Przyroda Finlandii to największy skarb. Oferuje turystom niepowtarzalne widoki: jeziora, lasy, na północy tundrę.

Data dodania: 2017-08-29

Wyświetleń: 518

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego warto wybrać się na wycieczkę do Finlandii?

Krótko o Finlandii
Finlandia leży w Europie Północnej. Na zachodzie graniczy ze Szwecją, na północy z Norwegią, na wschodzie z Rosją. Stolicą kraju są Helsinki Obowiązują tam dwa języki urzędowe: fiński i szwedzki. Na północy językiem regionalnym jest lapoński. Jest to najrzadziej zaludniony kraj w Europie.

Krajobraz
Finlandię otaczają wody Morza Bałtyckiego, Zatoki Botnickiej i Zatoki Fińskiej. Na wybrzeżu występują piaszczyste plaże, jednak klimat i pogoda nie zachęcają turystów  do plażowania. Należą do nich m.in. plaża Hietaniemi w Helsinkach, Suomenlinna – położona na wyspie, czy na zachodnim wybrzeżu plaże dla nudystów. Finlandia jest krajem z ogromną ilością jezior i wysp. Bardzo popularne są domki letniskowe (w lesie, nad jeziorem, z dala od cywilizacji i ludzi) występujące w całym kraju. Taki domek można z łatwością wynająć.
W Finlandii preferuje się aktywny wypoczynek. Lato to pora wycieczek pieszych i rowerowych. Na wyspach w granicach Turku zaczynają się trasy rowerowe, które tworzą pętlę, a z wyspy na wyspę można przedostać się rowerem, także na promach. Należy wspomnieć również o możliwości organizowania wycieczek kajakowych, czy żeglarskich po Pojezierzu Fińskim. Do takiej aktywności nadają się wyspy archipelagu Alandzkiego, wyspy archipelagu Kotka oraz wyspa Hailuoto. Zimą natomiast miłośnicy narciarstwa biegowego mogą cieszyć się dobrymi trasami wokół  Lahti na południu i Inari w Laponii. Finlandia oferuje ośrodki narciarskie oraz wiele innych, ciekawych atrakcji, takich jak: psie zaprzęgi, jazdę na saniach ciągniętych przez renifery oraz obserwację zorzy polarnej. Wizytówką z całą pewnością są parki narodowe, których jest ponad 30. Godnym polecenia jest park Oulanka, niedaleko Kuusamo, gdzie występują lasy, poprzecinane dolinami rwących rzek, z kataraktami i małymi jeziorkami.

Lista podróżnika
• Helsinki – stolica Finlandii, w której warto zobaczyć:
- Suomenlinna – zamek-forteca położony na wyspie, gdzie dostać się można lokalnymi promami,
- Temppeliaukion kirkko - kościół wykuty w skale,
- Katedra na Placu Senackim,
- Cerkiew Prawosławna,
- Linnanmäki – wesołe miasteczko z polowy ubiegłego wieku.
• Turku – dawna stolica kraju;
• Zamek w Savonlinnie - Olavinlinna to najlepiej zachowany zamek średniowieczny w Europie Północnej;
• Wyspy Alandzkie – archipelag ciekawych wysp położonych na Morzu Bałtyckim;
• Jezioro Tuusula – miejsce upodobane przez artystów żyjących w XIXw;
• Kraina Tysięcy Wysp – teren Parku Narodowego Archipelagu Ekenäs, położony niedaleko małej miejscowości Tammisaari, u wejścia do Zatoki Fińskiej;
• Wyspa Hailuoto – największa wyspa w północnej części Zatoki Botnickiej (piękna, długa, piaszczysta plaża, unikalne lasy i bagna, wspaniałe miejsca do obserwacji ptaków).

Podsumowując
Przyroda Finlandii to największy skarb. Oferuje turystom niepowtarzalne widoki: jeziora, lasy, na północy tundrę. Ponadto ogromne, niezaludnione tereny i bardzo dobrze przygotowane trasy do pieszych i rowerowych wycieczek. Wszystko to jest nieskażone ręką człowieka. Wszędzie można tez zbierać owoce leśne, jagody, borówki, maliny czy grzyby. Finlandia to również wymarzone miejsce dla miłośników sportów. Dzięki warunkom naturalnym pozwala być aktywnym przez cały rok. Tworzy to niezapomniane wrażenia i chęć powrotu.

Licencja: Creative Commons