Przemysł z roku na rok stanowi coraz większy udział procentowy w gospodarce Polsce. Tak dynamiczny rozwój wiąże się także z coraz większymi wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa. Firmy jak Orlen, Lotos, czy Anwil coraz więcej środków przeznaczają na zabezpieczenia chemoodporne, takie jak podtorza,  czy podwójne dna.

Data dodania: 2017-03-23

Wyświetleń: 1114

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zabezpieczenia chemoodporne w przemyśle

Podtorza - czyli hermetyzacja torowisk

Pierwszym zabezpieczeniem w jaki coraz chętniej inwestują firmy z branży przemysłowej są podtorza. Zabezpieczenie to używane jest głównie na kolejowych stacjach załadunkowych, gdzie istnieje możliwość wycieku substancji chemiczny wprost do gleby, co wiązałoby się z jej skażeniem. Podtorza jak sama nazwa wskazuje są instalowane pod torowiskiem, a ich głównym zadaniem jest izolacja masy przeładunkowej od podłoża. Ewentualne wycieki są gromadzone w specjalnych rynnach, które kierują substancję chemiczną do zbiornika zabezpieczającego. Tego typu rozwiązanie stosowane jest prze większość firm z przemysłu rafineryjnego oraz chemicznego.

Podwójne dna zbiorników

Kolejnym zabezpieczeniem chemoodpornym, które jest wręcz wymogiem stosowanym wobec firm petrochemicznych, są podwójne dna zbiorników. Zabezpieczenie to ma na celu chronić teren przed skażeniem w przypadku rozszczelnienia zbiornika, w którym magazynowane jest paliwo, ropa lub inne substancje chemiczne. Zazwyczaj podwójne dna zbiorników składają się z kilku, a nawet kilkunastu różnych warstw, które tworzą szczelny płaszcz ochronny. Dodatkowo drugie dno wyposażone jest w system monitorowania szczelności, który w razie wycieku alarmuje osoby monitorujące stan zbiorników.

Antykorozja przemysłowa

Równie częstym i już od dawna stosowanym zabezpieczeniem chemoodporny jest antykorozja, która w odróżnieniu od dwóch powyższych zabezpieczeń ma zadanie profilaktycznie chronić instalacje przed rozszczelnieniem, a nie zapobiegać jego skutkom. Antykorozja stosowana w przemyśle może mieć dwojaki charakter, ponieważ oprócz zabezpieczeń stalwoych elementów instalacji i zbiorników, możliwa jest również antykorozja betonowych elementów zbiornika. Tak kompleksowa antykorozja jest gwarancją bezpieczeństwa w przypadku największych magazynów rafineryjnych i chemicznych.

Laminowanie powierzchni przemysłowych

Ostatnim elementem, który składa się na kompleksowe zabezpieczenia instalacji i zbiorników przemysłowych jest laminowanie powierzchni.  Laminowanie oznacza nic innego niż dodatkową warstwę ochronną, którą pokrywane są zbiorniki oraz instalacje przemysłowe. Oprócz zabezpieczenia przed korozją laminowanie powierzchni uodparnia stalowe elementy konstrukcji zbiorników oraz instalacji przed działaniem różnego typu substancji chemicznych, a nawet uszkodzeniami mechanicznymi.

Powyższe zabezpieczenia chemoodporne to tylko część specjalistycznych wymogów jakie muszą spełnić instalacje rafineryjne i przemysłowe, jednak już one zapewniają bezpieczeństwo środowiska oraz pracowników.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena