CZEGO JESZCZE NIE WIECIE O MEBLACH SKANDYNAWSKICH
Choć wydawać by się mogło, że o meblach w stylu skandynawskim powiedziano już wszystko, postanowiliśmy stworzyć mały słownik pojęć, związanych ze skandynawskim designem, w których znajdą się zarówno pojęcia dobrze znane jego miłośnikom, jak i te mniej popularne, ale równie ważne dla rozumienia jego fenomenu.
Nie ma bowiem wątpliwości, że skandynawski design to prawdziwy fenomen współczesności i styl który wyznaczył wygląd naszych mieszkań na dziesięciolecia. Przyjrzyjmy się wspólnie najważniejszym pojęciom, które się na niego składają.
M JAK MINIMALIZM
Minimalizm, kluczowe pojęcie dla skandynawskiego stylu, najlepiej go charakteryzujące i oddające jego istotę. Powściągliwość, oszczędność w środkach wyrazu, a także funkcjonalność mebli skandynawskich, doskonale wyrażają charakter i sposób myślenia o świecie projektantów z północnej Europy.
Ku zaskoczeniu wielu, w naszej epoce różnorodności i ciągłych zmian, to właśnie najprostsze rozwiązania aranżacyjne są najbardziej pożądane, to właśnie wśród nich czujemy się najbardziej komfortowo i bezpiecznie.
Skandynawski minimalizm, jest właśnie odpowiedzią na tą potrzebę, podobnie, jak harmonia kształtów i barw, cechująca meble skandynawskie i pozwalająca odpoczywać wszystkimi zmysłami w domowej przestrzeni.
C JAK CEGŁA
Cegła to jeden z ulubionych materiałów używanych w skandynawskim designie, najczęściej występująca w wersji malowanej na biało, lub szaro. Doskonale sprawdza się w kuchni, salonie, a nawet sypialni. Polecane jest używanie jej jedynie na fragmencie, lub na jednej ze ścian, gdzie pełni rolę akcentu.
Ściana z cegieł świetnie komponuje się w pojedynkę, ale stanowi również świetną bazę pod domową galerię obrazów. Ciekawe zestawienia ceglanych powierzchni z meblami skandynawskimi stanowią jedną z wizytówek tego stylu.
O JAK OŚWIETLENIE
Oświetlenie stanowi bardzo ważny element skandynawskiego projektowania. Mowa tu o oryginalnych, designerskich lampach, które cechuje ciekawa forma, materiał, a nawet kolor, pełniący rolę akcentu na tle szarych i białych przestrzeni.
E JAK EMALIA
Materiał budzący ciepłe wspomnienia dzieciństwa, który po wielu latach wrócił do łask projektantów i z powodzeniem wykorzystywany jest również w skandynawskim designie, przez takie firmy, jak np. fińska Muurla.
Ich garnki emaliowane stanowią połączenie tradycyjnego materiału, który wbrew wielu mitom jest nie mniej wytrzymały, niż inne stosowane w kuchni, z nowoczesnym designem, którego styl tkwi głęboko swoimi korzeniami w północnej naturze i związanych z nią inspiracjach.
Emalia w takim nowoczesnym wydaniu to zarazem funkcjonalny i dekoracyjny element kuchni. Jej potencjał docenili również restauratorzy, gdyż przy jej pomocy mogą znacząco urozmaicić swój serwis i nadać mu zupełnie nowy, estetyczny wymiar.
B JAK BIEL
Jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy kolor, skandynawskiego designu, spotykany w wielu postaciach. Jego dominacja związana jest niewątpliwie z panującymi na północy warunkami klimatycznymi. Krótki dzień oraz małe nasłonecznienie sprawiło, że projektanci zmuszeni byli do rozświetlenia pomieszczeń właśnie za pomocą jasnych kolorów, a przede wszystkim przy użyciu bieli.
Biel nie tylko rozświetla pomieszczenia, ale równocześnie optycznie je powiększa i nadaje im świeży wygląd. Jest również jedną z najbardziej uniwersalnych barw, dlatego skandynawskie projekty, w których zwykle stanowi stylistyczną dominantę, zyskały popularność również w innych częściach naszego globu.
N JAK NATURA
Skandynawski design, choć nowoczesny, zakorzeniony jest w naturze i tym co z nią związane.
Swój związek z naturą, pokazuje przede wszystkim w materiałach, spośród których najczęściej wykorzystywane jest drewno, nadające każdej przestrzeni naturalny, przytulny wygląd.
Inny, również ceniony przez projektantów materiał to kamień. Oczywiście nie chodzi o szlifowany marmur, a o kamienie w ich naturalnej postaci, jak np. otoczaki wyłowione rzeki, czy ciepły w odbiorze piaskowiec.
Design skandynawski wyraża również głęboki szacunek do natury, cechujący mieszkańców północy, dlatego może być nazywany eko designem.
H JAK HYGGE
Każdy kto choć trochę interesuje się meblami skandynawskimi, czy też szeroko pojętym nowoczesnym designem, musiał słyszeć o związanym z nim pojęciem hygge, które staje się coraz bardziej popularne również w Polsce. Nie wiele osób jednak wie, co tak naprawdę oznacza hygge i skąd się wywodzi, gdyż nie posiada ono jednej określonej definicji. Na poziomie językowym to duńskie słowo, określa specyficzny stan błogości, wewnętrznego spokoju i równowagi, charakteryzujący duńską mentalność.
Z drugiej strony, Hygge rozumiany jest jako styl życia, w którym potrafimy cieszyć się małymi przyjemnościami, takimi jak np. spędzanie czasu w przyjaznej, zaaranżowanej zgodnie z jego zasadami, przestrzeni (w czym niebagatelną rolę odgrywają właśnie meble skandynawskie).
W ciągu ostatnich lat hygge stał się prawdziwym towarem eksportowym Duńczyków, który razem z ich designerskimi meblami, podbija Europę i świat, stając się tematem wielu poradników, oraz blogów poświęconych urządzaniu wnętrz. My na potrzeby artykułu zapoznaliśmy się m.in z ofertą sklepu meblowego mandihouse.pl.
CIEPŁO MEBLI SKANDYNAWSKICH
Źródeł fenomenu Hygge – podobnie zresztą jak i popularności skandynawskich mebli- należy zapewne szukać w postulowanym przez ich projektantów zwolnieniu życiowego tempa, zatrzymaniu się w „tu i teraz”, do którego tak często tęskni współczesny człowiek, oraz oczywiście w nowoczesnym designie, który mimo, że wywodzi się z mroźnej Północy, tchnie jedynym w swoim rodzaju ciepłem.