Dążenie do właściwej organizacji zaczyna się właśnie w mieszkaniu. Mówi się, że porządek w mieszkaniu świadczy o tym, czy ktoś ma uporządkowane życie, czy też nie. Ludzie zazwyczaj czują się lepiej, kiedy w mieszkaniu panuje ład i porządek – daje to wrażenie, że taki sam ład i porządek panuje w ich sposobie bycia. 

Data dodania: 2016-04-14

Wyświetleń: 1049

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sprzątanie mieszkania – krok po kroku

Często też, kiedy jednak pojawiają się jakieś kłopoty, lub nagromadzają się zaległe rzeczy, sprzątanie traktowane jest jak terapia. Kiedy w mieszkaniu panuje porządek, łatwiej nam się też pracuje, lub uczy – chaos może bardzo rozpraszać. Relaks czy wypoczynek w mieszkaniu również będzie o wiele bardziej skuteczny czy też satysfakcjonujący, gdy otoczenie będzie temu sprzyjać.

Trudno jest jednak utrzymać cały czas porządek w mieszkaniu. Niektórzy robią co sobotę generalne porządki – nie koniecznie jest to dobra metoda, gdyż zazwyczaj po dwóch dniach kurz czy inne osady znów pojawiają się na meblach czy innych urządzeniach. Z drugiej strony nikt nie ma czasu, by dbać o porządek codziennie.

Planowanie porządków – jak zrobić to dobrze?

Jak zatem zaplanować porządki, by móc zrobić je szybko i efektywnie? Po pierwsze nie warto zostawiać wszystkiego na sobotę. Na porządki powinno się poświęcić trochę czasu każdego dnia – wystarczy pół godziny. Pomijam tu oczywiście bieżące sprawy, które powinno się robić codziennie, czyli: umycie naczyń, wytarcie blatów w kuchni oraz stołów i pozamiatanie podłogi. Jeżeli ktoś posiada złe nawyki, typu pozostawiania ubrań w przypadkowych miejscach – powinien je jak najszybciej zmienić. Na początku może być ciężko jednak nawyki „wchodzą w krew”. Po jakimś czasie rzeczy będą odkładane na właściwe miejsca nawet nieświadomie.

Wracając do tematu, oprócz zwykłych dziennych czynności, jak zamiatanie czy wycieranie, jak już było wspomniane warto poświęcić pół godziny na porządki – ich szczegółowe planowanie można rozdzielić według upodobań – na przykład, można przeznaczyć pół godziny dzienne na jedno pomieszczenie (poniedziałek – łazienka, wtorek – kuchnia itd.). Innym sposobem jet podzielenie sprzątanie według powierzchni do mycia (poniedziałek – sanitaria, wtorek – drewniane meble, środa – lustra i szklane powierzchnie itd.) Warto próbować różnych sposobów i znaleźć czy opracować system idealny dla siebie.

Środki czystości, a efektywne sprzątanie

W efektywnym sprzątaniu pomogą też odpowiednie środki czystości. Jeżeli sprzątanie ma być naprawdę szybkie, a jednocześnie dające oczekiwany efekt, warto kupić takie środki czystości, które nam to umożliwią. Niejednokrotnie, płyny z marketów nie radzą sobie z naprawdę poważnymi zabrudzeniami, lub nie działają w taki sposób, w jaki powinny. Na przykład płyn do kurzu, powinien chronić meble przed ponownym osadzaniem się – niekoniecznie jednak tak się dzieje. Kupując odpowiednie środki czystości – takie, które są naprawdę wydajne, oszczędzisz sobie wiele pracy. Jednymi, z takich środków są produkty z linii detalicznej marki Voigt – są na tyle silne i skoncentrowane, że łatwo usuną brud i starczą na długo. Pozbycie się plam czy brudu tradycyjnymi środkami czystości może trwać długo, natomiast z produktami Voigt – wystarczy jednokrotne przetarcie brudnego miejsca, by znów zalśniło czystością.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena