaj umieszczane tak, by rozświetlić blaty robocze, kiedy stojąc przodem do nich zasłaniamy sobie światło centralne. Każdy miłośnik gotowania wie, że nie ma nic gorszego niż siekanie czy gotowanie w zacienionej kuchni. Pomijając kwestie bezpieczeństwa, jest to także niezdrowe dla oczu. Do tego rodzaju oświetlenia można wybrać kinkiety z regulowanym ramieniem i skierować je bezpośrednio na blat, dobrze sprawdzi się tutaj kinkiet Ray lub Domino można także wybrać lampki wpuszczane w ścianę lub modne ostatnio listy ledowe, które montowane są w dolnej części szafek wieszanych nad blatem.

Po trzecie światło dodatkowe

Każdemu z nas zależy na tym, by kuchnia była jak najbardziej funkcjonalna, zapewne dlatego co jakiś czas na rynku pojawiają się nowe, kuchenne rozwiązania świetlne. Są to między innymi lampki montowane wewnątrz szafek, które uruchamiają się po otworzeniu drzwiczek (przydatne szczególnie w dużych i głębokich szafkach) listy led umieszczane w dolnej zabudowie szafek, uruchamiane za pomocą czujnika ruchu (przydatne w nocy, kiedy po ciemku chcemy przejść do kuchni) lub punkowe reflektory skierowane na szafki tak, by oświetlać ich wnętrze. Możliwości jest bardzo dużo, jak więc wybrać rozwiązania dobre dla siebie?

Czas na plan

Każda kuchnia jest inna i żyje swoim życiem, dlatego bardzo ważne jest jej odpowiednie rozplanowanie. Jeśli lubisz gotować, potrzebujesz dużo dobrze rozświetlonego blatu, jeśli w kuchni spędzasz czas z rodziną, postaw na duży stół z dodatkowo doświetlonym blatem. Usiądź na spokojnie i zastanów się, z którym miejsc w kuchni będziesz korzystać najczęściej, właśnie te miejsca zasługują na dodatkowe rozświetlenie.

O tym warto pamiętać:

  • Twoja kuchnia jest otwarta na salon? Pamiętaj, że oświetlenie powinno być spójne. Nie musisz wybierać kompletu oświetlenia, ale lampy powinny mieć jakiś wspólny pierwiastek.
  • Jeśli Twoja kuchnia nie jest duża, wybieraj lampy z mniejszymi kloszami. Za duża lampa może przytłoczyć wnętrze. Odwrotnie jest w dużych, przestronnych wnętrzach, w których za mała lampa może „zniknąć” w aranżacji.
  • W kuchni ważna jest barwa światła. Punktowe oświetlenie skierowane na blaty powinno mieć chłodniejszą barwę, ale lampa nad stołem powinna dawać ciepłe, przyjemne światło, dzięki któremu łatwiej będzie odpocząć podczas posiłku.

 Więcej lamp i porad znajdziesz na Ardant.pl

Licencja: Creative Commons
-1 Ocena