WannaCrypt zmorą użytkowników systemów Windows.

Data dodania: 2017-05-20

Wyświetleń: 1141

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

WannaCrypt

Microsoft postanowił podjąć niestandardowe kroki wydając tym samym walkę szkodliwemu oprogramowaniu WannaCrypt.

Korporacja potwierdziła, że udostępni użytkownikom przestarzałych systemów Windows ochronne pakiety bezpieczeństwa

Czynnikiem warunkującym łatwe przenoszenie się WannaCrypt  jest wykorzystywanie przez niego exploita w systemach Windows. Te wypracowane przez NSA zostały wcześniej skradzione i wykorzystuje się metody opracowane przez służby. Co ciekawe, Microsoft kilka miesięcy wcześniej zdążył załatać komputery, głównie z wspieranymi systemami Windows. Co najgorsze błąd ten dotyczy również komputerów z zainstalowanymi wersjami Vista, XP, 8 oraz dystrybucjami serwerowymi.

Okazuje się, że wystarczy, że w sieci lokalnej znajduje się komputer podatny na zarażenie a infekcja rozpoczyna się automatycznie. Jak wykazują analitycy, wystarczy kilka minut, aby skutecznie rozprzestrzenić się na wszystkie komputery znajdujące się w obrębie tej samej infrastruktury.

Pozbawione już wsparcia systemy  Windows XP, Windows 8 i Windows Server 2003. (Wszystkie systemy nie są już wspierane: Windows XP od kwietnia 2014 roku, Windows 8 od połowy 2016 roku oraz Windows Server od połowy 2015 roku.) zalewane są od kilku dni atakami szkodliwego oprogramowania WannaCrypt (ransomware), które skutecznie unieruchamia systemy operacyjne.

Pakiety bezpieczeństwa, Microsoft udostępnił w marcu tego roku niektórym użytkownikom korporacyjnym w ramach programu pay-for-patches (dedykowanego dla użytkowników nie wspieranych już systemów operacyjnych) pod nazwą "Custom Support".

Obecnie jednak w obliczu powszechnego zagrożenia, pakiety te zostaną udostępnione wszystkim użytkownikom prywatnym. Szczególnie interesującym jest fakt udostępnienia pakietu użytkownikom Windowsa XP, gdyż wcześniej nigdy nie miała miejsca sytuacja pomocy dla systemów, których wsparcie zakończyło się 3 lata wstecz.

Sposób udostępniania pakietów jest jak na razie nieznany. Można się jednak domyślać, ze oferowane będą poprzez dołączenie ich do standardowej usługi Windows Update, albo umożliwiając pobieranie ręczne z firmowego zasobu Update Catalog.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena