Organizując jakąś uroczystość, zastanawiamy się, czym ją uatrakcyjnić. Jednym ze sposobów na podniesienie oryginalności naszej imprezy, jest wzbogacenie jej o obecność fotobudki.

Data dodania: 2017-11-25

Wyświetleń: 697

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wynajem fotobudek na imprezy

Marzysz o tym, by wyróżnić się na tle swoich znajomych? Chciałbyś wzbogacić swój event o atrakcję, jakiej nie ma nikt inny? Pragniesz na zawsze zapamiętać ważne dla Ciebie wydarzenie? Idealnym pomysłem będzie dla Ciebie fotobudka, która pozwoli Ci uchwycić piękne chwile, by w przyszłości do nich wracać oraz dzielić się nimi z bliskimi.

Co to jest fotobudka?

Urządzenie to nie jest nowym wynalazkiem. W USA można je spotkać na każdym kroku już od kilku dekad. U nas zdobywają one dopiero popularność, ale dzieje się to dość szybko. Fotobudka to, jak sama nazwa wskazuje nic innego, jak budka, która wykona gościom Twojej imprezy pewną ilość zdjęć w dowolnym układzie na papierze.

To mobilne urządzenie jest częstym uzupełnieniem wesel, urodzin, a także wieczorów kawalerskich/panieńskich.

Wiele z nich pozwala, w zależności od cech indywidualnych na robienie sobie zdjęć samemu, a także w grupie kilkuosobowej, bowiem większość z nich jest w stanie pomieścić do 6-8 osób jednocześnie.

Na platformach handlowych typu Allegro, ale też w odpowiednich sklepach można spotkać fotobudki idealne dla miłośników serii Adama Słodowego, czyli te do samodzielnego przygotowania. Wystarczy Ci trochę wolnej powierzchni, odpowiednie rekwizyty {np. tło do zdjęć, które można wykonać z kawałka materiału czy gadżety, dzięki którym zdjęcia będą zabawniejsze. Najpopularniejszymi z nich są sztuczne zarosty, okulary czy peruki, a także kartki ze śmiesznymi napisami} oraz aparat z samowyzwalaczem (można pokusić się o zakup aparatu wywołującego zdjęcia na bieżąco). Jeśli chodzi o ten rodzaj fotobudki,  jedynym ograniczeniem jest Twoja fantazja.

Wybór fotobudki

Wraz ze wzrostem popularności fotobudek, na rodzimym rynku powstaje coraz więcej firm oferujących wynajem tychże. Musisz się więc dobrze zastanowić, którą z nich wybierzesz. Przy wyborze fotobudki musisz zwracać uwagę na kilka rzeczy:

Pierwszą z nich jest portfolio firmy, na którą wstępnie się decydujesz. Na pewno chcesz, by zdjęcia z Twojej imprezy wyglądały profesjonalnie. Abyś mógł osiągnąć ten cel, musisz przede wszystkim obejrzeć przykładowe zdjęcia znajdujące się na stronie internetowej firmy, której usługi bierzesz pod uwagę. Musisz zwrócić uwagę na ich ostrość, nasycenie barw itp.

Kolejną sprawą, na której powinieneś się skupić, jest kwestia obsługi. Dokładnie sprawdź, czy i w jakim stopniu firma ją zapewnia. Niektóre firmy obsługujące fotobudki oferują oprócz urządzenia, również  usługi asystenta, który zachęci nieśmiałych gości do robienia zdjęć, tym, którzy będą potrzebowali wyjaśni zasadę działania fotobudki, a także zmieni tła.

I właśnie tła są trzecią kwestią, na którą dobrze byś zwrócił uwagę przy wynajmie fotobudki. Musisz upewnić się, że firma je zapewni, a także, że będą one korespondowały z całością imprezy (np. eventy tematyczne, te w stylu lat 70’ itp.)

Ostatnią sprawą, o której powinieneś pamiętać, chcąc pochwalić się na swojej imprezie fotobudką, są oczywiście koszta. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz poniżej.

Koszta

Budżet, jaki musisz przeznaczyć na to, by fotobudka uświetniła Twoje wydarzenie również zależy od wielu czynników. Na wstępie musisz upewnić się, czy w koszt wynajęcia fotobudki wliczone są też śmieszne gadżety. Niektóre firmy obecne na rynku zapewniają jedynie urządzenie do robienia zdjęć, zaś kupno/przygotowanie gadżetów spoczywa już na barkach klienta.

Przy obliczaniu potencjalnych kosztów związanych z wynajęciem fotobudki ważne też jest sprawdzenie, czy na stronie internetowej firmy ceny podawane są brutto. Choć jest to wymagane polskim prawem, często można spotkać usługodawców, którzy na wstępie informują jedynie o cenie netto.

Gdy cofniesz się do części artykułu, która przybliża proces wyboru odpowiedniej firmy wynajmującej fotobudki, zobaczysz, że wiele z nich zapewnia gadżety do robienia zdjęć, ale część tego nie robi. W tym drugim wypadku do budżetu przewidzianego na wynajem fotobudki musisz doliczyć cenę materiałów potrzebnych na stworzenie gadżetów lub koszt zakupu tychże w sklepie z odpowiednimi akcesoriami. Jeśli zaś chodzi o ich wykonanie, jak napisałem na początku artykułu, gadżetami mogą być zarosty, okulary, kartki z napisami czy anielskie skrzydła lub peruki. Koszt ich przygotowania/zrobienia uzależniony jest od Twojej fantazji i tematyki imprezy.

Ceny wynajmu fotobudek różnią się także w zależności od miasta, w którym mieszkasz. Koszt wynajęcia fotobudki wraz z obsługą od firmy oferującej nielimitowaną ilość zdjęć, gadżety, wybór tła, personalizację stopki zdjęć (własny tekst lub grafika pod fotografią), odbitki na dowolnym elektronicznym nośniku, a nawet stworzenie prywatnej galerii on-line to od około 750 zł za 2 godziny w okolicach Łodzi do nawet 900 zł za taki sam czas na Lubelszczyźnie. Są to oczywiście ceny orientacyjne, nie uwzględniają określonych usługodawców, których ceny mogą nieznacznie odbiegać od tych podanych w artykule.

Jeśli zdecydujesz się na zakup fotobudki a’la „Pomysłowy Dobromir”, czyli do samodzielnego przygotowania, musisz liczyć się z kosztem zakupu aparatu fotograficznego (Najprostsze modele nadające się do tego przedsięwzięcia kupisz już za 250-300 zł).

Przydatnym zakupem będzie też odpowiednie oprogramowanie, które pozwoli Ci na automatyczne robienie zdjęć, wysyłanie ich na portale społecznościowe, a także tworzenie animacji czy podmianę tła bez konieczności angażowania do tego osób trzecich. Koszt takiego softu waha się od kilkuset złotych do około tysiąca. Kilka z nich przekracza też ten pułap. Przy zakupie oprogramowania powinieneś zwrócić uwagę na jego cenę, ale też wymagania sprzętowe, byś nie znalazł się w sytuacji konieczności kupowania odpowiedniego laptopa spełniającego wysokie wymogi  oprogramowania.

Pomyśl też o oświetleniu fotobudki. Tutaj dobrze sprawdzi się studyjna lampa błyskowa, którą kupisz już od 250 złotych.

Pozostaje jeszcze kwestia zmiękczania światła. Doskonale nada się do tego krucha plexa, czy nawet materiałowa płachta.

Ostatnią rzeczą, której nabycie musisz wziąć pod uwagę, chcąc stworzyć własną fotobudkę jest drukarka. Idealna do tego celu będzie drukarka termosublimacyjna. Jednak koszt takiego sprzętu to kilka tysięcy złotych. Na starcie działania Twojego biznesu (A tym bardziej, jeśli tworzysz fotobudkę na własne wesele i będzie ona użyta prawdopodobnie jednorazowo) wystarczy coś tańszego, np. drukarka atramentowa Epson, której cena waha się w granicach kilkuset złotych. Profesjonalny sprzęt foto czy drukarkę możesz również wynająć. Ceny wynajmu tychże zaczynają się już od 100 złotych za dzień. Obudowę fotobudki możesz wykonać bardzo tanio, np. z aluminium.

Podsumowując, fotobudka na pewno będzie świetną atrakcją na Twojej imprezie. Musisz jedynie dobrze zastanowić się, czy chcesz stworzyć ją samodzielnie czy jednak postawisz na wynajem całości lub poszczególnych sprzętów niezbędnych dla działania fotobudki. Ta druga opcja zdaje się być dużo atrakcyjniejsza finansowo oraz łatwiejsza technicznie (Zwłaszcza dla osoby nie mającej styczności z fotografią), ale nakłada na Ciebie obowiązek dokładnego sprawdzenia warunków wynajmu fotobudki w poszczególnych firmach. Jeśli zaś, masz odpowiednie umiejętności i kapitał na rozkręcenie interesu, to czemu by nie zająć się wynajmem fotobudek na eventy?

Licencja: Creative Commons