Jeśli kupiłaś tanią skórzaną torbę, to zerknij na metkę. Prawdopodobnie widnieje na niej napis „Made In Bangladesh” lub „ Made In China”. Co to oznacza? Że sporo zaoszczędziłaś? Nie, to oznacza że ktoś przypłacił za to życiem. Tak, statystyki są przerażające.

Data dodania: 2018-03-08

Wyświetleń: 927

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Slow Fashion ratuje życie. Skóra tanich torebek jest toksyczna!

Kupując tanią skórzaną torbę, nie myślisz o tym jak jest produkowana, jak większość konsumentów. Bo być może nie wiesz, że np. na obrzeżach Dhaki (stolicy Bangladeszu) znajduje się gigantyczny slums Hazaribagh, w którym mieszka ok. 500 tysięcy pracowników stanowiących tanią siłę roboczą, która dostarcza do garbarni tanie skórzane wyroby dla Europy. Takich kołchozów pracy, fabryk tanich skór jest znacznie więcej.

A oto statystyki, które przerażają:

  • Co roku w Hazaribagh przetwarzanych jest przeszło 14 milionów skór.
  • Metody garbowania i maszyny nie zmieniły się od 30 lat.
  • 90% zatrudnionych w zakładach przewlekle choruje a śmiertelność w tym rejonie jest 300 razy większa niż w reszcie kraju. Najtańszą siłą roboczą są UWAGA! dzieci (mimo że Bangladesz podpisał Konwencję o prawach dziecka).
  • Slums na obrzeżach Dhaki jest na liście 30 najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie. Zatrważające ilości toksyn wydobywają się z fabryk i rozprzestrzeniają po całym mieście. Ścieki trafiają do Burigangi, która jest trzecią najbardziej zanieczyszczoną rzeką świata. Mieszkańcy myją się w niej i piorą swoje ubrania.

Pracownicy na każdym etapie garbowania mają styczność z niebezpiecznymi (często rakotwórczymi) środkami chemicznymi. Ich jedyną ochroną są plastikowe okulary. Chory pracownik zostaje natychmiast zastępowany.

Teraz już wiesz dlaczego za tak niską cenę mogłaś kupić skórzaną torbę. Właśnie tak wyglądała jej produkcja. Zobrazowali to Eric de la Varène, Elise Darblay w filmie dokumentalnym „Toksyczna skóra z Hazaribag”. 

Co ma z tym wspólnego slow fashion?

Slow fashion wspiera mądre wybory. Kupując droższą torebkę skórzaną zamiast tańszej, mówisz stanowcze NIE nieludzkim warunkom pracy, wyzyskowi i toksycznemu przemysłowi, który zabija tysiące robotników.

Drogie skórzane torby wyprodukowane są z wysokiej jakości materiałów, a podwykonawcy otrzymują za swoją pracę uczciwą stawkę (stąd ich wysoka cena). Kupuj odpowiedzialnie.

Najlepsze skóry sprowadzane na przykład z Włoch są pewniakiem. Kupując taką torbę, mówisz NIE wyzyskowi. Taki proces produkcji jest kontrolowany na każdym etapie, do każdego elementu wystawiany jest osobny certyfikat, który potwierdza ich jakość i oryginalność.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena