Domy kanadyjskie to rodzaj budowli o konstrukcji drewnianej wywodzący się z Ameryki Północnej. Pierwotnie stosowana była tam technika timber frame przywieziona do nowego świata wraz z osadnikami z Europy Zachodniej, która z czasem przeobraziła się w obecny sposób budowania.

Zdrowa konstrukcja domu szkieletowego to podstawa

 

Domy kanadyjskie stanowią zdrowa alternatywę dla domów murowanych, ponieważ są one wykonane w nawet 90 % z drewna oraz innych materiałów pochodzenia wyłącznie naturalnego, jak gips, wełna kamienna, wełna szklana, tynki mineralne oraz płyty wirowo drewniane. Tradycyjne budynki murowane mogą składać się z o wiele większej ilości sztucznych, często konserwowanych chemicznie materiałów. Kanadyjskie domy szkieletowe są zdrowszą alternatywą dla człowieka, ponieważ drewno samo w sobie potrafi stworzyć pewnego rodzaju mikroklimat, który jest wyczuwalny dla ludzkiego organizmu. Niektóre domy tradycyjne już po wejściu sprawiają wrażenie zimnych i niekomfortowych. Kanadyjskie domy szkieletowe zaś witają mieszkańców przyjaznym mikroklimatem i aurą spokoju, a jak wiadomo zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak i fizyczne. Domy kanadyjskie dają możliwość zrelaksowania się przy ciepłym kominku i naładowania pozytywną energią na kolejne dni.

Dodatkowym plusem jest to, że dom szkieletowy może być zdrowy wewnątrz, jednocześnie zachwycając nowoczesnym wykończeniem zewnętrznym. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by domy o konstrukcji szkieletowej były wykończone wedle fantazji właścicieli.

 

Zdrowe wnętrze domu kanadyjskiego

 

Bez znaczenia dla właściwości zdrowotnych jest wykończenie zewnętrzne domu, wnętrze to jednak inna sprawa. Domy kanadyjskie są najzdrowszą alternatywą dla domów murowanych, jeśli podczas ich budowy zostały zachowane wszystkie normy odnośnie specyfikacji budownictwa szkieletowego. Ważnym czynnikiem jest też zastosowanie przez wykonawcę odpowiednich materiałów o wysokiej jakości. Domy szkieletowe działają bowiem jak żywy organizm i nawet jedna chora część może zaważyć na zdrowiu całości. Dlatego, by cieszyć się wszystkimi korzyściami płynącymi z budowy domu drewnianego o konstrukcji szkieletowej, należy do jego budowy wybrać firmę specjalizującą się w tym, a nie innym budownictwie. Wykonawcy nie zawsze przyznają się, iż nie maja pojęcia o konstrukcjach domów kanadyjskich i podejmują się zadań dla nich nieodpowiednich. Oprócz mniej zdrowego mikroklimatu wewnątrz, może przez to dojść do innych nieprzyjemnych zdarzeń, mających bezpośrednie przełożenie na zdrowie jego mieszkańców. Nieprawidłowa konstrukcja może sprzyjać powstawaniu pleśni, zasinień i grzyba.

 

Domy drewniane a środowisko naturalne

 

Budynki o konstrukcji drewnianej są również zdrowe dla środowiska naturalnego, mimo zużycia dużej ilości belek na samą tylko konstrukcję szkieletu. Ilość ta będzie i tak mniejsza niż ilość drewna jaka jest potrzebna do budowy więźby dachowej w przeciętnym domu murowanym o podobnej do drewnianego wielkości. Podczas produkcji belek nie są uwalniane do środowiska żadne substancje chemiczne, mogące mu szkodzić. Drewno jest też materiałem odnawialnym, a obecnie Lasy Państwowe posiadają jego nadwyżkę. Lepiej więc, by drewno to zostało przerobione na bele do budowy zdrowego domu, który przetrwa wiele lat, niż na nietrwałe kartki papieru.

 
Licencja: Creative Commons