Pleśń na ścianach i na elewacji budynków nie tylko negatywnie wpływa na wrażenia estetyczne, ale również może wywoływać różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne, takie jak grzybica, astma, alergia, oraz bóle stawów, mięśni i głowy.

Data dodania: 2017-11-28

Wyświetleń: 997

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Preparaty na pleśń - skuteczne rozwiązanie dla każdego domu

Pleśń to bowiem nic innego jak zbiorowisko grzybów pleśniowych, czyli mikroorganizmów, które z różnych względów upodobały sobie określone miejsce w związku z panującymi w nim specyficznymi warunkami. Istnieje kilka zasadniczych przyczyn powstawania pleśni. Można z nią w skuteczny sposób walczyć za pomocą specjalistycznych preparatów.

Przyczyny powstawania pleśni

Pleśń najczęściej pojawia się na ścianach, które są narażone na dużą wilgoć. Wówczas trzeba zastosować odpowiednie środki na pleśń. Przyczyną takiego stanu rzeczy w pomieszczeniach wewnątrz budynku są często nieodpowiednie ogrzewanie oraz słaby poziom wentylacji.

Z pleśnią można się spotkać m.in. w łazienkach, które nie posiadają okien. Brak wietrzenia sprzyja jej powstawaniu, szczególnie ze względu na fakt, iż w takim pomieszczeniu nie jest trudno o wilgoć np. po kąpieli w wannie lub po prysznicu.

Są to idealne warunku do rozwoju wszelkiego rodzaju grzybów, które tworzą nieestetycznie wyglądające plamy na ścianach, na suficie i w narożnikach.

Obniża to wrażenia estetyczne związane z korzystaniem z łazienki. Przebywanie w takim pomieszczeniu nie należy wówczas do przyjemności, lecz jest przykrym obowiązkiem.

W przypadku elewacji zasadniczą przyczyną powstawania pleśni może być z kolei nieszczelność rynny lub uszkodzenia dachu. Sprzyja to powstawaniu na ścianie zacieków, które są doskonałym miejscem do rozwoju grzybów pleśniowych.

W takim przypadku należy działać szybko, ponieważ przy dużych zaniedbaniach może dojść nawet do odpadnięcia tynku. Wówczas koszty, które trzeba będzie ponieść w celu przywrócenia elewacji do ładu, będą bardzo duże, ponieważ miejscowe poprawki zwykle nie są wystarczające i problem powraca.

Jak usunąć pleśń?

Pleśń można usunąć, korzystając ze specjalnych środków chemicznych. Jeśli chodzi o środki na pleśń, dzięki swojemu unikalnemu składowi bardzo szybko usuwają one grzyby.

Wystarczy ich kilkukrotna aplikacja, by pozbyć się nieestetycznych śladów na ścianie, suficie lub na elewacji budynku. Środki pleśniobójcze można nabyć w standardowej butelce (wówczas nanosi się ich zawartość na pleśń za pomocą szmatki) lub w bardzo wygodnej w użyciu butelce ze spryskiwaczem, który zwiększa efektywność działania takiego środka. Wyrzucany jest on bowiem wtedy z dużą siłą. Środek na pleśń wystarczy użyć zwykle 2 do 3 razy, w zależności od skali problemu.

Środki pleśniobójcze jako dodatek do materiałów wykończeniowych

W przypadku prac wykończeniowych wykonywanych w miejscach narażonych na wilgoć, środek na pleśń można dodać do innych produktów. Sprawdzi się on zatem doskonale jako dodatek do farb, ale również do klejów i mas szpachlowych.

W ten sposób zwiększona zostanie ich odporność na grzyby pleśniowe. Przy stosowaniu się do zaleceń producenta w zakresie ilości środka chemicznego, nie wpłynie to w żaden sposób na jakość prac wykończeniowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena