Grając w pokera, dużo mówi się o szczęściu. Ale w praktyce dużo ważniejsza od szczęścia jest matematyka. Czy gramy na żywo, czy w online poker powinniśmy posiąść umiejętność oszacowania swoich szans na wygraną. O tym jak to zrobic informuje poniższy artykuł

Data dodania: 2008-09-10

Wyświetleń: 2786

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pamiętajmy, iż poniższy artykuł dotyczy tylko odmiany Poker Texas Holdem, która w chwili obecnej jest najpopularniejszą z odmian tej gry.
Strategia i taktyka to dwa bardzo ważne czynniki, które mogą decydować o sukcesie w pokerowej rozgrywce. Wybranie odpowiedniego stolika, miejsca przy stole, zarządzanie bankrollem i obranie stylu gry to jednak nie wszystko. Dużą rolę w pokerze pełni matematyka, a właściwie umiejętność szybkiego obliczenia prawdopodobieństwa wygranej. Jeżeli gramy w serwisie online poker to czas na podjęcie decyzji jest bardzo krótki. Wszystko dzieje się na przestrzeni kilkudziesięciu sekund.
W tym krótkim odcinku czasu musimy podjąć decyzję, która może być brzemienna w skutkach. Od naszej decyzji zależy wszak to, czy powiększymy nasz bankroll, czy przegramy sporo żetonów, albo czy pozostaniemy w turnieju online poker czy nie. Podjęcie prawidłowej decyzji jest bardzo trudne, tym bardziej, że emocje mogą działać na naszą niekorzyść. Dlatego nie powinniśmy się kierować intuicją, tylko myśleć racjonalnie. Jak wykorzystać matematykę w celu podniesienia swoich szans na wygraną pytajnik Trzeba bardzo szybko obliczyć szanse skompletowania zwycięskiego układu czyli odds. Aby to zrobić, trzeba najpierw określić liczbę kart, które potrzebne są do naszego układu (outs). Przyjmijmy, że nasze karty własne to 7 i Q pik. Flop daje nam 8 i 9 pik i 10 kier. Mamy więc szansę na stworzenie koloru i strita. Aby stworzyć strita brakuje nam jednej spośród 8 kart ( szóstki i walety), a do koloru jednej z 9 kart. Trzeba pamiętać, że nie możemy liczyć kart podwójnie, a więc z 17 outs robi się nam 15 (odejmujemy 6 i J pik). Znamy 2 swoje karty i 3 które leżą na stole, a zatem nie znamy 47 kart. Te dane będą nam potrzebne do obliczenia odds, ale o tym już w drugiej części tego artykułu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena