Kominki marmurowe stają się coraz bardziej popularną ozdobą wnętrz. Marmur to surowiec niezwykle trwały, jednak nie wolno zapominać o tym, że ma on strukturę porowatą, przez co nieodpowiednio pielęgnowany może ulegać zabrudzeniu. W jaki sposób należy czyścić marmurowe portale kominkowe, żeby jak najdłużej wyglądały jak nowe?

Data dodania: 2017-03-06

Wyświetleń: 1696

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak czyścić kominki marmurowe?

Przy pielęgnacji kamienia naturalnego jakim jest marmur należy przede wszystkim kierować się ostrożnością i rozwagą. Kominki marmurowe przemywamy lekko ciepłą wodą i wycieramy do sucha szmatką. Można do tego celu użyć także wilgotnej irchy, która zapobiega powstawaniu smug. Jako że marmur jest materiałem porowatym, jeśli zdarzy nam się na niego coś niechcący rozlać, należy jak najszybciej reagować starając się usunąć plamy. W tym celu na zabrudzonej powierzchni powinno się położyć chłonny materiał, który wcześniej został namoczony w specjalnym środku przeznaczonym do usuwania plam z powierzchni marmurowej. Jeśli nie mamy takiego pod ręką, plamy z kawy lub herbaty w ostateczności możemy także zmyć roztworem wody, wody utlenionej i niewielkiej ilości amoniaku. Żeby na przyszłość zapobiec powstawaniu odbarwień na strukturze kamienia, warto zastosować specjalny uszczelniacz do marmuru. Tego typu środek sprawi, że wszelkie zabrudzenia będzie łatwo zetrzeć tylko przy pomocy wilgotnej ściereczki.

Czyszcząc nasze kominki marmurowe nie powinniśmy używać żadnych kolorowych środków myjących, aby kamień nie zafarbował i nie zmienił swojej naturalnej barwy. Należy pamiętać także o tym, żeby nie używać preparatów zawierających kwasy, gdyż mogą one spowodować nieodwracalne i bezpowrotne zmiany w naszym kamieniu takie jak nieestetyczne, trudne do usunięcia smugi czy nierówności. Ponadto do czyszczenia marmuru pod żadnym pozorem nie wolno używać twardych ścierek czy papierów, gdyż mogą one zarysować zewnętrzną powierzchnię kamienia sprawiając, że nasz portal kominkowy stanie się matowy.

Kominki marmurowe są wspaniałą ozdobą, która nadaje wnętrzu przytulności niepowtarzalnego charakteru. Mimo że kamień naturalny wydaje się być surowcem niezwykle trwałym i wytrzymałym, aby portale kominkowe jak najdłużej wyglądały jak nowe należy o nie dbać i odpowiednio pielęgnować. Dzięki temu marmur zachowa swoje właściwości na długie lata.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena