Już niedługo, jak każdego roku, rozpoczniemy nierówną walkę z temperaturami. W związku z tym dobrze jest dokonać przemyślanego zakupu kurtki zimowej, który sprawi, że nie będziemy na straconej pozycji.

Data dodania: 2017-11-27

Wyświetleń: 1840

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Z jakich materiałów robi się kurtki zimowe?

Kurtka zimowa jest koniecznym elementem garderoby na chłodne miesiące. Często zdarza się jednak, że kupione przez nas kurtki nie do końca spełniają nasze oczekiwania. W związku z tym wiele razy byliśmy zmuszeni do wyboru pomiędzy dobrym wyglądem a właściwościami ubrania.

Na szczęście coraz rzadziej musimy stawać przed tak zgniłymi kompromisami. Producenci kurtek zimowych coraz częściej dbają o swoich klientów. Wobec tego można kupić kurtki, w których nie wygląda się jak w worku, a przy okazji są niezwykle ciepłe. Tylko które kurtki takie są? Przejrzyjmy najpopularniejsze materiały syntetyczne wykorzystywane do wykonania kurtek zimowych.

Nylon

Nylon jest niezwykle uniwersalnym materiałem. Ubrania wykonane z niego bardzo dobrze radzą sobie z wilgocią i wiatrem. Poza tym nylon jest bardzo wytrzymały i niepodatny na zagniecenia.

Poliester

Poliester jest materiałem odpornym na opady atmosferyczne. Jest też wytrzymały, spręzysty i łatwy w pielęgnacji. Poza tym, poliester jest jednym z materiałów składających się na ubrania typu softshell, które cechują się tym, że są wiatroodporne i oddychające. Poza tym warstwa impregnacji na wierzchniej (poliestrowej) powłoce zapobiega chłonięciu wody i zanieczyszczeń.

Poliamid

Poliamid posiada podobne właściwości do poliestru. Jest może nieco mniej sprężysty od poliestru, a jednocześnie droższy w produkcji. Za to w wyniku farbowania włókna poliamidowe uzyskują kolory o bardzo dużej jakości. Często ten ostatni argument przekonuje producentów… strojów kąpielowych. W zimowych kurtkach częściej wygrywa poliester.

Włókna elastyczne

Lycra i spandex, które są niezwykle elastyczne, są stosowane jako domieszki. Dzięki nim ubrania są jeszcze bardziej sprężyste niż pozwalają na to wyżej wymienione, syntetyczne włókna. Czasami są głównymi składowymi sznurków regulujących kaptur lub ściągaczy w rękawach.

Materiały naturalne

Kurtka zimowa wykonana z wełny i bawełny na pewno będzie bardzo przyjemna, miękka i ciepła. Niemniej należy uważać na opady, lub sięgnąć po wersje z syntetycznymi domieszkami. W przeciwnym razie może się okazać, że jednak kurtka zimowa nie wystarczy, bo będziemy potrzebować drugą na śnieżne lub deszczowe dni. Może się też zdarzyć, że nawet silniejszy wiatr będzie przeszkodą.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena