W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie...
I Szczebrzeszyn z tego słynie. Pewnie każdy z nas choć raz w życiu słyszał wiersz Jana Brzechwy. A zastanawialiście się kiedyś, gdzie leży słynny Szczebrzeszyn? Na Roztoczu - jednym z najbardziej malowniczych i romantycznych rejonów Polski. Ta wspaniała kraina szczyci się pradawnymi puszczami i licznymi zabytkami architektury. Mimo to, trzeba przyznać, że Roztocze to jeden z najmniej docenianych regionów naszego kraju.
Na Wschód - tam musi być jakaś cywilizacja!
Filmowemu Maksowi, bohaterowi Seksmisji, trzeba przyznać rację. Przez stulecia powstawały tu wspaniałe miasta, dworki i obiekty sakralne. We wspomnianym już Szczebrzeszynie, którego historia liczy sobie blisko tysiąc lat, podziwiać można dziś m.in. cerkiew pochodzącą z XVI w., kościoły św. Mikołaja i św. Katarzyny, kaplicę św. Leonarda, czy renesansową synagogę. Świadczy to o wielokulturowości Roztocza i jego złożonej tradycji. Z pewnością doskonałą bazą wypadową dla wycieczek po Roztoczu jest Tomaszów Lubelski.
Miasto to leżące w centrum regionu, za sprawą swego dogodnego położenia, ciekawej historii i zabytków staje się ważnym ośrodkiem na turystycznej mapie Polski. Oryginalne gospodarstwa agroturystyczne, zajazdy i restauracje przyciągają polskich i ukraińskich turystów, którzy przybyli tu, by napawać się pięknem przyrody, podreperować zdrowie i wypocząć wśród szumu kniei. Doskonałym przykładem takiego miejsca jest np. Arkadia. Ten położony nieopodal Tomaszowa Lubelskiego zajazd oferuje gościom przestronne pokoje i oryginalną kuchnię. Nazwa zajazdu - Arkadia - doskonale oddaje klimat całego regionu. Wszak jest to mityczna kraina wiecznego szczęścia, w którym każdy może doznać uczucia beztroski. Właśnie takie jest Roztocze.
Jeśli chcielibyście wybrać się na Roztocze dla podreperowania zdrowia i wypoczynku, to warto odwiedzić Krasnobród, w którym podziwiać można sanktuarium maryjne z XVII w. W Hrebennem, położonym na granicy polsko - ukraińskiej, usytuowana jest natomiast cerkiew grekokatolicka św. Mikołaja.
Zabytki architektoniczne Roztocza można by wymieniać bez końca, ale dużo ciekawszym rozwiązaniem będzie wizyta w tym niesamowitym regionie i zobaczenie wszystkiego na własne oczy.
Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała...
Zdecydowanie największym atutem Roztocza jest jego niemal dziewicza przyroda, która intryguje swą tajemniczością. To jeden z niewielu regionów w Polsce, w którym nadal dostrzec można dzikie piękno natury. Prastare bory skrywają tajemnice polskich powstańców i partyzantów, którzy czynnie działali w tym regionie. Spacerując po roztoczańskich puszczach można odnieść wrażenie, że czas rządzi się tu innymi prawami. Na szczęście w porę dostrzeżono unikatowy charakter przyrody Roztocza i znaczną część regionu objęto ochroną. Dzięki temu przybysze mogą dziś odwiedzać liczne parki krajobrazowe (m.in. Szum, Czartowe Pole, Nad Tanwią, Piekiełko), a także najwspanialszy klejnot krainy - Roztoczański Park Narodowy. Stanowi on prawdziwą ostoję wielu gatunków unikatowych roślin i zwierząt.
Od Kraśnika aż po Lwów
Wspaniała kraina, jaką bez wątpienia jest Roztocze, rozciąga się także na terytorium Ukrainy. Sięgające Lwowa Roztocze Wschodnie przyciąga coraz więcej turystów, którzy chcą poznać dziedzictwo Kresów. Będąc w okolicy można więc zorganizować choćby jednodniową eskapadę do Lwowa.