W 2018 roku kończy się program Mieszkanie Dla Młodych. To ostatnie chwile żeby skorzystać z dofinansowania. Jest o co walczyć, bo na ostatnią pulę dopłat wygospodarowano 380 mln zł. Podpowiadamy, jak szukać mieszkania pod MDM, żeby zdążyć przed 2 stycznia – wtedy rusza nabór na ostatnią pulę środków.

Img

Kto dostanie dopłatę w 2018? Wymogi formalne beneficjenta

Założeniem programu jest jednorazowa pomoc w kupnie pierwszego mieszkania, które ma zaspokajać potrzeby własne. Dlatego, jeśli ktoś posiada lub posiadał własne mieszkanie – dopłat nie otrzyma.

 

Program skierowany jest do singli, małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci. Nie można mieć ukończonych 35 lat (w małżeństwie wymóg ten musi spełniać co najmniej jedno z małżonków).

 

Wymogiem koniecznym jest posiadanie zdolności kredytowej. Żeby ją zbadać i poznać wszystkie warunki kredytowania, warto udać się na konsultację do jednego z czternastu banków współpracujących z programem. Sam kredyt musi być zawarty na minimum 15 lat, w złotych, w kwocie równiej co najmniej połowie ceny wybranego mieszkania. Te ograniczenia mają wyeliminować nadużycia programu przez osoby, które stać na kupno własnego M.

 

Program z założenia miał być pomocą przy uzupełnieniu lub pokryciu wkładu własnego do kredytu. Obecnie banki wymagają aż 20% wkładu własnego, więc dla osób nieposiadających sporych oszczędności, MDM może być jedyną szansą na uzyskanie kredytu mieszkaniowego. Na wielu ciąży też presja związana z zapowiadanym pogorszeniem warunków kredytowania. To strategicznie naprawdę dobry moment, aby postarać się o dofinansowanie.

 

Podsumowując, beneficjent musi mieć mniej niż 35 lat, nie posiadać wcześniej mieszkania, posiadać zdolność kredytową. Małżeństwa z minimum trojgiem dzieci nie muszą spełniać dwóch pierwszych warunków.

 

Jeśli beneficjent spełnia wymogi formalne, może przystąpić do poszukiwania odpowiedniego mieszkania.

Mieszkania pod MDM - wymogi formalne

Według prognoz w 2017 roku do użytku oddana zostanie rekordowa liczba mieszkań. To doskonała wiadomość dla osób szukających własnego M.

 

Niestety nie każde mieszkanie kwalifikuje się pod rządową dopłatę. MDM dużo oferuje, ale narzuca też ograniczenia. Limitom podlega powierzchnia i cena.

 

Program obejmuje nieruchomości z rynku pierwotnego oraz wtórnego. Limit powierzchni dyskwalifikuje mieszkania powyżej 75 mkw. i domy powyżej 100 mkw. Przy czym dopłaty wyliczane są dla powierzchni maksymalnie 50 mkw. Dla rodziny wielodzietnych limity są zwiększone – mogą one kupić nieruchomość o 10 mkw. większą i uzyskać dopłatę do 65 mkw.

 

Limit ceny jest parametrem zależnym od lokalizacji, zmiennym, publikowanym raz na kwartał przez wojewodów. W ustawie limit ceny widnieje pod enigmatycznym pojęciem wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, które w praktyce oznacza przeciętny koszt wybudowania 1 mkw. mieszkania na danym terenie. Jest kluczowy, bo przekłada się na cenę mieszkania, w której trzeba się zmieścić, oraz wysokość samej dopłaty.

 

Wniosek o dopłatę składa się dla konkretnej nieruchomości. Wybranie mieszkania pod MDM zdecydowanie ułatwi znajomość wspomnianych wskaźników - innych dla rynku pierwotnego i wtórnego. 

 

Łatwiej jest znaleźć mieszkanie z dopłatą na rynku pierwotnym - deweloperzy przygotowują specjalne oferty pod MDM oraz dostosowują harmonogramy spłat do wypłat z programu. Na rynku wtórnym ceny są niższe, ale praktycznie nie ma możliwości wielomiesięcznego zwlekania z zapłatą.

 

Po określeniu odpowiadających nam parametrów mieszkania najłatwiej skorzystać z internetowych serwisów ogłoszeniowych. Dysponują one zaawansowanymi wyszukiwarkami, więc szybko odrzucimy oferty, które nas nie interesują. Serwisy często tworzą gotowe zakładki z wyselekcjonowanymi mieszkaniami specjalnie pod MDM. Pomoc w poszukiwaniach mieszkania świadczą agencje nieruchomości, ale należy pamiętać, że ich praca zawsze będzie płatna. Warto spróbować samodzielnych poszukiwań.

Licencja: Creative Commons