Decydując się na zaadoptowanie poddasza pod mieszkanie, lub pomieszczenie użytkowe, należy zastanowić się jakie okna chcemy wybrać. Póki poddasze jest strychem, nie obowiązują żadne obostrzenia dotyczące okien, kiedy jednak adaptujemy je na pomieszczenia, obowiązują te same przepisy, jak standardowych wnętrzach.

Data dodania: 2016-10-06

Wyświetleń: 1213

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Okno dachowe – jakie wybrać?

Przepisowo okno nie może być mniejsze niż 1/8 powierzchni podłogi. Dla poddasza, do wyboru mamy okna szczytowe, okna dachowe (inaczej zwane połaciowymi), okna kolankowe lub lukarny. Które rozwiązanie wybrać?

Oczywiście nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Należy dokładnie przeanalizować funkcje jakie spełniają każde z tych okien i zastanowić się, które nam najbardziej odpowiadają.

Okna szczytowe są najtańszym i najprostszym rozwiązaniem – okna szczytowe montuje się w dokładnie taki sam sposób jak standardowe okna. Jednak jest to możliwe tylko gdy posiadamy dach prosty dwuspadowy. Poza tym zamontowanie okna tylko na ścianie szczytowej nie zapewni pomieszczeniu odpowiedniego oświetlenia.

Najpopularniejszym rozwiązaniem są okna dachowe. Plusy tych okien to przede wszystkim łatwy i tani montaż, bez ingerencji w konstrukcję dachu. Dodatkowo okna te są ekonomiczne – zimą nagrzeją mieszkanie za pomocą energii słonecznej. Minusem z kolei, jest to że latem będą mieszkanie zbyt nagrzewać – konieczne będzie dobranie osłon. Poza tym okna dachowe szybko się brudzą,a mycie ich może być niewygodne.

Okna kolankowe – to połączenie okien dachowych z oknami pionowymi na ścianie pionowej. Właściwości takiego okna są te same co powyższego. Dodatkowym plusem będzie niewątpliwie większa ilość wpadającego światła, oraz możliwość oglądania tego, co dzieje się na zewnątrz – montując samo okno dachowe, możemy oglądać tylko niebo. Zaletą jest też atrakcyjny wygląd okna – jednocześnie nowoczesny, ale właśnie poprzez „załamanie” - nawiązujący do tradycji. Minusem z kolei będą większe koszty – oraz więcej okien do mycia :P

Alternatywą dla okien dachowych będzie montaż lukarn. Lukarna to pionowe okno doświetlające poddasze – ten sposób zapoczątkowany został w gotyckiej Francji a same lukarny mogą przybierać różne formy i kształty, jednak zawsze będą wzbogacać dach – kojarzymy je z starodawnym budownictwem, a ponieważ współcześnie chętnie wracamy do klasycznych stylów, lukarny również zyskują na popularności. Przy montażu lukarny, należy zwrócić uwagę na to by ścianki nie przeciekały. Na lukarnach postawionych zbyt blisko siebie może zalegać śnieg, który będzie dodatkowo obciążał dach. Plusem lukarn jest niewątpliwie późniejsza eksploatacja okna – nie brudzi się tak szybko (jest osłonięte), wygodnie się je myje. Dodatkowe osłony na lato nie są konieczne. Budowa lukarn jest niestety droga, dodatkowo potrzebne jest pozwolenie na budowę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena