Praktycznie każdy z nas miał okazję jechać samochodem jako kierowca lub pasażer. Pewnie nie jedna osoba była świadkiem awarii auta i widziała na twarzy kierowcy złość, nerwy, niepokój. To prawda, usterka auta jest dla nas prawdziwą udręką i nikt jej nigdy nie zakłada w swoich planach.

Data dodania: 2018-03-22

Wyświetleń: 1260

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak należy postępować w przypadku awarii samochodu

Dlatego tak bardzo boimy się tego i nie lubimy takich sytuacji. Ale czy wiemy co zrobić, gdy już staniemy się ofiarą "nieposłusznego" pojazdu?

Podczas awarii samochodu nie wpadaj w panikę

 W trakcie codziennego użytkowania auta może zdarzyć się, że pojawią się jakieś inne, niespodziewane problemy. Awarii ulec może dosłownie każda część, zwłaszcza jeśli samochód jest już wiekowy, a na liczniku ma przejechanych ponad 100 tysięcy kilometrów. Niestety takich pojazdów, które mają przekroczoną setkę i trzy zera na liczniku jest najwięcej na polskich drogach. Najgorsza sytuacja jest wtedy, gdy auto popsuje się w trakcie dłuższej podróży, np. na autostradzie czy drodze ekspresowej lub w czasie wyjazdu na urlop. Jeśli usterka jest drobna i można usunąć samodzielnie, to podróż może być kontynuowana. Co jednak zrobić, gdy samochód nie nadaje się do dalszej jazdy? Najwygodniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest pomoc drogowa 24h na dobę, bo przecież awaria może nam dopaść również w nocy. Jednak przed zadzwonieniem po autopomoc, trzeba odpowiednio zabezpieczyć auto.

Najważniejsze czynności po wystąpieniu usterki auta

 Pierwszym krokiem jest włączenie świateł awaryjnych, aby poinformować innych uczestników ruchu o awarii. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy samochód zepsuje się na autostradzie lub drodze okresowej, a także w nocy lub przy ograniczonej widoczności. Oprócz włączenia świateł awaryjnych trzeba pamiętać o założeniu kamizelki odblaskowej. Kosztuje zaledwie kilka złotych, a sprawia, że jesteśmy doskonale widoczni na drodze. Odblaski zwiększają widoczność z 20-30 metrów do aż 150 metrów, więc znacząco poprawiają bezpieczeństwo. Należy przypilnować, aby żaden z pasażerów nie wchodził na drogę, a najlepiej, jeśli oddalą się od skraju drogi.

Zachowaj szczególne bezpieczeństwo i zabezpiecz pojazd

 Bardzo ważnym krokiem, zapewniającym bezpieczeństwo w razie awarii auta, jest oznaczenie miejsca, w którym stoi samochód. Służą do tego trójkąty ostrzegawcze, które powinny być na wyposażeniu każdego pojazdu. Nieustawienie trójkąta ostrzegawczego na drodze grozi mandatem w wysokości od 50 do 200 zł. Na autostradzie trójkąt należy postawić w odległości 100 metrów od samochody, a na drodze poza terenem zabudowanym w odległości 30-50 metrów od auta. W przypadku awarii na terenie zabudowanym trójkąt można postawić na samochodzie lub kilka metrów od niego. Jeśli auto znajduje się za zakrętem, to trójkąt należy postawić przed zakrętem. Nie wolno ustawiać go na samym zakręcie lub w miejscach niebezpiecznych, np. na przejeździe kolejowym. Tak zabezpieczone auto może poczekać aż odbierze je pomoc drogowa.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena