Podłogi drewniane prezentują się we wnętrzach niezwykle elegancko i wpisują się w niemal każdą aranżację wnętrza. Jednak, by podłoga jak najdłużej wyglądała jak nowa, należy o nią odpowiednio dbać. Pielęgnacja nie może się ograniczać do mycia raz w tygodniu. Musimy jej poświęcić trochę więcej czasu i używać specjalnych środków.

Data dodania: 2017-07-06

Wyświetleń: 757

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak pielęgnować drewniane podłogi?

Jeśli chcemy jak najdłużej zachować piękny wygląd podłogi, musimy unikać dużej ilości wody i piasku. Jeśli deski podłogowe mają zbyt długi kontakt z dużą ilością wody, zaczynają pęcznieć, co zmusza nas do wymiany podłogi. Piasek natomiast także negatywnie wpływa na naszą podłogę, ponieważ ją rysuje, niszczy lakier i wierzchnią warstwę desek, co wygląda równie nieestetycznie, co spuchnięte deski - także będziemy zmuszeni do kupna nowej podłogi.

Tak jak zostało wspomniane, codziennie powinniśmy dbać o podłogę, by wyglądała świeżo i elegancko. Wystarczy codziennie przetrzeć ją szczotką, wilgotnym mopem lub odkurzyć odkurzaczem, by pozbyć się nieestetycznego kurzu. W zależności od tego z jakich desek jest zrobiona nasza podłoga, musimy do niej dostosować odpowiednie środki czystości, które utrzymają podłogę w czystości i będą przeciwdziałać zabrudzeniom.

Systematyczne stosowanie dobrej jakości produktów do czyszczenia podłóg sprawia, że dłużej będziemy mogli się cieszyć odporną na zniszczenia, zabrudzenia i naturalne zużycie podłogą.

Pielęgnacja i konserwacja podłóg lakierowanych

Decydując się na drewnianą podłogę najczęściej wybieramy wersję lakierowaną. Wynika to z faktu, że lakier tworzy bazę ochronną dla drewna, dzięki czemu cała podłoga jest odporna na uszkodzenia i zanieczyszczenia. Lakierowania daje nam też wiele możliwości w kwestii wykończenia, ponieważ może być matowe, satynowe, z połyskiem lub bez.

Codziennie powinniśmy odkurzać i przecierać podłogę, by pozbyć się piasku, który niszczy powłokę podłogi. Starajmy się tak myć podłogę, by miała ona styczność z jak najmniejszą ilością wody. Powinniśmy także używać specjalnych środków czyszczących, które nie zawierają tłuszczu.

Raz w miesiącu powinniśmy poświęcić czas na pastowanie podłogi. Specjalna pasta warstwę lakieru, wzmacnia kolor drewna i nabłyszcza powierzchnię.

Raz na 5-10 lat powinniśmy podłogę cyklinować, a następnie polakierować. Moment, w którym powinniśmy się na to zdecydować zależy od stopnia uszkodzenia podłogi. Widoczne rysy, miejsca, w których nie ma już lakieru - to powinno dać nam sygnał do tego, by zastanowić się nad odświeżeniem podłogi poprzez cyklinowanie.

Podłoga olejowana

Podłoga olejowana, w porównaniu do lakierowanej, wygląda na bardziej naturalną, ponieważ wyglądem zbliżona jest do naturalnego drewna. Przez to jest też mniej śliska. Ten rodzaj podłogi jest bardziej podatny na uszkodzenia, dlatego konsekwencja w pielęgnacji i konserwacji jest tutaj kluczowa. Systematyczność tych działań wpływa bowiem na trwałość podłogi. Plusem tej podłogi jest fakt, że w przypadku miejscowego uszkodzenia, nie musimy wymieniać całej podłogi, a jedynie wyszlifować uszkodzony element i zaolejować.

Codzienna pielęgnacja powinna opierać się na odkurzaniu i przecieraniu podłogi. W tym wypadku ważne jest, że podłogę olejowaną możemy myć tylko zimną wodą i w małej ilości. Najlepiej więc wybrać do pielęgnacji profesjonalne środki. Płyny uniwersalne nie nadają się do czyszczenia tego typu podłogi.

Raz na miesiąc powinniśmy podłogę myć specjalnym mydłem oraz natłuszczać. Oczywiście takie środki czystości dostępne są w sklepach z chemią.

Dwa razy w roku musimy się zdecydować na olejowanie podłogi. Może być to uciążliwe, ponieważ olej schnie od 6 do 12 godzin, ale systematyczne olejowanie da nam podłogę, która posłuży wiele lat.

Niezależnie od tego, na którą podłogę się zdecydujemy, lakierowaną lub olejowaną, w każdym przypadku musimy dbać o nią systematycznie. Codzienna pielęgnacja oraz zabiegi konserwacyjne co jakiś czas sprawią, że podłoga może wyglądać świeżo przez wiele lat.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena