Wielu przedsiębiorców świadczących tego typu usługi, oferuje świetne warunki wynajmu. Większość wypożyczalni posiada swoje strony internetowe, gdzie znajdziemy informacje o danej firmie, zakresie usług, bazie samochodowej oraz cenach wynajmu. Wybór wypożyczalni, w której zamierzamy wynająć auto, powinien zostać poprzedzony wcześniejszą analizą informacji. Wypożyczalnie oferują kierowcom szeroki wybór pojazdów - od niewielkich miejskich samochodów i tradycyjnych kompaktów po 9-osobowe mini busy. Istnieją także firmy, w których można wypożyczyć campery, skutery czy quady.
Obecnie wypożyczalnie działają zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami klientów. Niektóre współpracują z liniami lotniczymi i bezpośrednio po przylocie można dokonać odbioru auta, po jego wcześniejszej rezerwacji. Jest to doskonała alternatywa dla taksówek oraz środków komunikacji miejskiej.
Większość wypożyczalni oferuje krótkoterminowy wynajem aut. Istnieje jednak możliwość wynajęcia samochodu na dłuższy okres, po wcześniejszym ustaleniu warunków umowy.
Jakie warunki należy spełnić, żeby wynająć samochód?
Osoba która zamierza wypożyczyć auto powinna mieć skończone 21 lat, posiadać ważne prawo jazdy oraz jakikolwiek dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). W niektórych wypożyczalniach wymagane jest ukończenie 25 roku życia.
Jeśli zamierzamy wynajmować samochód za granicą np. podczas wyjazdu służbowego czy urlopu, to warto wcześniej upewnić się, czy akceptowane jest tam nasze prawo jazdy. Większość państw Unii Europejskiej honoruje polski dokument. Zdarzają się jednak kraje, w których potrzebne będzie dodatkowe tłumaczenie zgodnie z międzynarodowym, ujednoliconym wzorem.
Jak dokonać rezerwacji samochodu?
Po dokonaniu wyboru wypożyczalni, rezerwujemy samochód. Zdecydowanie najszybszą formą jest wypełnienie formularza internetowego. Rezerwacji można dokonać także drogą telefoniczną. Ważną kwestią jest dokładne zapoznanie się z treścią umowy, przed ostatecznym jej podpisaniem. W ten sposób unikniemy niemiłych niespodzianek.
Na co należy zwrócić uwagę?
Koszty wynajmu
Informacja o cenie najmu powinna zawierać wszystkie koniecznie opłaty, takie jak: podatki lokalne, opłaty administracyjne, koszty ubezpieczenia czy koszty dodatkowych usług związanych z najmem.
Cena paliwa
Wynajmując samochód w kraju czy za granicą, należy zapoznać się z polityką paliwową danej wypożyczalni. Korzystna jest sytuacja, kiedy wypożyczamy samochód z pełnym bakiem i oddajemy z pełnym. W przeciwnym razie zostaniemy obciążeni kosztem brakującego paliwa. Zaznaczyć warto, że wypożyczalnie stosują niekorzystny dla wynajmującego przelicznik.
Ubezpieczenie
Zazwyczaj w dziennej stawce wynajmu samochodu wliczone jest ubezpieczenie OC, natomiast za AC należy dodatkowo dopłacić. Unikniemy w ten sposób przykrych sytuacji związanych z uszkodzeniem lub kradzieżą pojazdu. Pamiętajmy, że celowe jest ubezpieczenie się przez konsumenta od odpowiedzialności za szkody spowodowane z jego winy.
Kaucja
Częstym zwyczajem jest pobieranie kaucji. Większość wypożyczalni przyjmuje płatności wyłącznie kartą. Wynajmujący musi być jej właścicielem. W przypadku karty kredytowej kwota nie jest zabierana, a jedynie blokowana. Jeśli samochód zostanie oddany w stanie nienaruszonym, kaucja również jest w stu procentach zwracana.
Maksymalny limit kilometrów
Większość firm korzysta z tzw. dobowego limitu kilometrów. W umowie znajduje się wtedy zapis o maksymalnej liczbie kilometrów, którą może pokonać kierowca w wynajętym pojeździe. W momencie przekroczenia wyznaczonej granicy, do kwoty najmu naliczana zostaje dodatkowa opłata za każdy kilometr.
Ważne wskazówki
- Przed podpisaniem umowy przeczytaj uważnie warunki wynajmu.
- Warto zapoznać się z warunkami płatności.
- Przed wyruszeniem w podróż warto w obecności pracownika dokładnie obejrzeć samochód (karoserię, stan opon, płyny eksploatacyjne oraz stan licznika) i porównać, czy informacje zwarte umowie zgadzają się ze stanem faktycznym.
- Wypożyczalnie zakazują często holowania innych pojazdów, przewozu zwierząt i palenia tytoniu w kokpicie.
- Warto pamiętać o czystości pojazdu, gdyż możemy zostać obciążeni kosztami z tytułu zabrudzenia samochodu.
- Pamiętajmy o odstawieniu auta zgodnie z ustalonym terminem.
Koszty wynajmu samochodu mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, sezon, długość wynajmu, rodzaj pojazdu i dodatkowe usługi. Jednakże, ogólnie rzecz biorąc, wynajem samochodu może być kosztowny w porównaniu do korzystania z innych środków transportu, takich jak transport publiczny lub korzystanie z własnego pojazdu.