0 głosów
Pobierz artykul
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
477 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

Chciałam Was zaprosić na wyprawę po Gminach Jakości. Będzie można poznać każdą gminę odzielnie i dokładnie. Mogę Wam obiecać będzie bardzo ciekawa wycieczka. 

Img

Gminy Jakości są to miejsca, które rozwijają się intensywnie, przyczyniają się do lepszych warunków życia, rozwoju gospodarczego, społecznego. Zapewnia to podniesienie poziomu funkcjonowania wszystkich dziedzin, z których korzystają mieszkańcy.

Do takich gmin należą m.in. Brzyska, Dębowiec, Jasło, Skołyszyn i Tarnowiec. Położone są w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim. 

Przestawię skrótowo każdą z nich, ich walory turystyczne, miejsca zabytkowe, przyrodę.

Gmina Brzyska posiada świetne tereny do wędrówek pieszych, jazd konnych, rowerowych, spływów kajakowych, wspaniałe czyste powietrze i wody. Cztery szlaki turystyczne (żółty, zielony, niebieski i jeździecki) stwarzają warunki do poznania okolicy, przyrody i kultury tego regionu.

Atrakcją przyrodnicze jest Rezerwat Leśny "Liwocz" w Parku Krajobrazowym Pasma Brzanki. Wśród drzew iglastych i buków żuje wiele gatunków chronionych zwierząt, np. jeżę, łasicę, gronostaje, wydry, sarny, jelenie, dziki i lisy. Z ptaków należy wymienić kruka, krogulca, jastrzębia, bociana czarnego, myszołowa.

Jednak największą atrakcją stanowi platforma widokowa na najwyższym wzniesieniu Pogórza Ciężkowickiego Liwocz. Podziwiać z niej można okoliczne miasta i wioski, Babią Górę, Bieszczady a i też szczyty Tatr. Na szczycie stoi kompleks sakralny, do którego prowadzi od podnóża Droga Krzyżowa.

Aby dojść na szczyt można skorzystać ze szlaków turystycznych, jak i leśnych ścieżek spacerowych.

W gminie można podziwiać również wiele zabytków: pałac, kościół neogotycki, cmentarze, kapliczki, krzyże przydrożne. 

Dębowiec to gmina słynąca z wielu zabytków jak i z Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej. Do tego ośrodka kultu maryjnego pielgrzymuje mnóstwo ludzi nie tylko z kraju. W gminie tej także warto obejrzenia się zabytkowe kościoły, kapliczki i cmentarze, do których prowadzi kilka szlaków.

Ciekawostką tych terenów stanowi Diabli Kamień, z których związanych jest kilka legend. Aby je poznać wystarczy przyjechać i odwiedzić to miejsce, a mianowicie sołectwo Folusz. Tu także znajduje się ruiny tartaku wodnego, są stawy hodowlane pstrąga.

Należy też wspomnieć o wsi Cieklina, będącej kolebką polskiego narciarstwa. W tutejszym Muzeum Narciarstwa można podziwiać całą kolekcję sprzętu, książek, medali, z okresu ponad 120 lat. 

Jasło to gmina, która położona jest bardzo malowniczo, przepływają na jej terenie rzeki Wisłoka, Ropa, Jasiołka, Bednarka.

To tu podziwiać można zabytkowe budowle. Najpiękniejsze to gotycki kościół we wsi Trzcinica, drewniany kościół w Szebnioch, neogotycki kościół w Osobnicy, a też neoromański kościół w Warzycach. Oprócz budowli sakralnych uwagę przyciągają dwory, dworki, kapliczki, cmentarze.

Gmina Jasło słynie też z uprawy winorośli, a wina produkowane z nich są najlepsze w kraju.

Gmina Skołyszyn poprzez swe położenie sprzyja uprawianiu wszelkiego rodzaju turystyce. 

W rezerwacie przyrody rośnie m.in. buczyna karpacka, paprotnik kolczasty, goryczka, przebiśnieg, sałatka leśna, storczykowate i inne. Godne podziwy są 3 zabytkowe dęby, 2 dęby szypułkowe i 3 lipy. Ochronie podlegają m.in. jaszczurki, żmije zygzakowate, salamandry, dzięcioły, puszczyki, krogulce. 

Zwiedzając te okolice do wyboru są różne szlaki turystyczne. Prowadzą obok zabytkowych kościołów, wzdłuż rzeki Olszynki, kaplicy w lesie, cmentarzy wojennych, szybów naftowych, winnic. Stąd rozciągają się wspaniałe widoki na Beskidy, Pogórze.

Na tych terenach jest wiele zabytków sakralnych, drewniane kościoły, kapliczki, krzyże, kamienne figury, stare cmentarze.

Zachowane są tutaj zabudowania dworskie z XIX wieku, parki z wiekowymi i rzadkimi gatunkami: dąb burgundzki, tulipanowiec, miłorząb, kasztanowiec, żywotnik a też egzotyczne krzewy. 

Teren gminy można zwiedzać pieszo, rowerem, uprawiać jazdy konne, zimą narciarstwo.

W zbiorowiskach wodnych miłośnicy wędkowania mogą zbierać obfite plony, stawy są dobrze zarybione. Pływać można łodzią, kajakiem, rowerem wodnym.

Ostatnią z wymienionych na wstępie gmin jest Tarnowiec. To miejscowość najstarsza w tym powiecie. Słynie z sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia, cudownej figury, Małej i Dużej Kalwarii, cudownego źródełka (właściwości uzdrawiające), warto zobaczyć drewniany kościół w Łubienku.

W Tarnowcu znajduje się dwór, który stanowił miejsce spotkań ludzi kultury i sztuki w XIX wieku i początkach XX wieku. W parku rosną bardzo stare drzewa, przede wszystkim lipy. 

Kulturę sakralną tu również, jak i w innych wspomnianych gminach, prezentują liczne kapliczki.

Gmina ta jest idealna do wypoczynku, czyste powietrze, cisza to walory dla urlopowiczów.

Wszystkie miejscowości tych gmin stanowią świetny teren do uprawiania turystyki aktywnej, jak i do zwykłego "nic nie robienia",

W gospodarstwach agroturystycznych proponuje się gościom zdrową naturalną żywność. Organizuje się ogniska, zabawy, słuchanie legend i historii. 

Czyste środowisko, lasy, rzeki, a też zwiedzanie zarówno zabytków jak i okolic, to świetna atrakcja dla coraz bardziej zapracowanego społeczeństwa.

Licencja: Creative Commons