Umywalka jest jednym z kluczowych elementów wyposażenia każdej domowej łazienki, zatem jej wybór powinien być przemyślany i dostosowany zarówno do naszych potrzeb i wymagań.

Data dodania: 2017-03-28

Wyświetleń: 347

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Umywalki łazienkowe - wybierz właściwie

Umywalka podlega ogromnej eksploatacji każdego dnia, a różnorodność kształtów, sposobów montażu, materiałów czy rozmiarów jest tak duża, że jej wybór może stanowić nie lada wyzwanie. Zachęcamy zatem do zapoznania się z artykułem na temat wyboru odpowiedniej umywalki łazienkowej.

 

Umywalki i sposób ich montażu

Pierwszy i najważniejszy podział umywalek łazienkowych odnosi się do sposobu ich montażu. Wyróżniamy umywalki stojące oraz wiszące. Umywalki stojące są niewątpliwie bardzo praktyczne, bowiem można je zamontować (postawić) na łazienkowym blacie czy na meblach, oszczędzając tym samym trochę przestrzeni, tworząc ciekawe projekty aranżacyjne.

 

Umywalki wiszące montowane są na ścianie łazienkowej za pomocą odpowiednich śrub. Umywalki wiszące są najczęściej nieco mniejsze, dlatego takie rozwiązania stosowane są w łazienkach z nieco mniejszym metrażem do wykorzystania.

 

Umywalki meblowe, podblatowe i wpuszczane w blat

Umywalki meblowe najczęściej kupujemy razem w zestawie z przygotowanymi dla niej meblami. Taka umywalka musi być dobrze dopasowana rozmiarem i kształtem do mebli łazienkowych.

 

Umywalki podblatowe montowane są w sposób, który umożliwia ich całkowite zakrycie blatem meblowym. Umywalki wpuszczane w blat są bardzo podobne do podblatowych z tą różnicą, że ten model montuje się w blacie od góry, przez co górna krawędź umywalki jest widoczna na powierzchni blatu. Tego typu umywalki pozwalają na ukrycie przyłączy i większej części samej ceramiki pod blatem czy w zamontowanej szafce, pozostawiając również sporo miejsca na samym blacie łazienkowym.

 

Umywalki łazienkowe i materiały

Wybierając umywalkę do łazienki warto zdecydować z jakiego materiału powinna być ona wykonana. Najpopularniejsze oczywiście są umywalki z ceramiki, ze względu na stosunkowo łatwy proces produkcji oraz cenę. Wielu producentów umywalek w swojej ofercie wykorzystuje również umywalki ceramiczne ze specjalną powłoką, która minimalizuje osadzanie się kurzu i kamienia na jej powierzchni.

 

Droższym lecz znacznie bardziej trwałym materiałem do produkcji umywalek łazienkowych jest również marmur oraz granit. Ich wysoka cena uzależniona jest od procesu obróbki i rodzaju materiału, jednak ze względu na ich trwałość można takie umywalki łatwo konserwować z pomocą ogólnodostępnych na rynku środków chemicznych.

 

Na rynku spotykane są również umywalki ze stali nierdzewnej i stali emaliowanej. Są one eleganckie i łatwe do utrzymania w czystości. Mogą przybierać również rozmaite kształty oraz barwy, dzięki czemu łatwo dopasować je do konkretnego wnętrza.

 

Obecnie modne są również umywalki wykonane ze szkła. Doskonale wpasowują się w bardzo nowoczesne wnętrza i produkowane są z różnych rodzajów szkła, w różnych kolorach i kształtach.

 

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem są umywalki drewniane, które dzięki odpowiedniemu procesowi produkcji oraz specjalnym lakierom stają się całkowicie odporne na wodę. Dzięki nim każde wnętrze nabierze wyjątkowego charakteru.

 

Spotykane są także umywalki produkowane z tworzyw sztucznych, które charakteryzują się niska wagą oraz trwałością,

 

Rozmiary i kształty umywalek

Rozmiar umywalki zawsze należy dopasować do wielkości wnętrza łazienki. Standardowo szerokość umywalki mieści się w zakresie 45 – 60 cm. Poza szerokością należy zwrócić również uwagę na głębokość umywalki, która powinna musi zagwarantować nam wygodę podczas wykonywania swoich codziennych czynności toaletowych. Co do kształtu, to warto swoje wyobrażenia i pomysły konfrontować z rzeczywistością. Warto pamiętać, że umywalka ma być przede wszystkim funkcjonalna i nie każdy kształt sprawdzi się akurat w naszym mieszkaniu.

 

Umywalki jedno- i dwu-komorowe

Umywalki z jedną komorą są tradycyjnym wyborem w większości łazienek. Jeżeli dzielimy swoją łazienkę z innymi i jej metraż nam na to pozwala, warto również rozważyć montaż umywalki z dwoma oddzielnymi komorami. Dzięki temu z łazienki podczas rutynowych czynności mogą korzystać dwie osoby jednocześnie, oszczędzając czas i energię na kłótnie o kolejności skorzystania z łazienki.

 

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj umywalki sprawdzi się najlepiej, dlatego wybór umywalki musi być zawsze poprzedzony pomysłem na to czego od niej wymagamy i jak zamierzamy ją wykorzystywać na co dzień. Wówczas wybór odpowiedniej umywalki łazienkowej nie powinien nikomu sprawić kłopotów.

Licencja: Creative Commons