Nauka samodzielnego jedzenia stanowi wyzwanie wieku dziecięcego - posługiwanie się sztućcami jest bowiem wyjątkowo trudne w odniesieniu do słabo rozwiniętej koordynacji ruchowej oraz kształtującej się dopiero motoryki małej. 

Data dodania: 2016-09-13

Wyświetleń: 786

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dziecko przy stole

Kiedy uczyć dziecko jeść samodzielnie?

 W wielu poradnikach dla rodziców można znaleźć informacje o konieczności jak najwcześniejszego wpajania dziecku samodzielności w jedzeniu - im wcześniej dziecko nabędzie podobną umiejętność, tym lepiej.

 Warto jednak podchodzić do tego tematu z rozwagą i zdrowym rozsądkiem - podobnie jak w odniesieniu do pozostałych dziedzin rozwoju dziecka, także samodzielne jedzenie przychodzi z czasem, a samo dziecko wybiera najbardziej odpowiadający mu moment.

 Podążanie za dzieckiem podczas wspierania jego rozwoju oznacza wsłuchiwanie się w jego potrzeby oraz zaspokajanie ich, przez co stymulująco można wpłynąć na rozwój wielu umiejętności.

 Generalnie można założyć, że dziecko gotowe do samodzielnego jedzenia wykazuje większe zainteresowanie sztućcami oraz próbuje samo się nimi posługiwać - oczywistym jest, że należy mu na to pozwolić i wspierać jego pierwsze, często nieudane wysiłki.  

Sposoby wdrożenia do samodzielnego spożywania posiłków

 Jeśli dziecko wykazuje chęć samodzielnego spożywania posiłków, warto stworzyć mu do tego odpowiednie warunki - stolik ustawiony na optymalnym poziomie zapewni dziecku wygodę w prowadzeniu łyżki czy widelca do buzi.

Ponadto śliniak lub inne zabezpieczenie przed nieodzownym pobrudzeniem umożliwi dziecku komfortowe próby samodzielnego jedzenia.

 Warto zainwestować w odpowiednie sztućce dla dzieci, których kształt i rozmiar będą optymalne do małych rączek i ułatwia utrzymanie się w dziecięcej dłoni. Ponadto dobrym pomysłem może okazać się serwowanie dziecku gęstszych zup, gdyż są one łatwiejsze do nabierania w początkowych etapach nauki posługiwania się łyżeczką.

Samodzielność przy stole to pierwszy krok ku temu, aby dziecko samodzielnie poznawało otoczenie, uczyło się poprzez obserwację, eksperymentowało.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena