Jak powinno wyglądać podziękowanie dla rodziców. Parę propozycji dla planujących wesele- niekoniecznie tradycyjnych propozycji.

Data dodania: 2008-09-03

Wyświetleń: 6676

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podziękowanie dla rodziców jest bardzo ważnym elementem wesela. Przez całą noc trwania imprezy, to Wy jako młodzi jesteście najważniejsi. Poza tą jedną chwilą. Wtedy jest czas, aby podziękować, złożyć życzenia i powiedzieć coś miłego Waszym rodzicom. Można także wręczyć im symboliczny upominek. To na Was, jako młodych, spoczywa odpowiedzialność za to, jak będzie wyglądać ta chwila.

Przez wiele lat utarła się tradycyjna forma przeprowadzania podziękowania dla rodziców. Wszystko zależało tutaj od zespołu muzycznego. Wywoływano rodziców na środek sali, naprzeciw pary młodej. Muzycy składali życzenia i mówili parę słów, a nowożeńcy wręczali kwiaty. Po tym następowało wykonanie piosenki „Mam cudownych rodziców”, w takt której tańczyli młodzi i rodzice, a dookoła nich wszyscy goście. Sto lat śpiewano przed, lub po tym tańcu.

Zachęcamy Was jednak serdecznie, aby zerwać z tradycją. Zespół na wesele nie zna Waszych rodziców, nie jest w stanie powiedzieć nic osobistego. Zespół na wesele może wzruszyć tylko ładnymi życzeniami, ładnym wierszykiem. A pomyślcie, co będzie, jeśli traficie na niekompetentnych muzyków?

Warto, aby w tej szczególnej chwili odwdzięczyć się rodzicom za cały trud, który włożyli w Wasze wychowanie. Postarać się, aby ta chwila na zawsze zapadła w ich pamięci. Jak to zrobić? Oto parę propozycji.

Przede wszystkim odbierzmy zespołowi muzycznemu prawo składania życzeń. Najmilej jest, gdy sami weźmiecie mikrofon i powiecie do niego parę słów. Mogą to być wspomnienia z dzieciństwa, szczególne życzenia, piękne podziękowanie za konkretną rzecz, którą dla Was zrobili. Ciekawym pomysłem jest też przedstawienie rodziców wszystkim weselnikom. Wasz ojciec potrafi zrobić wszystko w domu? Przekażcie to obecnym na sali. Wasza mama wspaniale gotuje? Powiedzcie, że drugiej takiej kucharki nie ma tym świecie. Są radośni? Zaproponujcie spędzenie z nimi paru chwil, aby mieli szanse zarazić wszystkich optymizmem. Podkreślicie ich dobre cechy, zdolności. W ten sposób na pewno sprawicie im radość, chwila ta będzie osobista i będzie widać, że przygotowaliście się do niej, tak jak powinniście. Zespół na wesele puści (bądź zagra) w tym czasie ładny podkład muzyczny, aby jeszcze spotęgować atmosferę.

Pamiętajcie, że zależnie od tego co powiecie, możecie doprowadzić do łez wzruszenia, albo sympatycznego uśmiechu na twarzach Waszych rodziców.

Możecie jednak nie czuć się na siłach, aby przy wszystkich gościach na sali i rodzicach patrzących na Was przemówić przez mikrofon. To normalne. Zachęcamy jednak wtedy, aby powiedzieć wszystko co chcecie wręczając upominek. Niech zespół muzyczny powie za Was coś miłego, dla gości, a Wy powiedzcie resztę sam na sam z rodzicami. Na przykład w czasie wręczania upominku.

Tutaj także zachęcamy, aby poszukać czegoś miłego. Na przykład „krawat najlepszego taty”, czy też przepiękna brożka pasująca do ulubionej bluzki mamy. Coś takiego zostanie i będzie przypominać o Was i o tych pięknych chwilach. Kwiaty niestety więdną…

Osobiście odradzamy tańczenie z rodzicami w kółkach, zgodnie z tradycją. Dlaczego? Zespół na wesele zagra Wam piosenkę np. wspomniane „Mam cudownych rodziców”. Wam wszystkim często chce się płakać ze wzruszenia. I teraz chwytacie się za ręce i przy całej rodzinie patrzącej na Was okrążacie się wkoło przez 4 minuty nie mając nawet jak porozmawiać w tym czasie. Jeśli uważacie, że to piękne, to pewnie, że jest to świetne rozwiązanie. Pomyślcie jednak nad tym, aby zadedykować rodzicom 2 piosenki. Także specjalnie wybrane. Panna młoda tańczy raz ze swoim ojcem, a raz z ojcem męża. Podobnie Pan młody ma czas dla mam. Rodzice, którzy nie zostali w tym czasie poproszeni do tańca z Wami, mogą zatańczyć ze sobą.

Trzeba też poruszyć w tym artykule bardzo delikatną sprawę. Mianowicie, gdy któreś z Was nie ma obojga rodziców. Tutaj nie możemy Wam doradzić idealnego rozwiązania. Sami musicie zdecydować, jakie postępowanie będzie najlepsze. O takim fakcie poinformujcie jednak Wasz zespół na wesele.

Jak już zdecydujecie i zaplanujecie te wspaniałe chwile, musicie też zdecydować, kiedy mają się one odbyć. Tu nie ma sztywnej reguły. Zwykle odbywają się na początku, lub na końcu oczepin. Zdarzają się także na początku wesela. To zależy od Was. Tutaj jednak popieramy tradycje i zachęcamy do skorzystania z oczepin. Dlaczego? Ponieważ to wtedy większość (jak nie wszyscy) gości jest na środku sali i słucha, co macie do powiedzenia.

Mam nadzieję, że w/w artykuł pomógł Wam w przeprowadzeniu tej pięknej tradycji. Jeśli macie jakieś pytania to zapraszamy do kontaktowania się z nami. Służymy radą.

Pozdrawiamy
Duet wokalny Baba Jaga
www.dwbabajaga.pl
Artykuł jest własnością serwisu www.dwbabajaga.pl i można go wykorzystywać tylko w niezmienionej formie wraz z linkiem do serwisu www.dwbabajaga.pl

www.artelis.pl
Licencja: Creative Commons
0 Ocena