Zdrowie to coś więcej niż brak choroby. To coś więcej niż zdrowa dieta czy aktywny tryb życia. I to coś więcej niż równowaga duchowa. To wszystko razem i o wiele więcej.

Data dodania: 2016-05-06

Wyświetleń: 1025

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Istnieje wiele połączonych ze sobą elementów, które uzupełniają się tworząc status zdrowia danej osoby.

Niektóre z tych elementów są poza nasza kontrolą, inne są trudne do zmiany, a na jeszcze inne dość łatwo wpłynąć. Na przykład nie możemy zmienić genetyki, ciężko jest zmienić status społeczno-ekonomiczny, ale na ogół jest w naszym zasięgu zmiana zachowań i nawyków w kwestiach żywienia i aktywności fizycznej. Ważne jest, aby pamiętać, iż każdy komponent pozostaje w zależności od innych i tak np. zatrudnienie wpływa na status społeczno-ekonomiczny i stabilność finansową, te zaś wpływają na dostęp do usług zdrowotnych i sportowo-rekreacyjnych, co z kolei ma znaczenie dla stabilności emocjonalnej i psychicznej itd. Powstaje więc pytanie, czy konieczne jest rozwiązanie każdego problemu z każdego obszaru, aby stać się zdrowym człowiekiem? Odpowiedź brzmi i tak i nie. Skoro poszczególne elementy są ze sobą powiązane, koncentrując się ja jednych pośrednio oddziałujemy na inne i zmieniamy je. Powodem, dla którego od lat pasjonujemy się właściwym odżywianiem i ćwiczeniami jest to, że można wziąć pełną odpowiedzialność za te składniki, aby zmienić jakość swojego życia. W aktywnym życiu ćwiczenia i zdrowie odżywianie poprawią kondycję emocjonalną i psychiczną, pomogą lepiej funkcjonować w pracy, a tym samym poprawią widoki na lepsze zatrudnienie i nawet, jeśli nie możemy zmienić uwarunkowań genetycznych, to poprzez zmianę diety i zachowanie aktywności fizycznej jesteśmy w stanie zminimalizować i opóźnić konsekwencje złej historii zdrowotnej w rodzinie.

PROMOCJA ZDROWIA to proces uzdalniający ludzi do sprawowania kontroli nad własnym życiem w celu poprawy jego jakości. Istotnym elementem jest edukacja, przyswajanie i adaptacja rozumowa zasad sprzyjających zwiększeniu zachowań prozdrowotnych, w tym aktywności fizycznej. Edukacja ta pomaga jednostkom w sposób nie emocjonalny lecz przemyślany w podjęciu dobrowolnej decyzji zmiany dotychczasowego podejścia do własnego zdrowia.
Wiek 45+ jest okresem pojawiania się schorzeń i ciężkich chorób, w tym przewlekłych. W okresie tym jednostki coraz częściej zmuszone są do korzystania z pomocy lekarskiej i przyjmowania medykamentów. W wielu przypadkach pojawiają się ograniczenia normalnego funkcjonowania od okresowych po trwałe, konsekwencją czego jest narastanie problemów w innych płaszczyznach życia (problemy ekonomiczne, zawodowe, społeczne, w tym izolacja) zwłaszcza w przypadku osób samotnych.
Dlatego tak istotne jest, by ludzie rozumieli konieczność zmiany zachowań na prozdrowotne, gdyż od tego w bardzo dużym stopniu zależy jakość ich życia i uwolnienie od wspomnianych problemów. Przyjmuje się, że czynniki genetyczne (genotyp) decydują o stanie zdrowia, determinują długość życia oraz decydują o tempie starzenia się w 20% . Pozostałe 80% wpływu na zdrowie, tempo starzenia się, długość życia mają bezpośrednie lub pośrednie stymulatory (czynniki) zależne od nas i od środowiska, w którym żyjemy.
Do najbardziej decydujących i efektywnych zachowań prozdrowotnych należy systematyczna aktywność fizyczna, zdrowa forma odżywiania się, utrzymywanie prawidłowej masy ciała i unikanie nałogów.
W grupie chorób najczęściej nękających ludzi starzejących się są choroby serca i krążenia, nowotwory oraz kruchość kości. Udowodniono bezpośredni korzystny wpływ uprawiania różnego rodzaju form ruchu na redukcję ryzyka zachowowalności na w/w choroby.
KAŻDA FORMA RUCHU jest lepsza niż jego brak. Fakt ten podkreślić należy w odniesieniu do osób niepełnosprawnych ruchowo, ze znacznymi ograniczeniami poruszania się - wciąż osoby te są zdolne do wykonywania pewnych form aktywności fizycznej. Pozostałe osoby w większości przypadków zdolne są do tego samego rodzaju aktywności ruchowej jak osoby młode, lecz z mniejszą intensywnością.
Obecnie w przypadku osób hospitalizowanych także wprowadza się możliwie jak najszybsze przywrócenie do normalnej aktywności i funkcjonowania, zachęcając do wstawania w łóżka, samodzielności od pierwszych godzin i dni po zabiegach jako kluczowego czynnika sprzyjającego przywróceniu do zdrowia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena