Lato kojarzy nam się ze słońcem, relaksem i zagranicznymi wojażami. Niestety, w lecie toczymy też nieustanną walkę z owadami. Są wszędzie. Małe i duże, atakujące i spokojne, latające i pozbawione skrzydeł. Bez względu na rodzaj, nie chcemy ich w swoim otoczeniu. Wolimy oglądać je z bezpiecznej odległości lub zza ekranu telewizora. 

Data dodania: 2016-06-09

Wyświetleń: 385

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Idzie lato. Czas zainstalować moskitiery

Ale owady zawsze znajdą sposób, by przedostać się do naszego domu. Wystarczy lekko uchylone okno lub otwarte drzwi tarasowe, a wieczór spędzimy na uganianiu się za komarami. Tak, upalne lato to zdecydowanie czas insektów. Much, które siadają na jedzeniu i brudzą ściany, okna czy firany. Os i pszczół, które zwabia zapach owoców i słodkich napojów. Irytujących ciem, które szturmują nasze okna, gdy po zmroku zapalimy światła. I wreszcie komarów i meszek spragnionych naszej krwi. Dlatego zbliżające się lato to doskonała pora na zainstalowanie moskitier w oknach i drzwiach. Tylko w ten sposób zapewniamy sobie azyl, do którego żaden owad nie będzie miał wstępu.

Kto potrzebuje moskitier?

Czy owadów należy się bać? Oczywiście nie, pod warunkiem, że nie jesteśmy uczuleni na jad os lub pszczół. W tym przypadku użądlenie może wywołać ostrą reakcję anafilaktyczną, stanowiącą zagrożenie dla organizmu. Ale nawet z pozoru „niewinne” ukąszenia wiążą się z nieprzyjemnymi dolegliwościami – obrzękiem, swędzącymi bąblami, zaczerwienieniem, a nawet śladami krwi czy bliznami. Na atakujące owady powinny uważać zwłaszcza dzieci, osoby starsze i o obniżonej odporności. Również panie domu dbające o porządek, nie będą zadowolone z much pstrzących starannie wypucowane okna. Warto w tym miejscu przypomnieć, że odpowiednio gęsta siatka w oknie zatrzyma nie tylko insekty, ale i liście, większe pyłki czy inne zanieczyszczenia. Są też osoby cierpiące na lęk przed owadami i pajęczakami, które nie wyobrażają sobie mieszkania pod jednym dachem z komarem czy pająkiem. Pozostają też wszyscy ci, którzy cenią sobie komfort i swobodę, zwłaszcza podczas urlopu. Ale czy możemy bez przeszkód spać przy otwartym oknie, wietrzyć sypialnię czy wylegiwać się na tarasie, wiedząc, że tym samym zapraszamy owady do swojego domu? Estetyczne moskitiery przydadzą się właścicielom pensjonatów i hoteli, którzy chcą podnieść standard swoich pokoi oraz zapewnić gościom bezstresowy wypoczynek. Siatka przeciw owadom będzie też niezastąpiona w lokalach gastronomicznych, cukierniach i wszędzie tam, gdzie panują zaostrzone wymogi sanitarne. Na koniec trzeba dodać, że choć komary i meszki występują w całej Polsce, szczególnie upodobały sobie akweny wodne, gdzie odbywają stadium larwalne i żerują dorosłe osobniki. Dlatego mieszkańcy terenów położonych nad morzem, jeziorem lub rzeką, powinni już na początku wiosny pomyśleć o zabezpieczeniu swoich domów przed małymi krwiopijcami.

Rodzaje moskitier do domu:

Siatka z włókna szklanego (często sprzedawana na metry), przyklejana na taśmie dwustronnej do ościeżnicy okna lub framugi drzwi.

Moskitiery ramowe do okien składające się z siatki z włókna szklanego i ramki z PCV lub aluminium. Zamawiamy je na wymiar, z możliwością wyboru koloru ramki (standardowego lub drewnopodobnego). Zakładane są na ościeżnicę poprzez przesunięcie obrotowych rygli do odpowiedniej pozycji. Dostępne są również w wersji na magnes lub przykręcanej na stałe.

Moskitiery ramowe drzwiowe mogą zabezpieczać np. drzwi tarasowe lub balkonowe. Wyposażone są w zawiasy stałe lub samozamykające, dzięki którym możemy je otwierać bez konieczności demontażu osłony.

Moskitiery rolowane do okien są wyposażone w kasetę i prowadnice, przez co wyglądają jak rolety zewnętrzne. Zastosowany w nich mechanizm sprężynowy umożliwia wygodne zwijanie i rozwijanie siatki w kierunku góra-dół. Wymagają montażu stałego, do okna lub wnęki okiennej.

Moskitiery rolowane do drzwi posiadają kasetę umieszczoną z boku drzwi, od strony zawiasów. Siatka wysuwa się w kierunku poziomym, wzdłuż prowadnic przykręconych u góry i u dołu otworu drzwiowego. W pozycji zamkniętej utrzymuje się dzięki listwie magnetycznej. Do drzwi tarasowych często montuje się  moskitiery drzwiowe współpracujące, składające się z dwóch skrzydeł, które można wysuwać jednocześnie lub pojedynczo. 

Licencja: Creative Commons