0 głosów

Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych około 800 tys. Polaków jest uzależnionych od substancji narkotycznej z grupy depresantów – alkoholu.

Img

„Alkoholik to bezdomny, który pije denaturat” - mit, w który wciąż wierzy społeczeństwo. Uzależnieni to nie tylko margines społeczny. Samuel L. Jackson, Stephen King czy Olaf Lubaszenko także zmagają się z tym problem. Większość nałogowców nie utraciła jeszcze miejsca zamieszkania, pracy, rodziny czy samochodu…

Gdzie kończy się picie towarzyskie, a zaczyna nałóg? Jak poznać, że jest się uzależnionym od alkoholu? Oto 5 symptomów uzależnienia, dzięki którym sprawdzisz, czy twoje picie jest destrukcyjne.

1. Mechanizm iluzji i zaprzeczeń

Wszyscy Ci mówią, że jesteś alkoholikiem i pijesz nadmiernie, a Ty w to nie wierzysz, chociaż raz po raz budzisz się z kacem, obiecując sobie, że już nigdy więcej nie sięgniesz po trunek z procentami? Nie dopuszczanie do siebie informacji o szkodach wywoływanych piciem i przekształcanie ich w pozytywne wizje życia z narkotykiem, nazywamy mechanizmem iluzji i zaprzeczeń – jest to jeden z trzech podstawowych mechanizmów uzależnienia.

2. Utrata kontroli nad ilością wypijanego alkoholu

Wychodzenie na jedno piwo a wracanie w stanie kompletnego upojenia. Planowanie wypicia na weselu dwóch drinków a skończenie pod stołem… Brzmi znajomo? Jeśli tak, to jest to oznaka utraty kontroli picia. Mówi też o tym fragment książki „Anonimowi Alkoholicy”: My, alkoholicy, […] jesteśmy ludźmi, którzy utracili możność kontroli nad swoim piciem. Wiemy, że żaden alkoholik nigdy nie odzyska tej kontroli.i

 

3. Głód alkoholowy

Uczucie, które można pomylić ze zwykłym głodem. Ogromny przymus napicia się. Dlaczego uzależniony ślini się na widok bilbordu z reklamą piwa? Jest to identyczny mechanizm jak u psa Pawłowa, który reagował tak samo na dźwięk dzwonka, który ogłaszał jedzenie. Najczęściej napady głodu są wywoływane przez „wyzwalacze” takie jak: reklama piwa, widok osoby pijącej, zapach alkoholu, przebywanie w miejscu spożywania alkoholu itd.

 

4. Zespół abstynencyjny

Apogeum nałogowego piekła zaczyna się, gdy uzależniony przestaje pić lub próbuje ograniczyć spożycie trunków. Zaburzenia rytmu serca, skoki ciśnienia tętniczego, drżenie całego ciała (szczególnie rąk), wymioty, nudności, lęki, nadwrażliwość na dźwięki. W skrajnych przypadkach: majaczenie, halucynacje, odwodnienie, napady drgawek. Ostatnie stadium to śmierć – alkoholizm jest chorobą śmiertelną.

 

5. Zmieniona tolerancja na alkohol
 

Zwiększona tolerancja na alkohol to znany symptom choroby. Z czasem organizm przyzwyczaja się do narkotyku i potrzebuje jego większej dozy. Natomiast kolejnym, mniej znanym, sygnałem ostrzegawczym jest zmniejszenie dawki potrzebnej, aby się upić. Zachodzi tu paradoks – mniejsza ilość spożywanego alkoholu jest objawem pogłębiającego się uzależnienia.

iA.A.W.S (2016). Anonimowi Alkoholicy wydanie II. Warszawa: Fundacja Biuro Służby Krajowej Anonimowych Alkoholików w Polsce.

Licencja: Creative Commons