Posiadanie auta na współwłasność z doświadczoną osobą jest wśród młodych kierowców powszechnym sposobem na obniżenie ceny polisy OC. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba jednak pamiętać o jego ukrytych kosztach.

Data dodania: 2016-05-16

Wyświetleń: 747

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kto zyska, a kto straci na współwłasności auta?

Jeżeli młoda osoba wśród swoich najbliższych ma kierowcę z długim stażem, może poprosić go, aby został współwłaścicielem jej samochodu. Dzięki temu zniżki doświadczonej osoby zostaną wzięte pod uwagę przy obliczaniu OC. Oczywiście fakt, że drugim właścicielem auta jest młoda osoba, nieco podwyższy koszt polisy, ale nie będzie to tak drastyczna zwyżka jak w przypadku samodzielnej własności.

 

Czy to się na pewno opłaca?

 

Odpowiedź na to pytanie brzmi: zależy dla kogo.

Dodanie doświadczonej kierowcy jako współwłaściciela jest na pewno opłacalne dla osoby z niskim stażem za kółkiem. Młody kierowca będący jedynym właścicielem pojazdu zapłaci za polisę od ok. 2000 zł do nawet ponad 4,5 tys zł.

Jeżeli auto będzie miało współwłaściciela posiadającego już 60% zniżek na OC koszt polisy może spaść nawet do 680 zł. Dodatkowo młody kierowca zacznie budować swoją historię ubezpieczeniową.

Współwłasność auta z młodą osobą może okazać się jednak kosztowna dla doświadczonego kierowcy. Jeżeli młody kierowca spowoduje szkodę, współwłaściciele tego pojazdu także stracą część swoich zniżek.

 

Może zatem lepiej nie informować ubezpieczyciela o młodym kierowcy?

 

Obawa przed utratą zniżek powoduje, że niektóre osoby nie zgadzają się wpisać młodej osoby jako współwłaściciela swojego auta. Pozwalają jej jednak używać regularnie samochodu.

Trzeba jednak pamiętać, że i w takiej sytuacji trzeba poinformować ubezpieczyciela, że użytkownikiem pojazdu będzie także młoda osoba.

Oczywiście podwyższy to koszt polisy, jednak jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe dowie się o młodym współużytkowniku auta dopiero w momencie, kiedy spowoduje on wypadek, ubezpieczyciel może zakwestionować swoją całkowitą odpowiedzialność i obniżyć odszkodowanie o ok. 20% (dokładny procent zależy od towarzystwa).

 

Jak ochronić swoje zniżki?

 

Istnieje jednak rozwiązanie godzące bezpieczeństwo zniżek osoby z długim stażem za kółkiem oraz obniżenie kosztów OC początkującego właściciela auta. Doświadczony kierowca wpisywany jako współwłaściciel powinien jedynie dokupić za niewielką dopłatą ochronę zniżek u swojego ubezpieczyciela. Taka klauzula ochroni go także wtedy, kiedy szkodę spowoduje młody współwłaściciel.

Trzeba jednak pamiętać o jednej rzeczy: ochrona zniżek działa tylko u danego ubezpieczyciela. Jeżeli po roku kierowca zechce wykupić OC w innym towarzystwie, weźmie ono pod uwagę także ewentualne szkody spowodowane przez drugiego współwłaściciela.

 

Licencja: Creative Commons