Jakie meble wybrać do kuchni czym się kierować w doborze dodatków do kuchni.Jest to pytanie przed którym stanie każdy z nas.W natłoku informacji ciężko się na coś zdecydować bo niekoniecznie coś co się sprawdziło w "kuchni koleżanki" lub nam się po prostu podoba sprawdzi się u nas.

Data dodania: 2018-02-23

Wyświetleń: 1859

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie meble wybrać do kuchni? Czym się kierować w doborze dodatków? Co zrobić aby kuchnia była funkcjonalna?

Gdzie zamówić meble do kuchni

Meble modułowe inaczej zwane systemowymi to najszybszy i najprostszy sposób na umeblowanie naszej kuchni. Duże sklepy sieciowe posiadają w swojej ofercie szereg różnych zestawów takich mebli. Największą ich zaletą jest dostępność oraz możliwość dowolnej konfiguracji. Meble takie składają się z tzw. modułów czyli gotowych szafek dopasowywanych do pomieszczenia. Najczęściej meble systemowe sprawdzają się jednak w dużych salonach.

W kuchni natomiast problem pojawia się wówczas, gdy zestawienie takich szafek ma się nijak do dobrze zagospodarowanej przestrzeni. Większość z nas ma wyobrażenie kuchni wypełnionej pięknymi meblami niemalże pod sufit. Podstawą dobrze umeblowanej kuchni jest jej funkcjonalność. Takie rozwiązanie stanowią meble na wymiar zamówione u stolarza.

W przeciwieństwie od mebli modułowych, meble na wymiar są robione pod każde zamówienie indywidualnie. Mamy więc pewność, że kuchnia będzie naszym projektem stworzonym dla naszych potrzeb. Funkcjonalność kuchni to przede wszystkim wygodne rozmieszczenie szafek, łatwy dostęp do sprzętów kuchennych czy zainstalowanie wielu akcesoriów ułatwiających nam codzienne korzystanie.

Na rynku jest wiele firm oferujących meble na wymiar. Średni czas oczekiwania na montaż to około 4-6 tygodni w zależności od rodzaju mebli jakie zamówimy. Ceny wykonania są podobne, wszystko zależy od materiałów wykorzystanych do produkcji mebli, niestety klientom ciężko się zorientować, nie będąc specjalistą.

Jakie szafki górne wybrać do kuchni

Szafki górne w kuchni możemy zabudować na dwa sposoby: pod sam sufit lub na wysokości 72 cm (szafki standardowe).

Mieszkania w blokach mają najczęściej wysokość około 250 cm, przy zastosowaniu szafek standardowych o wysokości 72 cm kuchnia będzie sięgała do wysokości około 220 cm, wówczas nad meblami pozostanie wolna przestrzeń. Od góry można zamontować listwę maskującą bądź zostawić tą przestrzeń niezabudowaną. W przypadku kuchni na wymiar górne szafki możemy zabudować pod sam sufit, uzyskamy wtedy dodatkową przestrzeń w meblach kuchennych. Takie rozwiązanie jest korzystniejsze, ładniej wygląda i nie podnosi znacząco kosztów.

Materiały do wykonania mebli kuchennych:

Skrzynki

Skrzynka to wewnętrzna część każdej szafki, niewidoczna przy codziennym użytkowaniu znajdująca się bezpośrednio za frontami. Najczęściej wykonana z płyty meblowej z racji na łatwość obróbki i stosunkowo niską cenę oraz charakteryzująca się mnogością wzorów i kolorów.

Ta część mebli wykonana z płyty nie jest narażona na wilgoć i w zasadzie nie mamy z nią kontaktu, więc nie ulega uszkodzeniom.

W skrzynkach montuje się zawiasy a do nich fronty, szuflady i prowadnice, różnego rodzaju kosze cargo oraz sprzęt do zabudowy taki jak: lodówka, zmywarka, piekarnik czy mikrofala.

Kuchnie z płyty można łatwo odnowić, zostawiając skrzynki wymieniamy tylko fronty czy okucia. W ten prosty sposób mamy w zasadzie nową kuchnię.

Fronty kuchenne

Najbardziej widoczna część mebli i to ona tak naprawdę decyduje o wyglądzie mebli kuchennych. W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać i od zasobności portfela, wszystkie one mają swoje wady oraz zalety, a więc zacznijmy od tych najtańszych:

  • fronty z płyty meblowej. Tysiące wzorów i kolorów oraz niska cena! Każdy znajdzie coś dla siebie. Płyty oklejane są taśmą PCV dowolnego koloru lub faktury co maskuje jej cięcia oraz zabezpiecza częściowo przed wilgocią. Jest w miarę odporna na uszkodzenia. Gdy fronty się nam znudzą łatwo je można wymienić niewielkim kosztem;
  • fronty lakierowane. Obecnie najbardziej modne. Ciężko sobie wyobrazić kuchnię w stylu skandynawskim inną niż lakierowaną. Lakier może być polerowany na wysoki połysk lub matowy, oba rodzaje frontów są w tej samej cenie i mają te same właściwości. Ich wadą są łatwo powstające rysy. Paleta barw jest przeogromna, najtańsze będą fronty białe, natomiast najdroższe w jaskrawych kolorach. Z reguły fronty są lakierowane trzykrotnie, co zapobiega ich żółknięciu. Cena kuchni lakierowanej jest droższa o około 20% od tej samej kuchni wykonanej z frontami z płyty meblowej; 
  • fronty fornirowane. Fornir to materiał pośredni pomiędzy płytą meblową a drewnem. Otrzymuje się go poprzez prasowanie cienkich arkuszy drewna a następnie ich skrawanie. Przez ten proces możemy uzyskać niepowtarzalny układ słoi. Fornir jest materiałem dużo ładniejszym od płyty a zarazem tańszym niż drewno. Forniry można zabarwiać na dowolny kolor. Fronty fornirowane to cienka warstwa drewna o grubości około 2 mm naklejona na płytę meblową. W zależności od rodzaju drewna użytego do produkcji fornirów możemy uzyskać forniry bardziej lub mniej odporne na zarysowania. Najlepszym materiałem do produkcji fornirów jest dąb, na którym nawet po wielu latach nie widać śladów użytkowania; 
  • fronty drewniane. Najlepszy i najbardziej naturalny materiał na fronty. Fronty wykonane z twardych gatunków drzew liściastych typu dąb czy buk są bardzo trwałe i ponadczasowe, ale niestety najdroższe. Niektóre firmy lub sklepy proponują tańsze fronty z drewna drzew iglastych, np. sosny, jednak jest to drewno miękkie i należy pamiętać, że drewno takie jest bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia lub wgniecenia. Można je barwić i lakierować na dowolnie wybrany kolor.

Blaty kuchenne

Blat kuchenny to część robocza kuchni i służy głównie do przyrządzania potraw. Na blat odstawiamy naczynia, gorące i zimne potrawy, czasami coś nam spadnie, czasami coś się nam rozleje, codzienne czynności jakie wykonujemy sugerują zainwestowanie w materiały odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Blaty są jedną z bardziej widocznych części kuchni, więc powinny być ładne i stylowe.

Musimy znaleźć dobrą korelację pomiędzy ceną a właściwościami i w tym przypadku nie jest to łatwe. Wyróżniamy:

- blaty z laminatu. Najbardziej popularne i najtańsze. Wykonywane są w dwóch grubościach 28 mm lub 38 mm. Mają do zaoferowania bardzo dużą paletę barw i struktur. Mogą przypominać drewno jak i kamień, wszystko zależy od wyboru klienta. Nie przebarwiają się pod wpływem rozlanej kawy czy herbaty. Można na nie odstawiać gorące naczynia ale nie o temperaturze wyższej niż 150 stopni;

- blaty drewniane. Wykonuje się je z drewna drzew liściastych np. dębu, buku czy jesionu. Drewno jest klejone a następnie olejowane. Blaty drewniane bardzo ładnie prezentują się w kuchniach i nie "łapią" wilgoci. Jeżeli ulegną zarysowaniom lub drobnym uszkodzeniom można je przeszlifować. Jednak o blaty drewniane trzeba dbać i przynajmniej raz do roku trzeba je olejować. Ich cena w zależności od drewna jest przynajmniej dwa razy wyższa od blatów laminowanych;

- blaty kamienne. Można je podzielić na dwa rodzaje: naturalne z granitu lub marmuru oraz sztuczne tzw. konglomeratowe. Najlepsze są blaty granitowe, mówi się, że blat z granitu przeżyje kuchnię. Praktycznie nie ulegają żadnym uszkodzeniom, można na nich kroić i stawiać gorące naczynia. Nie przebarwiają się w kontakcie z zasadami i kwasami. W dotyku są chłodne. Jedyna ich wada to cena. Ładny granitowy blat to koszt około 1000 zł/mb, należy jeszcze doliczyć obróbkę krawędzi oraz wycinanie otworów. Tańszą alternatywą będą blaty z marmuru, ale ich wadą jest konieczność corocznego impregnowania a przy kontakcie z winem czy kawą mogą się przebarwiać. Są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż granit. Natomiast alternatywą dla blatów granitowych będzie konglomerat granitowy. Jest to połączenie pokruszonego granitu z żywicą epoksydową. Można go barwić na dowolny kolor. Jest odporny na przebarwienia, jednak nie powinniśmy na nim kroić. Ewentualne rysy można przeszlifować. Jest tańszy od blatu granitowego o jakieś 40%. Cena to około 600 zł/mb plus obróbka.

Akcesoria do mebli kuchennych

Temat, który nie ma końca. Obecnie na rynku znajdziemy wszystkie możliwe rozwiązania jakie możemy wykorzystać w naszych meblach. Od najzwyklejszych zawiasów do skomplikowanych systemów elektronicznych, które automatycznie otwierają nam szuflady z odpowiednią prędkością, cichym domykiem czy podświetleniem. Przy doborze musimy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Należy zadać sobie wiele pytań. Czy wewnętrzna szuflada umieszczona za frontem będzie praktyczna? Przecież będziemy z niej korzystać codziennie, aby wyciągnąć łyżeczkę do herbaty najpierw będziemy otwierać szafkę a potem dopiero wysuwać szufladę. Takie rozwiązanie oprócz właściwości estetycznych nie ma nic ponadto. Czy warto inwestować w tanie podnośniki gazowe do górnych półek lub w system z elektroniką, który automatycznie otwiera szafę? Po kilku latach podnośniki trzeba będzie wymienić na nowe a system elektroniczny może się popsuć co wiąże się z dodatkowym kosztem naprawy.

Przy wyborze akcesoriów i okuć najlepiej celować w "środkową półkę". Na rynku jest wiele takich elementów dostępnych z dobrych materiałów i przy codziennym użytkowaniu naszej kuchni będą się one rewelacyjnie sprawdzały a koszt całości mebli kuchennych przy zastosowaniu takich dodatków wzrośnie tylko o około 10%. Od nas samych zależeć będzie wygląd naszej kuchni od strony estetycznej ale także praktycznej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena