Metody chemiczne, biologiczne, mechaniczne i wreszcie fizyczne. Zaliczają się one do działań dezynsekcji polegającej na zwalczaniu szkodników zaliczanych do grupy insektów.

Data dodania: 2016-08-26

Wyświetleń: 657

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

W największej ilości przeciwdziała się insektami takimi jak:

  • Prusaki
  • Karaczany
  • Karaluchy
  • Pluskwy
  • Mrówki
  • Osy
  • Szerszenie
  • Pchły
  • Wszy
  • Komary

W tym miejscu należy przypomnieć, iż w zapobieganiu wspomnianym szkodnikom liczy się przede wszystkim czas, a dokładnie reakcja z jaką działania zostaną podjęte. Ich wczesne i natychmiastowe usunięcie przyczyni się skutecznie do zażegnania ich występowania wdanym miejscu bezpowrotnie.

Metody i ich zastosowanie

Metoda, która stosowana jest najczęściej opiera się na zwalczaniu chemicznym, przeważnie pod postacią oprysku. Posilanie się środkami owadobójczymi znanych profesjonalistom jak insektycydy. Warto w tym miejscu podkreślić, iż insektów jest stosunkowo o wiele więcej niż gryzoni, w związku z czym dobór środka powinien być trafny. Wyróżnia się kilka kategorii insektycydów ze względu na ich działanie, m.in; kontaktowe, które podczas styczności z owadem paraliżują jego układ nerwowy powodując przy tym natychmiastowy zgon. Do kolejnych należą insektycydy pokarmowe, czyli takie które proces działania inicjują po zażyciu ich przez insekta. Wyróżniamy również insektycydy oddechowe, które zawdzięczają swoją nazwę działaniu na układ oddechowy insekta. Metody fizyczne to przede wszystkim wszelkiego rodzaju pułapki tudzież lampy owadobójcze i pułapki lepowe, inaczej nazywane detektorami owadów.

Do popularnych metod stosowanych w dezynsekcji należy również metoda żelowa. Jej największą zaletą jest bezpieczeństwo i jednocześnie dyskrecja, jest wykorzystywana do walki z karaczanami, prusakami, karaluchami oraz mrówkami. Idealnie nadająca się do użycia w miejscach takich jak szpital, lokale gastronomiczne, szkoła. Wszędzie tam gdzie zastosowanie innych metod byłoby zbyt ryzykowane.

Dezynsekcja to również fumigacja, która stosowana jest w przypadku wystąpienia problemu na szerszą skalę tzn. w silosach, różnego rodzaju magazynach czy budynkach. Metoda inwazyjna polegająca na użyciu preparatów chemicznych, które w kolejnej fazie tworzą gaz lotny, który wchodzi w skład powietrza, po czym zabija insekty. Należy do kategorii jednej z bardziej niebezpiecznych, w związku z czym wykonywać ją powinni tylko i wyłącznie osoby do tego wykwalifikowane.

W przypadku gdy znaczenie ma temperatura w jakiej powinien działać dany środek, ubiegać należy się do metody zamgławiania, która występuje w dwóch rodzajach. Pierwszy z nich odnosi się do ciepła, wówczas gdy drugi do zimna. W obu wypadkach generatory wytwarzają mgłę, rozbijając w ten sposób substancję chemiczną.

Ze względu na dostosowanie do panującej temperatury, raz jest to mgła ciepła, a raz zimna. W taki oto sposób rozbita poniekąd substancja zapewnia doskonałą penetrację, gdyż utrzymuje się w powietrzu przez dłuższy czas, oraz dociera do miejsc, gdzie inny bardziej tradycyjny środek mógłby nie wystarczająco zadziałać w tego typu warunkach. Zaletą zamgławiania jest też ekonomiczność tej metody. Przede wszystkim wykorzystywana powinna być w zamkniętych pomieszczeniach, bardzo często przestronnych i wysokich, gdzie dostęp do wielu punktów jest mocno utrudniony.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena